Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Ubezpieczenie samochodu

w Norwegii

Wyceń bezpłatnie
Aktualności

Interwencje policji nagra kamera przy mundurze. Wszystko przez brutalność służb w Kongsberg?

Emil Bogumił

15 lipca 2023 08:10

Udostępnij
na Facebooku
1
Interwencje policji nagra kamera przy mundurze. Wszystko przez brutalność służb w Kongsberg?

Policja podlegała szerokim reformom m.in. podczas rządów Partii Konserwatywnej. Fot. Robson90 - stock.adobe.com, licencja standardowa

Norwescy funkcjonariusze wezmą udział w teście kamer przyczepionych do munduru. Urządzenia mają nagrywać dźwięk i obraz wideo, dzięki czemu możliwa będzie ocena zasadności środków użytych podczas interwencji. Nie wiadomo, czy sprzęt stanie się stałym elementem policyjnych mundurów.
– Jesienią 2023 roku przygotujemy program pilotażowy, który w 2024 roku pozwoli przeprowadzić szerokie testy kamer na ciele funkcjonariuszy – skomentowała na łamach NRK dyrektorka policji Benedicte Bjørnland. Wcześniej podobne działania realizowano w Oslo. Policjanci korzystali z urządzeń w 2015 roku. Kamery nie były włączone cały czas, a obraz był szyfrowany, co uniemożliwiło wyciek danych w przypadku kradzieży sprzętu. Instytucja uznała, że materiał nie będzie wykorzystywany jako dowód w prowadzonych sprawach, z wyjątkiem najpoważniejszych przestępstw zapisanych w kodeksie karnym.

Służby zwracają uwagę, że korzystanie z kamer zawieszonych przy mundurze ma zarówno negatywnie, jak i pozytywne strony. Plusem ma być podejmowanie rozsądniejszych decyzji przez funkcjonariuszy. – Aresztowanie może dla wielu wyglądać na brutalne, nawet jeśli jest zgodne z prawem. Ponadto, ludzie mogą czuć się monitorowani, gdy policja cały czas używa kamer – skomentował Trond Kyrre Simensen z Norweskiej Akademii Policyjnej.

Wszystko przez brutalność w Kongsberg?

Dyskusja nad koniecznością nagrywania policyjnych interwencji pojawiła się w Norwegii wiosną. 30 kwietnia media upubliczniły nagranie z monitoringu stacji benzynowej w Kongsbergu. Materiał przedstawiał zachowanie policji w październiku 2022 roku. Widać na nim, jak jeden z funkcjonariuszy bije zamkniętą pięścią 26-letniego Kevina Simensena. Korzystał także z pałki teleskopowej. 30-letniego policjanta oskarżono o przemoc i rażące niedbalstwo. Został czasowo odsunięty od służby. Groziła mu kara pozbawienia wolności.
Po opublikowaniu materiału – głównego dowodu w sprawie – agencja badawcza Norstat przeprowadziła sondaż w Kongsbergu. 68 proc. uczestników stwierdziło, że policjanci powinni nagrywać interwencje kamerami przypiętymi do munduru. W najmłodszej grupie wiekowej (18-29 lat) tego samego zdania było 80 proc. mężczyzn oraz 75 proc. kobiet.

Oskarżony policjant został uniewinniony z postawionych zarzutów 7 lipca. Wyrok jest nieprawomocny, a sędziowie nie byli jednomyślni. Poszkodowanym nie przyznano prawa do odszkodowania. Przyznali jednak, że na pewno złożą odwołanie od orzeczenia. Władze południowo-wschodniego okręgu policyjnego nie poinformowały jeszcze, czy funkcjonariusz powróci do pracy.

Norweski Urząd Ochrony Danych Osobowych zwraca uwagę, że wprowadzenie kamer będzie wymagało zmiany prawa. Materiały z interwencje mogą naruszać prywatność innych osób np. w trakcie wizyt policji w domu. Jako najważniejsze regulacje nieobecne w norweskim prawie wskazano zdecydowanie, kto będzie miał dostęp do obrazów wideo, w jaki sposób będą przechowywane oraz, czy zarejestrują dźwięk i obraz z całego dnia pracy funkcjonariuszy.

Źródła: NRK, Dagbladet, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Dobromirspoleczny

15-07-2023 14:32

Mieszkałem w kongsberg 3 lata. Tam są wojny między swoimi, wiesniaki tłuką się ze swoimi z notodden. Wieśniak latał z bronią po kongsberg bo wcześniej dostał wpie... Ot to całe kongsberg. Wiesniaki z rjukan też dostali wpie... od wieśniaków z kongsberg to mieli pseudo rozkminke w lesie pod notodden. Tam jest problem wewnetrzno etniczny coś podobnego jak on mi wyr... Koze a ja mu wyr... Barana. To jest właśnie problem w kongsberg i okolicy. Policjant z notodden trzepał brodę chłopakowi z kongsberg. To jest ta właśnie akcja. A co do Norwegii to jest jak wiele takich akcji gdzie lokalsi trzepią sobie brodę nawzajem. I Norwegia nie jest taka zajebista jak większość Polaków sobie myśli. Tam są wojny lokalsow sam byłem świadkiem na projekcie jak jeden z drugim wyzywali się że ktoś komuś podebrał projekt.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok