Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Fala gróźb w norweskich szkołach. Policja uspokaja: „badamy wszystkie przypadki” Aktualności
Maja Zych 04 lutego 2020
11:16

Fala gróźb w norweskich szkołach. Policja uspokaja: „badamy wszystkie przypadki”

Skomentuj
Groźby dotyczą przede wszystkim możliwych strzelanin i ataków bombowych. Adobe Stock / licencja standardowa / ChuangTzuDreaming
Od jakiegoś czasu norweska policja musi zmagać się z narastającym problemem gróźb, które otrzymują norweskie szkoły i instytucje publiczne – jedynie od 14 do 28 stycznia tego roku policja odnotowała aż 190 zgłoszeń dotyczących zagrożenia zamachem w placówkach w całym kraju. Na razie nie wiadomo, kto stoi za tym narastającym problemem, jednak policja zapewnia, że prowadzone jest szczegółowe dochodzenie, a każdy taki przypadek jest analizowany i oceniany indywidualnie.
Mimo że do tej pory żadne groźby nie zostały zrealizowane, takie informacje za każdym razem budzą niepokój i niepewność wśród norweskich uczniów i pracowników, którzy często dla bezpieczeństwa decydują się pozostać w domach.
Reklama

Policja bada wszystkie przypadki

Groźby pod adresem norweskich szkół dotyczą przede wszystkim strzelanin i ataków bombowych. Przedstawiciele policji zapewniają, że każde zgłoszenie, które trafia do norweskich instytucji jest traktowane i oceniane indywidualnie, a śledztwo prowadzone jest zarówno lokalnie, jak i w skali krajowej. Wiele przypadków gróźb ma ten sam schemat i stoją za nimi ludzie, którzy dobrze znają się na technologii i potrafią skutecznie ukryć swoją tożsamość w internecie – większość informacji o możliwych zamachach jest bowiem przekazywana przez media społecznościowe danych instytucji.
O problemie gróźb, które trafiają do norweskich szkół, głośno jest też wśród internautów:

Status od 24 stycznia: od tego czasu otrzymałem 5 wiadomości ze szkoły, do której chodzi młodsza córka, 4 z nich dotyczą zagrożenia strzelaniną. Jak się znaleźliśmy w tym miejscu?

Ogólnokrajowy problem

Problem otrzymywanych gróźb jest powszechny w całej Norwegii, a część placówek zgłoszenia o możliwych atakach otrzymała już nawet dwu- czy trzykrotnie. Policja twierdzi jednak, że ich zdaniem istnieje małe prawdopodobieństwo, aby nadawcy gróźb mieli faktycznie zamiar je zrealizować. Zachęcają dlatego wszystkich uczniów i pracowników, aby nie starali się funkcjonować normalnie – jeśli zagrożenie będzie realne, odpowiednie służby natychmiast wydadzą ostrzeżenia oraz zalecenie o pozostaniu w domu.

– Policja zawsze ocenia, czy istnieje zagrożenie dla życia i zdrowia, kiedy otrzymujemy informacje  groźbach. Uważnie śledzimy zagrożenie i stale oceniamy sytuację oraz potrzebę podjęcia ewentualnych działań – mówi Jørn Schjelderup z norweskiej policji.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Avida Finans wprowadziła istotne zmiany dla klientów

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas