Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Ubezpieczenie samochodu

w Norwegii

Wyceń bezpłatnie
Aktualności

Facebook i Instagram płatne w całej Europie? Meta mści się za działania Norwegii

Emil Bogumił

05 października 2023 13:30

Udostępnij
na Facebooku
5
Facebook i Instagram płatne w całej Europie? Meta mści się za działania Norwegii

Europejskie urzędy mogą poprosić Metę o zmniejszenie stawki opłat. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Norweski Urząd Ochrony Danych (Datatilsynet) domaga się, by Meta – właściciel m.in. portali Facebook i Instagram – płaciła karę za łamanie przepisów na terenie całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Obecnie grzywna naliczana jest tylko przez norweskie organy regulacyjne. W odpowiedzi amerykański konglomerat zapowiedział wprowadzenie opłat za korzystanie z mediów społecznościowych.
Spór Norwegii z amerykańskim potentatem technologicznym rozpoczął się w lipcu. Datatilsynet zwrócił uwagę, że firma nie przestrzega zasad prywatności i personalizuje reklamy bez zgody użytkowników. Unijne przepisy, które wprowadził również kraj fiordów wskazują, że monitorowanie użytkowników w celu kierowania marketingu spersonalizowanego jest zakazane. Wyjątek stanowi sytuacja, w której internauta wyrazi zgodę na zastosowanie mechanizmu. 

Norweski Urząd Ochrony Danych, z datą od 14 sierpnia 2023 roku, nałożył na Metę karę w wysokości miliona NOK (93 tys. USD) dziennie przez trzy miesiące za łamanie europejskich przepisów. We wrześniu instytucja zwróciła się do Europejskiej Rady Ochrony Danych Osobowych, by rozszerzyć grzywnę na obszar Unii Europejskiej i całego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Ciąg dalszy wojny Norwegii z Metą

Unijne organy regulacyjne potwierdziły, że otrzymały wniosek Norwegii. Urzędnicy mają dwa tygodnie na przyjęcie decyzji wiążącej na terenie całego EOG. – Meta nie szanuje decyzji Norwegii i narusza prawo w całej Europie. [...] Dotyczy to 250 mln osób, dlatego konieczne jest, by Rada osiągnęła zgodność na poziomie europejskim – skomentował na łamach agencji Reuters Tobias Judin, przedstawiciel Datatilsynet. Sprawę skomentowali przedstawiciele Mety, którzy wyrazili zdziwienie całą sprawą. Przyznali, że zgodzili się przyjąć przepisy EOG/UE jako podstawę dalszych działań w Europie.
Tylko w Norwegii łączna kara dla właścicieli Facebooka i Instagrama wyniosłaby ponad 90 mln NOK.

Tylko w Norwegii łączna kara dla właścicieli Facebooka i Instagrama wyniosłaby ponad 90 mln NOK.Fot. Thaspol - stock.adobe.com/standardowa/Tylko do użytku redakcyjnego

Europejskie urzędy regulacyjne otrzymały już propozycję rozwiązania sporu. Meta chce, by użytkownicy na obszarze kontynentu mogli zdecydować – zapłacą za dostęp do aplikacji lub zgodzą się na spersonalizowane reklamy. Amerykański konglomerat tłumaczy, że to jedyna możliwość wyjścia z konfliktu na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Internauci w Stanach Zjednoczonych nie będą podlegać zmianom. Plan otrzymał roboczą nazwę SNA (ang. subscription no ads — subskrypcja bez reklam). Jeśli urzędy regulacyjne zaopiniują go pozytywnie, zostanie wprowadzony w państwach UE i Norwegii w ciągu najbliższych miesięcy.

Osoby, które nie zgodzą się na spersonalizowane reklamy, mają płacić 10,50 USD miesięcznie za użytkowanie Facebooka lub Instagrama, i dodatkowe 6,25 USD za powiązane konto. Cena dotyczy jedynie komputerów. W przypadku smartfonów wzrośnie do 14 dolarów miesięcznie. 

Źródła: Reuters, Business Insider, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


halver

07-10-2023 12:01

Brawo, Brawo, może w końcu zniknie ten wyłudzacz danych i mieszacz w życiu prywatnym, Facebook= dobrowolne niewolnictwo.Waryo przypomnieć jak powstał i co powiedział jego twórca o osobach które udostępniają swoje dane

Sułtan

07-10-2023 01:53

Więc, każdy kto jest zalogowany i na komputerze i na telefonie, będzie płacił 14.5 dolca. Plus każde powiązane konto, czyli u większości użytkowników instagram, Twitter itp. Najprawdopodobniej wszyscy w UE i norwegii będą musieli płacić dosłownie za każdą stronę i aplikacje, w ktorej jest się zalogowanym za pomocą konta na fb. Powiedzmy że każda osoba ma przynajmniej te dwa konta powiązane z fb, to znaczy dodatkowe 12.5 dolca. Łącznie już mamy jakieś 27 dolców czyli mniej więcej 300 nok. Znając życie będzie to nawet więcej, ale nie wiadomo jeszcze w jaki sposób będą naliczali opłaty. Zakładając że w tej chwili w norwegii mieszka jakieś 5.5 mln osób, przy 300 koronach od głowy, norwegia będzie traciła miesięcznie minimalnie 1.5 mld koron. Brawo brawo, powinszować

Kertoip1983

06-10-2023 07:30

A ja noe szanuje ludzi ktorzy wychwalaja hitlera. Zamiast zdiecia masz czaszke SS, w niku masz 1488 - czyli wychwalasz Hitlera. Co robisz na polskim portalu faszysto?

kotadolf .

05-10-2023 18:19

Kto na Pejsbuku sie pokazuje,tego ja nie szanuje!

Myśliwy

05-10-2023 17:58

To przez spór norwegii z USA korona stoi tak nisko. Czy sojusznik USA nie byłby zdolny do spekulacji na walucie kraju który nie chce sie podporzadkowac???
Ale skoro są skłonni wywoływać wojny czy zabijać przywodcow innych panstw dla wlasnych interesow to dlaczego nie atak spekulacyjny
Na walute.

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok