Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Ekstremalna pogoda zamknęła lotniska: tysiące Norwegów uwięzionych na Wyspach Kanaryjskich Aktualności
Maja Zych 25 lutego 2020
11:02

Ekstremalna pogoda zamknęła lotniska: tysiące Norwegów uwięzionych na Wyspach Kanaryjskich

Skomentuj
Silny wiatr sprowadził na wyspę piasek z Sahary. Adobe stock / licencja standardowa / Lukasz Janyst
W miniony weekend w Wyspy Kanaryjskie – jeden z ulubionych wakacyjnych celów Norwegów – uderzyła ekstremalna burza piaskowa, która całkowicie sparaliżowała ruch lotniczy w tym rejonie. Miało to poważne konsekwencje dla wielu turystów, którzy zostali pozbawieni możliwości powrotu do domu – wśród nich znalazło się przynajmniej 2000 obywateli Norwegii, którzy ostatnie dni spędzili na zamkniętych lotniskach. Dopiero w poniedziałek 24 lutego warunki atmosferyczne pozwoliły na wznowienie kursowania połączeń i powrót części Norwegów do kraju.
Swoje niezadowolenie z sytuacji wyrażają także linie lotnicze, które zapowiadają opóźnienia również na trasach na terenie Skandynawii – priorytetem jest bowiem obecnie jak najszybsze przetransportowanie do kraju uwięzionych na Wyspach Kanaryjskich turystów.
Reklama

Pierwsi pasażerowie już w domu

W związku z ekstremalną pogodą w weekend na wyspie utknęły też tysiące turystów, w tym grupa około 2000 Norwegów. Dopiero w poniedziałek 24 lutego warunki atmosferyczne poprawiły się na tyle, że podjęto decyzję o stopniowym przywróceniu ruchu lotniczego.

Już w nocy z poniedziałku na wtorek udało się zabrać do kraju 790 pasażerów, którzy nawet od kilku dni koczowali na lotnisku w Las Palmas – wciąż jednak ponad połowa z około 2000 norweskich turystów na hiszpańskiej wyspie musi uzbroić się w cierpliwość ze względu na ograniczoną pojemność samolotów. Maszyny, które ze względu na ekstremalną pogodę zostały uziemione w Las Palmas, muszą też przejść szereg testów technicznych, zanim będą mogły wzbić się w powietrze.

Poniżej: turyści tłoczący się na zamkniętym lotnisku w Las Palmas w niedzielę 23 lutego
Aby jak najszybciej przetransportować uwięzionych turystów do kraju, linie Norwegian oraz SAS uruchomiły też dodatkowe samoloty, które kursują między Wyspami Kanaryjskimi a skandynawskimi miastami – może to jednak powodować utrudnienia i opóźnienia także dla pasażerów podróżujących po Skandynawii.

Najsilniejsza burza od lat

Burza piaskowa na Wyspach Kanaryjskich występuje dość często, jednak tym razem siła i gwałtowność zjawiska była niespotykana i doprowadziła do całkowitego paraliżu drogowego i zamknięcia lotnisk.

Poniżej: burza piaskowa uwieczniona przez jednego z turystów
– Był bardzo silny wiatr i bardzo dużo pyłu w powietrzu, co sprawiło, że widoczność była zła. Przebywanie na zewnątrz i wdychanie tego zanieczyszczonego powietrza zdecydowanie nie było mądre – tłumaczył sytuację meteorolog Kristian Gislefoss.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas