Aktualności

Działamy dla Polaków od ponad dekady: Moja Norwegia świętuje 11 urodziny

Redakcja

24 listopada 2019 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Przez ponad dekadę na stronie zarejestrowało się 124 877 osób. MN

24 listopada to ważna data dla Mojej Norwegii – dokładnie tego dnia 11 lat temu uruchomiono portal stworzony z myślą o Polakach żyjących nad fiordami. Od początku jego twórcom zależało na tym, by rzetelnie informować rodaków, którzy przeprowadzili się do Norwegii, lecz także pomagać polskiej społeczności odnaleźć się w nowych realiach. Dziękujemy, że jesteście z nami już tak długo.
Przez 11 lat mojanorwegia.pl zmieniała się wraz z potrzebami użytkowników i nie rozwinęłaby się do stopnia, jaki prezentuje dziś, gdyby nie oni, a przez ponad dekadę na stronie zarejestrowało się 124 877 osób, a serwis stał się liderem we współpracy ze środowiskami zaangażowanymi w sprawy norweskiej Polonii. Czas na garść wspomnień o początkach MojejNorwegii, a na deser niespodziankę dla użytkowników.

Pierwszy taki portal dla Polaków w Norwegii

W 2008 roku dwóch kolegów ze studiów zauważyło, że internecie nie ma wirtualnego miejsca spotkań i wymiany informacji, w którym mogliby się gromadzić Polacy, wówczas tak licznie emigrujący do Norwegii. Nowa praca, inna kultura, różne od polskiego prawo i obcy ludzie – z tym najczęściej zderzała się norweska Polonia po przyjeździe nad fiordy. Łukasz i Rafał postanowili więc ułatwić im nieco życie, zakładając portal, w którym znaleźliby zarówno artykuły o bieżących sprawach w Norwegii, jak i praktyczne porady, a przede wszystkim możliwość kontaktu z rodakami w kraju fiordów.
Wygląd strony mojanorwegia.pl w 2013 roku.
Wygląd strony mojanorwegia.pl w 2013 roku. MojaNorwegia

Najważniejsi są czytelnicy

Pierwszego dnia od uruchomienia serwis odwiedziło 400 osób, a po tygodniu istnienia portal zanotował kilka tysięcy odwiedzin, w czego efekcie... padły serwery. Trzy miesiące później pojawił się moduł społecznościowy wciąż bardzo istotny dla użytkowników mojanorwegia.pl. Kiedy social media nie cieszyły się równie ogromną popularnością co dzisiaj, portal jako pierwszy wyszedł naprzeciw mieszkającym w Norwegii Polakom, którzy niemal jednogłośnie wśród głównych problemów na emigracji wymieniali samotność. Właśnie dlatego stworzono dla nich forum. Za pośrednictwem naszej sekcji społecznościowej Polacy rozsiani po całej Norwegii poznają się, umawiają na wspólne wycieczki i pytają, jak radzić sobie z problemami na emigracji.
Szczególną popularnością na portalu cieszy się też wyszukiwarka znajomych, dzięki której każdy spośród ponad 120 tys. użytkowników MojejNorwegii może znaleźć dla siebie kompana do rozmowy czy spędzania wolnego czasu nad fiordami. W 2019 roku wyszukiwarka została odświeżona, co zaowocowało nie tylko bardziej nowoczesnym wyglądem, ale i opcją znajdowania znajomych blisko mojej lokalizacji w Norwegii.
Jesteśmy również aktywni w social mediach: mojanorwegia.pl prowadzi profile na Facebooku, Instagramie i Twitterze, które oferują zróżnicowane treści. W ciągu ostatniego roku rozwinęliśmy też dział wideo i kanał na YouTube. W filmach MojejNorwegii ich autor, youtuber Bartek, podejmuje tematy życia norweskiej Polonii w cyklu #MojaNorwegia i powrotów Polaków do rodzinnego kraju, nagrywając wywiady ze swoimi rozmówcami, a także komentuje bieżące wydarzenia z kraju fiordów.

Kolejny rok, kolejne wyzwania

MojaNorwegia to przede wszystkim czytelnicy. Redakcja portalu codziennie publikuje dla nich po kilka artykułów – przez 11 lat pojawiło się ich 14 654. Nasze teksty nie skupiają się jednak tylko na bieżących sprawach z kraju fiordów, ponieważ m.in. informujemy o zmianach w przepisach, dzielimy się praktycznymi poradami, które ułatwiają życie w Norwegii – od zapisania dziecka do szkoły, przez wybór lekarza pierwszego kontaktu, aż po wskazówki dotyczące bezpiecznej podróży samolotem. Wciąż mamy bardzo aktywny dział ogłoszeń, na którym użytkownicy dodają swoje anonse. Można tam znaleźć aktualne oferty pracy, oferty sprzedaży aut czy wynajmu mieszkania. Ponadto w naszym dziale wydarzeń można znaleźć warte udziału imprezy w Norwegii.
Jak wyglądała Norwegia kiedyś?
Po 11 latach portal nie ma zamiaru spocząć na laurach. Załoga MojejNorwegii wciąż się uczy, bierze udział w konferencjach i spotkaniach z przedstawicielami kluczowych instytucji w Norwegii, jak również imprezach polonijnych czy obchodach ważnych uroczystości. Wspiera też akcje charytatywne i promuje Polaków, którzy mają ciekawe pasje.

Skoro urodziny, to i prezenty!

Na mojanorwegia.pl znajdują się także działy z ogłoszeniami, gdzie poszukujący pracy znajdą aktualne oferty dostępnych stanowisk, przyszli właściciele samochodów wymarzone auto, a osoby planujące przeprowadzkę mieszkanie na wynajem. Skoro 11 urodziny, to i prezenty – tym razem jednak w dowód wdzięczności za aktywność i zaufanie rozda je solenizant. Z okazji naszego święta mamy dla użytkowników specjalne kody rabatowe na ogłoszenia oraz usługi. Można wybrać pomiędzy różnymi formami reklamy na MojejNorwegii lub usługami firmy Multinor. Szczegóły pod linkiem.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram