Wysokie kwoty

zasiłków na dzieci

Pobieraj świadczenia

w Norwegii

Sprawdź

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Aktualności

Duże ilości topniejącego śniegu i deszczu. Meteorolodzy podnoszą alarm powodziowy

Emil Bogumił

22 maja 2023 08:57

Udostępnij
na Facebooku
Duże ilości topniejącego śniegu i deszczu. Meteorolodzy podnoszą alarm powodziowy

Najbardziej zagrożone są tereny górskie oraz wyżynne. Fot. NVE/Heidi Ryen

Urząd ds. Energii i Zasobów Wodnych (NVE) wystosował kolejne ostrzeżenie przeciwpowodziowe. W wybranych regionach kraju może dojść do podtopień. Walkę z żywiołem utrudnią opady deszczu.
Drugi stopień zagrożenia (pomarańczowy) dotyczy kilku gmin we wschodniej i północnej Norwegii. Powodzią roztopową zagrożone są m.in. Altaelva, Trysilelva i Krøderen. Ponadto, na część obszaru wschodniej, południowej i centralnej Norwegii oraz niemal połowę Nordland nałożono pierwszy stopień alarmowy (żółty). Zagrożenie spowodowane jest przyspieszeniem topnienia śniegu w związku ze wzrostem temperatur. Niebezpieczne, szczególnie dla południowych gmin, będą także przelotne opady deszczu planowane na 22 i 23 maja.

Il. Varsom

Według NVE, największa powódź może wystąpić na południu i wschodzie kraju. Tamtejsze rzeki, potoki i zbiorniki nie przyjmą już dużej ilości wody. – Poziom pomarańczowy to poważna sytuacja. Występuje dość rzadko. Może spowodować szkody powodziowe – tłumaczy Sjur Kolberg, obserwator powodzi w NVE. Dodał też, że obowiązek obserwowania stanu wód w rzekach i zbiornikach nałożony jest na przedsiębiorstwa energetyczne. Monitorowanie prowadzi m.in. Statkraft, operator sieci energetycznej.
Synoptycy przypominają, że powodzie mogą doprowadzić do osunięć ziemi oraz lawin błotnych. Te wywołają paraliż komunikacyjny oraz konieczność zwołania sztabów zarządzania kryzysowego. Szczegółowe informacje dotyczące zagrożeń publikowane są na www.varsom.no oraz stronie internetowej NVE.

Źródła: NVE, Varsom, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok