Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dodatkowe środki ostrożności na wakacje. Policjanci w Oslo będę nosić broń Aktualności
Maja Zych 15 czerwca 2018
11:24

Dodatkowe środki ostrożności na wakacje. Policjanci w Oslo będę nosić broń

1
Skomentuj
Uzbrojone patrole policji będą ochraniać najbardziej popularne wśród mieszkańców i turystów miejsca. MN
Ministerstwo Sprawiedliwości wyraziło w czwartek 14 czerwca zgodę na uzbrojenie niektórych patroli policji w centrum Oslo na okres wakacji. Ma to związek z oceną Służb Bezpieczeństwa (PST), które określiły centralne dzielnice stolicy jako najbardziej narażone na atak terrorystyczny. Broń ma pozwolić policjantom na szybszą i skuteczniejszą reakcję w przypadku zagrożenia.
Pozwolenie obowiązywać będzie w okresie letnim – maksymalnie do 3 miesięcy.
Reklama

Centrum najbardziej narażone

Zgoda Ministerstwa Sprawiedliwości została wydana na prośbę norweskiej policji, która powołała się na zagrożenie terrorystyczne w stolicy – jest ono szczególnie wysokie w centralnych częściach miasta, gdzie znajduje się dużo atrakcji turystycznych, budynków ważnych instytucji i ogólnodostępnych placów, które przyciągają duże grupy ludzi. Dodatkowo w tej okolicy są ograniczone możliwości ewakuacji w przypadku niespodziewanego zdarzenia.

Z tego powodu na czas wakacji niektóre patrole będą miały prawo nosić przy sobie broń – o ich liczbie zadecyduje komendant policji z Oslo, który na bieżąco oceniać będzie realne zagrożenie atakiem.

Bardziej skuteczna reakcja

Ministerstwo Sprawiedliwości poparło wniosek policji o tymczasowe uzbrojenie funkcjonariuszy ze stolicy, zgadzając się, że może to znacznie ograniczyć skutki potencjalnego ataku.

– Akty terroru, które miały miejsce w Europie Zachodniej w ostatnich latach, pokazują, że uzbrojona policja może ograniczyć zasięg strat i zatrzymać trwający atak. Przykład ataku terrorystycznego w Londynie  w czerwcu 2017 roku. Uzbrojonej policji szybko udało się zatrzymać sytuację. Teraz także policja z Oslo otrzyma tego lata te środki – mówi Minister Sprawiedliwości Tor Mikkel Wara.

Ponadto Ministerstwo wyraziło już na początku czerwca zgodę na uzbrojenie na stałe policjantów, którzy ochraniają główne norweskie lotnisko Oslo Gardermoen.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Nowy kalkulator kredytowy - oblicz ratę i koszty

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas