Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Do Norwegii nadchodzi zima. Będzie mroźno i ślisko Aktualności
Maja Zych 25 października 2019
12:59

Do Norwegii nadchodzi zima. Będzie mroźno i ślisko

3
Skomentuj
Przymrozki możliwe są w szczególności w wyżej położonych terenach górskich. Adobe Stock / licencja standardowa / sivo
Mimo że w ten weekend zimowa aura nie zawita jeszcze w całej Norwegii, końcówka następnego tygodnia przyniesie nad fiordy znaczne ochłodzenie – meteorolodzy zapowiadają bowiem, że w wyżej położonych terenach termometry w nocy pokazać mogą do nawet 20 stopni poniżej zera. Już teraz mieszkańcy niektórych części kraju powinni przygotować się jednak na ujemne temperatury, które w parze z opadami mogą powodować bardzo trudne warunki do jazdy.
Wszyscy kierowcy powinni dlatego już teraz zmienić opony na zimowe, które mają dużo lepszą przyczepność niż letnie i lepiej poradzą sobie na śliskiej nawierzchni.
Reklama

Może być ślisko

Mimo że w ten weekend temperatury nie spadną jeszcze poniżej zera w całym kraju, miejscami mogą pojawić się przymrozki. Na swoim Twitterze Instytut Meteorologiczny radzi kierowcom, żeby zachowali szczególną ostrożność, prowadząc samochód w górskich terenach w południowej Norwegii. W związku z wilgotną pogodą, opadami oraz minusowymi temperaturami nawierzchnia może być bardzo śliska. Osoby, które nie zmieniły jeszcze opon na zimowe, powinny o to zadbać, zanim wyruszą w trasę – dotyczy to nie tylko górskich przejazdów, ale dróg w całym kraju.

Śmiertelny wypadek

Doszło już do pierwszego zdarzenia w związku z trudnymi warunkami panującymi na drodze. 25 października około godziny 12.00 trzy osoby zginęły w wypadku Kongsvoll. Jedna osoba jest poważnie ranna. Trasa E6 jest zamknięta, służby sugerują objazd drogą krajową 3.

Poniżej: komunikat policji o zdarzeniu.

Nadchodzi mróz

Ten weekend może się okazać ostatecznym końcem jesieni w Norwegii. Według prognoz już w przyszłym tygodniu termometry mogą pokazać nawet -20 stopni na północy. Minusowym temperaturom mają towarzyszyć też opady śniegu, na które przygotować się powinni mieszkańcy całego kraju.

– Bliżej następnego weekendu wszędzie zrobi się zimniej, a w południowej Norwegii spadnie śnieg powyżej 600-800 metrów. Mróz w nocy w górach południowej Norwegii może spaść do 15 stopni na minusie, może 20 – zapowiada meteorolog Pernille Borander.

Ostrzeżenia pogodowe na telefon

Od teraz mieszkańcy Norwegii mogą być na bieżąco z ważnymi zmianami pogodowymi dzięki nowej funkcji, którą wprowadził Instytut Meteorologiczny przy współpracy z Norweskim Urzędem ds. Dróg Wodnych i Energetyki (NVE) – chodzi o opcję powiadomień pogodowych na telefonie. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej varsom.no i włączyć darmowe ostrzeżenia, które można otrzymywać w wiadomościach SMS i mailowo. Dzięki tej usłudze mieszkańcy będą pierwsi informowani o nadchodzącym zagrożeniu powodzią, lawiną czy silnym wiatrem lub opadami.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
boj fra oszlo
boj fra oszlo 26-10-2019 19:04

...to są jakieś anomalie pogodowe
...żeby zimą było zimno
...tu w Norwegii wszystko zaczyna być na opak
...aż strach pomyśleć co będzie latem
Ps. może to ilość obcokrajowców ma wpływ na klimat w danym kraju
...hmmm...ale z drugiej strony słyszy się ,że Polacy wracają,
...a tam faktycznie złota polska jesień
Ps.2 ...to by się zgadzało
...tam gdzie Nas nie ma zawsze będzie lepiej

3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Solomun .
Solomun . 26-10-2019 14:33

Bardzo Dziwne ze o tej porze będzie mroźno i ślisko

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Piotr De
Piotr De 25-10-2019 15:26

Fajno. Cały rok czekałem na śnieg. No w sumie od maja

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas