Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Deszczowa stolica Norwegii zdetronizowana. To może być najsuchszy listopad w historii Bergen Aktualności
Maja Zych 25 listopada 2019
14:18

Deszczowa stolica Norwegii zdetronizowana. To może być najsuchszy listopad w historii Bergen

Skomentuj
Do tej pory w Bergen spadło 43,7 mm deszczu, podczas gdy w Oslo odnotowano 90,4 mm opadów. Adobe Stock / licencja standardowa / Brian Jackson
Bergen słynie z całorocznych obfitych opadów i żartobliwie nazywane jest deszczową stolicą Norwegii, pozostawiając w tej kwestii Oslo daleko w tyle – w tym roku jednak role się odwróciły i to właśnie zachód kraju może cieszyć z jednej z najsuchszych jesieni w historii. Do tej pory w listopadzie w Bergen spadło bowiem sześć razy mniej deszczu niż normalnie – jeśli takie tendencje utrzymają się, może być to najsuchszy miesiąc od czasu rozpoczęcia pomiarów.
Sytuacja spowodowana jest falami niskiego ciśnienia, które w tym roku wyjątkowo ominęły zachodnie wybrzeże Norwegii, kierując się dalej na południe Europy.
Reklama

Wyjątkowo mało deszczu

Jak podają meteorolodzy, w listopadzie tego roku w Bergen spadło do tej pory zaledwie 43,7 mm deszczu – to prawie sześć razy mniej niż wykazują średnie pomiary dla tego miesiąca, które wynoszą aż 259 mm. Miasto ma też duże szanse pobić dotychczasowy rekord najmniejszych opadów – jeśli do końca miesiąca spadnie mniej niż 15 mm deszczu, nie tylko uda się pobić wynik z 1993 roku, ale też ustanowić tegoroczny listopad najsuchszym miesiącem od czasu początku pomiarów.

Bergen zdetronizowane

Mimo że do końca miesiąca zostało jeszcze kilka dni, wszystko wskazuje na to, że Bergen nie uda się nadrobić straty do Oslo, gdzie do tej pory spadło dwukrotnie więcej deszczu – jak podaje norweski Instytut Meteorologiczny na swoim Twitterze, w historii pomiarów taka sytuacja miała miejsce dopiero pięć razy.

Tylko 5 razy od 1937 roku odnotowano większe opady w Oslo niż w Bergen w listopadzie! To było w 1960, 1963, 1993, 2000 i 2018 roku. To może być też najsuchszy listopad, jakie kiedykolwiek odnotowano w Bergen. Śledzimy sytuację.

Jak podkreślają meteorolodzy, to nie Oslo może się jednak pochwalić bardziej obfitymi niż zwykle opadami, ale to w Bergen spadło do tej pory zadziwiająco mało deszczu. Na sytuację duży wpływ mają masy niskiego ciśnienia, które w tym roku skierowały się dalej na południe Europy, dając się we znaki m.in. mieszkańcom Francji i Włoch.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas