Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek
Aktualności

Czerwony alarm pogodowy w części kraju: meteorolodzy proszą o pozostanie w domach

Emil Bogumił

21 stycznia 2021 10:31

Udostępnij
na Facebooku

Trudne warunki towarzyszą mieszkańcom prawie całej Norwegii. Fot. Pixy

Synoptycy poinformowali mieszkańców Nord-Helgeland, Salten, Ofoten i Troms o możliwości występowania silnych podmuchów wiatru. W obszary północnej oraz zachodniej Norwegii uderzy huragan Frank. Ekstremalne porywy mogą osiągnąć 180 kilometrów na godzinę. Z kolei w okolicy Oslo nadmiar śniegu pozbawił blisko 2,5 tys. gospodarstw domowych dostępu do prądu.
Reklama
Według meteorologów, Frank może pozostać z mieszkańcami Norwegii do piątkowego popołudnia. Silnym podmuchom wiatru będą towarzyszył niskie temperatury, od -10 do -15 stopni Celsjusza. Porywisty wiatr, sięgający 180 kilometrów na godzinę, osłabnie w piątek. Wciąż będzie przekraczał 100 kilometrów na godzinę.

Poniżej: Komunikat Instytutu Meteorologicznego dotyczący niebezpiecznych podmuchów wiatru na północy i zachodzie Norwegii.

Śnieg pozbawił mieszkańców Østlandet prądu

Ekstremalne warunki atmosferyczne towarzyszą także mieszkańcom gmin położonych dookoła Oslo. Od 20 stycznia problemy z dostawami prądu ma blisko 2,5 tys. gospodarstw domowych. Problematyczne okazały się silne opady śniegu, które spowodowały usterki w infrastrukturze przesyłowej. W najgorszej sytuacji znajdują się osoby przebywające w Gjøvik, Trysil, Engerdal i Østre-Toten. Przedstawiciele firmy Elvia nie wiedzą, kiedy uda się zlikwidować przyczyny awarii. Obecny stan dostępności prądu można sprawdzić na mapie stworzonej przez przedsiębiorstwo.
Jak informuje Norweski Instytut Meteorologiczny, ekstremalne warunki pogodowe towarzyszą prawie każdemu mieszkańcowi kraju fiordów. Synoptycy alarmują, by bez względu na miejsce zamieszkania, unikać przechodzenia obok wysokich drzew i słupów wysokiego napięcia. Mogą one przewrócić się przez porywisty wiatr lub nadmiar śniegu. Sytuacja powinna ustabilizować się w najbliższy weekend, 23 i 24 stycznia.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram