Aktualności

Czas na zmianę opon. Ostrzeżenie dla kierowców jadących w góry

Emil Bogumił

14 października 2020 11:00

Udostępnij
na Facebooku

Na zdjęciu: droga E10, odcinek w Narwik. Fot. Ximonic (Simo Räsänen) / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Norweski Zarząd Dróg i Autostrad (Statens vegvesen) alarmuje kierowców o konieczności zmiany opon w swoich samochodach. W niektórych regionach kraju należy przygotować się na opady śniegu oraz temperatury poniżej zera. Należy w nich korzystać z łańcuchów lub piggdeków, czyli opon z kolcami.
Reklama
Trudna sytuacja może spotkać przede wszystkim mieszkańców północnej Norwegii oraz podróżujących w górskie regiony kraju. Pierwsze działania, dotyczące solenia i odśnieżania dróg, drogowcy podjęli w niedzielę 11 października.

Poniżej: Komunikat Instytutu Meteorologii dotyczący opadów śniegu w środę 14 października.
Wraz z pojawieniem się opadów śniegu i pierwszych przymrozków, drogowcy przypominają o konieczności założenia na opony specjalnych łańcuchów lub skorzystania z piggdekków, czyli opon z kolcami.

Od czwartku można jeździć “z kolcami”

Korzystanie z zimowych opon najdłużej możliwe jest w okręgach Nordland oraz Troms og Finnmark. W tych okręgach stosowanie piggdekków dozwolone jest od 16 października do 30 kwietnia. W pozostałych rejonach kraju można ich używać między 1 listopada a pierwszą niedzielą po drugim dniu świąt wielkanocnych.

Jak informuje Statens Vegvesen, minimalna głębokość bieżnika w sezonie zimowym wynosi 3 milimetry. Drogowcy zalecają jednak skorzystanie z bieżników co najmniej 4-milimetrowych. Należy pamiętać, że powinniśmy zmienić wszystkie opony, a nie jedynie przednie lub tylne.~MN

Niektóre miasta wprowadziły specjalną opłatę za korzystanie z piggdekków. Tzw. piggdekkgebyr zapłacimy m.in. w Oslo, Bergen, Stavanger czy Trondheim.
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram