Aktualności

Coraz więcej podróżujących bez kwarantanny: Norwegia zmienia zasady wjazdu

Emil Bogumił

11 października 2021 10:26

Udostępnij
na Facebooku
2

Rząd aktualizuje listę państw w każdy piątek. Mapa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego podlega zmianom co poniedziałek. Fot. Glentamara, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Rada Ministrów wprowadziła ósmego października zmiany w zasadach wjazdu do Norwegii. Restrykcje zaostrzono wobec podróżujących z jednego europejskiego państwa. Coraz więcej przekraczających granicę może liczyć na zwolnienie z kwarantanny.
Reklama
Wymagania dotyczące poddania się izolacji po wjeździe do kraju fiordów nałożono na podróżujących z Luksemburga. W grupie od kilku tygodni utrzymują się także Wyspy Jońskie i Wyspy Egejskie Południowe (obie Grecja), Belgia, Bułgaria, Grecja, Irlandia, Chorwacja, Słowacja, Szwajcaria, Niemcy i Austria, czyli państwa i regiony oznaczone na mapie FHI na czerwono. Takie same przepisy dotyczą krajów z grupy ciemnoczerwonej: Estonii, Łotwy (zmieniono z czerwonego), Litwy, Rumunii (zmieniono z czerwonego), Słowenii i Wielkiej Brytanii. 

Na 10-dniową kwarantannę wysyłani są także podróżujący z regionów nordyckich o trudnej sytuacji epidemicznej: Västerbotten, Västmanland, Sztokholm, Wyspy Owcze, Grenlandia, Birkalands SVD, Helsinki, Nylands SVD, Mellersta Finlands SVD, Norra Österbottens SVD, Egentliga Finlands SVD, Norra Savolax SVD, Päijat-Häme SVD, Satakunta SVD. Pozostałe obszary państw nordyckich oznaczone są na zielono lub pomarańczowo.
W grupie państw zielonych znajdują się Polska, Czechy i Malta. Zwolnieni z kwarantanny wjazdowej są również podróżujący z obszarów oznaczonych na pomarańczowo: Francji, Włoch, Islandii, Monako, Niderlandów, Portugalii, San Marino, Węgier i Watykanu. Podobną opinię wydano także większości wysp i archipelagów w Europie.
Mapa FHI z 11 października.

Mapa FHI z 11 października.

Od 25 września podróżujący z państw oznaczonych na zielono i pomarańczowo traktowani są jednakowo i mogą przekroczyć norweską granicę bez dodatkowych obostrzeń. Takim samym przepisom podlegają wszystkie osoby poniżej 18 roku życia oraz posiadacze certyfikatów covidowych. Przebywający na obszarach czerwonych, ciemnoczerwonych lub szarych mogą skrócić 10-dniową kwarantannę, wykonując test PCR trzy dni po przybyciu do kraju fiordów.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


ANNA MIKOŁAJCZYK

11-10-2021 18:17

A jeżeli będę wracala z Niemiec i jestem w pełni zaszczepiona czy jakieś obostrzenie mnie dotyczy?

Piotr T

11-10-2021 11:26

Co oznacza trzy dni po przybyciu do kraju fiordów?
Czyli jak jestem w Norwegii od niedzieli to test mogę wykonać najszybciej w środę?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram