Aktualności

Aktualne przepisy wjazdowe w Norwegii: kto może przyjechać bez kwarantanny do kraju fiordów

Emil Bogumił

05 października 2021 12:30

Udostępnij
na Facebooku

Przed zmianą przepisów Norwegia miała jedne z najbardziej restrykcyjnych regulacji w Europie. Fot. Materiały prasowe Avinor

Wraz z nastaniem października Ministerstwo Spraw Zagranicznych anulowało zalecenia dotyczące podróży zagranicznych. Oznacza to, że nie funkcjonują rekomendacje, nakazy lub zakazy dotyczące przekraczania granic przez mieszkańców kraju fiordów. Osoby, które chcą dostać się do Norwegii, a podróżują z obszarów o trudnej sytuacji epidemicznej, wciąż muszą pamiętać o kilku restrykcjach.
Reklama
Pomimo zniesienia zaleceń dotyczących podróży norweski rząd wciąż korzysta z mapy Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), oznaczając obszary i państwa ze szczególnie trudną sytuacją epidemiczną. Rada Ministrów w każdy piątek wydaje rozporządzenie dotyczące przekraczania granic kraju fiordów i związanych z tym obostrzeń. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego aktualizuje krajową mapę w poniedziałki. W porównaniu z okresem obowiązywania surowych restrykcji sporo się jednak zmieniło:

  • Podróżujący z państw oznaczonych na zielono i pomarańczowo traktowani są jednakowo i mogą przekroczyć norweską granicę bez dodatkowych obostrzeń.
  • Podróżujący z państw oznaczonych na czerwono, ciemnoczerwono lub szaro traktowani są jednakowo i mogą przekroczyć norweską granicę pod warunkiem spełnienia kilku wymagań.
  • Nowa lista restrykcji dla podróżujących z państw czerwonych, ciemnoczerwonych i szarych zakłada obowiązek rejestracji podróży, poddania się testowi po przekroczeniu granicy oraz udania na 10-dniową kwarantannę.
  • Osoby poniżej 18. roku życia są zwolnione z wszelkich obostrzeń.

Norweski rząd planuje otwarcie wszystkich granic i zrezygnowanie z nadzorowania wjazdu przez pograniczników. Obowiązek poddania się testom i udania na kwarantannę wciąż spoczywać będzie na podróżujących. Jeśli przy przejściu granicznym nie będzie funkcjonowała stacja testowa, należy poddać się diagnozie w innym miejscu, w ciągu 24 godzin.

Co dalej z kwarantanną?

Nowe przepisy wprowadzono 25 września. FHI zaktualizowało mapy i uwzględniło w nich nowe przepisy 4 października. Główną zmianą jest likwidacja hoteli kwarantanny dla osób podróżujących z obszarów o najtrudniejszej sytuacji epidemicznej. Osoby, które mają obowiązek 10-dniowej izolacji, mogą poddać się jej np. w miejscu stałego pobytu. Ewentualne trudności należy zgłosić gminie, do której podróżujemy. Władze lokalne mają obowiązek pomóc nam znaleźć odpowiedni lokal do kwarantanny. Można ją skrócić, wykonując po trzech dniach test PCR. Podobnie jak przed 25 września, z obostrzeń wjazdowych zwolnione są osoby posiadające ważny certyfikat covidowy.
Mapa FHI zaktualizowana 4 października 2021 roku.

Mapa FHI zaktualizowana 4 października 2021 roku.

Norweski rząd przypomina, że podróżni traktujący państwa czerwone, ciemnoczerwone i szare jako kraje tranzytu, a rozpoczynający drogę na obszarze zielonym lub pomarańczowym, nie podlegają obostrzeniom wjazdowym. Jeżeli pobyt w jednym z nich będzie wiązał się z zatrzymaniem np. w hotelu, restrykcje wjazdowe obowiązywać.

Strona FHI poświęcona kwarantannie w Norwegii
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram