Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

10
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Aktualności

Chcesz opuścić Norwegię? Rząd przygotował nowy „podatek wyjazdowy”

Emil Bogumił

20 marca 2024 10:24

Udostępnij
na Facebooku
15
Chcesz opuścić Norwegię? Rząd przygotował nowy „podatek wyjazdowy”

Rządzący chcą uszczelnić obecny system podatkowy. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Ministerstwo finansów złożyło projekt tzw. „podatku wyjazdowego”. Nowe prawo miałoby ograniczyć proces wyprowadzania majątku poza granice kraju fiordów. Regulacje znalazły się na etapie konsultacji.
Szczegowe zasady nowego podatku pozostawały do połowy marca tajne. Rządzący obawiali się, że część osób będzie spieszyła się z opuszczeniem kraju fiordów, na wieść o pracach nad nowymi regulacjami. Przepisy mają uszczegółowić oraz uszczelnić sposób poboru tzw. podatku emigracyjnego, który wprowadzono w 2022 roku. Jeśli prawo zostanie uchwalone, Norwegowie opuszczający kraj fiordów zostaną rozliczeni z zysków w momencie wyprowadzki. Stawka tzw. podatku wyjazdowego będzie równa podatkowi od dywidend i wyniesie 37,8 proc.

Emigrant może uiścić opłatę od razu, rozłożyć ją na raty lub po upływie 12 lat. Przewidziane są także odsetki.

Podatek obliczany jest od zysku powyżej 500 tys. NOK uzyskanego w Norwegii. Dotyczy także posiadaczy rachunków oszczędnościowych oraz środków zgromadzonych w funduszach inwestycyjnych. Jeśli zysk zmniejszy się po przeprowadzce, stawka podatku nie ulegnie zmianie.

Najbogatsi uciekają z Norwegii

Tłem wprowadzenia nowych regulacji podatkowych jest przeprowadzka majętnych osób z Norwegii. Sytuacja zaobserwowano po zmianie rządu w 2021 roku. Koalicja Partii Pracy i Centrum rozpoczęła uszczelnienie systemu podatkowego. Wyczerpały się wówczas opcje, które pozwalały najbogatszym przez lata nie płacić podatku od dywidend, zmniejszając kapitał własny swoich spółek do wymaganego prawem minimum.

Kilku bogatych Norwegów, takich jak Bjørn Erlend Dæhlie, wielokrotny mistrz olimpijski i mistrz świata w narciarstwie biegowym, przeniosło się za granicę od czasu zmiany rządu. Miliarder Kjell Inge Røkke, czwarty najbogatszy Norweg według Bloomberg Billionaires Index, wyprowadził się do Lugano w Szwajcarii.
W 2022 roku ponad 30 norweskich miliarderów wyprowadziło się z kraju po tym, jak rząd podniósł stawkę podatku majątkowego dla najbogatszych.

W 2022 roku ponad 30 norweskich miliarderów wyprowadziło się z kraju po tym, jak rząd podniósł stawkę podatku majątkowego dla najbogatszych.Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Wyprowadzający się z Norwegii mają szansę uniknąć płacenia podatku wyjazdowego. Jeśli powrócą do kraju fiordów i ulokują opodatkowany zysk ponownie nad fiordami, państwo odstąpi od konieczności poboru opłat. Ostateczny termin konsultacji nad projektem minie 21 maja. Nowe przepisy trafią następnie do Stortingu.

Źródło: NRK, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

23-03-2024 23:22

Martin19 napisał:
nie odwiedziłeś NRK portal

A ty odwiedz psychiatre. Przy tym rozdwojeniu jazni to jedyna, sluszna droga.

Martin19

21-03-2024 21:30

Ryszard jeśli trafiłem na ten artykuł i skomentowałeś to jesteś tez polunem nie odwiedziłeś NRK portal

Ryszard Lwie Serce

21-03-2024 19:11

Ale się poluny osrały ! Nie srajcie ogniem . Nikt wam waszych "kieszonkowych " nie zabierze ...

Martin19

21-03-2024 17:46

Sam samochód ile kosztuje -.. bramki / ubezpieczenie na kilometry / podatek drogowy / podatek w paliwie / i monopol na czesci samochodowe …już Norwegia spadła na ostatnie miejsce w Skandynawii zaraz spadnie w Europie . Hehe

AdamSborodo

21-03-2024 11:17

Ale żeby było równo to zaraz dojebią pracownikom z zagranicy i bedziecie oddawać wasze pieniądze o przepraszam rząd powie że to ich pieniądze .

Karol Pitek

21-03-2024 09:42

A Wujek Dobra Rada już spakowany?

Z Norwegii

20-03-2024 22:01

Najlepiej tu w ogóle nie przyjeżdżać. A jak ktoś jeszcze tu siedzi, to radzę się pakować.

Karol Pitek

20-03-2024 18:11

mathkaczy napisał:
wydaje się że to dotyczy zysków z akcji oraz inwestycji a nie przypadku sprzedaż domu -> wyprowadzka ale fajnie by było aby ktoś bardziej w temacie się udzielił
Tak to właśnie wygląda. Dodatkowo jest mowa o właścicielach firm:
inyheter.no/20/03/2024/tar-grep-mot-rikinger-med-ny-exit-skatt/

mathkaczy Kaczy

20-03-2024 15:12

tytuł jest wybitnie click bitowy i pokazuje że ta strona to ściek

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok