Aktualności

Bez kwarantanny, ale z możliwością kontroli na granicy: dziś Norwegia otwiera się na Europę

Emil Bogumił

15 lipca 2020 12:28

Udostępnij
na Facebooku
5

Norwegowie spodziewają się zdecydowanie mniejszej ilości turystów niż w ubiegłych latach. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Norweska policja oraz służby graniczne przygotowują się do napływu turystów z Europy. Od środy, 15 lipca, kraj fiordów otworzył się na większość państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podróżujący muszą przygotować się na kontrole paszportowe oraz szczególne środki ostrożności.
Reklama
Wyboru państw, na które otworzy się Norwegia, dokonał norweski rząd w porozumieniu z Instytutem Zdrowia Publicznego (FHI). Swobodne pokonywanie granic od 15 lipca jest możliwe pomiędzy krajem fiordów a m.in. Polską, Grecją, Hiszpanią, Niemcami czy Francją. Zakaz wjazdu wciąż obowiązuje dla mieszkańców Luksemburga, Portugalii, Ukrainy, Białorusi, Rosji oraz państw bałkańskich.

Służby nie organizują dodatkowych patroli

Norweska Rada Ministrów ogłosiła, że lista państw będzie aktualizowana co 14 dni. Na wypadek szczególnego zagrożenia, np. pojawienia się nowego ogniska infekcji w kraju, rząd jest gotowy przygotowywać specjalne zalecenia dla Norwegów oraz obywateli EOG. Policja, służby graniczne oraz pracownicy lotnisk zostali przygotowani do obsługi większej liczby podróżnych. W związku ze spodziewaną niską liczbą turystów instytucje nie zdecydowały się skierować do pracy większej liczby podwładnych. – Spodziewamy się wzrostu ruchu zarówno do, jak i z Norwegii. Ważne jest, aby podróżni zapoznali się z panującymi obostrzeniami i środkami ostrożności. Podkreślamy, że ​​to sami przyjezdni są odpowiedzialni za zapoznanie się z zasadami oraz przestrzeganie ich – podkreślają służby.
Lotniska przygotowały specjalne akcje, które informują podróżujących o ryzyku zakażenia koronawirusem. Na lotniskach widoczne są plakaty oraz banery. Pracownicy przekazują informacje za pośrednictwem komunikatów głosowych oraz wpisów w mediach społecznościowych. Jak informują służby, obowiązujące od marca kontrole graniczne wciąż będą przeprowadzane. Wszyscy muszą być przygotowani do okazania dokumentu tożsamości. Celnicy zrezygnują z nich, gdy zobaczą, że stanie w kolejce może stworzyć zagrożenie zainfekowania organizmu COVID-19.

Tylko w środę, 15 lipca, lotnisko Oslo Gardermoen spodziewa się przylotu 30 samolotów. Na otwarcie granic przygotowali się przewoźnicy. Bilety w preferencyjnych cenach możemy zarezerwować tak, by odwiedzić kraj fiordów jeszcze w te wakacje.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Karolinabbb

02-08-2020 13:22

Hej, czy wiecie czy po pobycie w Charlottenberg muszę odbyć kwarantannę w Norwegii? Jeśli mam lot z Oslo?

Tolll Bra

17-07-2020 09:38

Charlottenberg w kierunku Kongsberg otwarte. Wczoraj rano jechaliśmy- zatrzymywali tylko obcokrajowców, na norweskie blachy nawet nie patrzeli.

fixxxer12

16-07-2020 15:29

Vasterbotten moze byc otwarte dopiero przy nastepnym luzowaniu obostrzen. Poki co przy wjechaniu od strony szwecji bez wzgledu na narodowosc posoedzisz 10 dni na kwarantannie

Szost

16-07-2020 14:06

czy można przekraczać swobodnie granice szwedzko-norweską, paluje wyjazd na rybki w okolice Nesna oczywiście samochodem. Prom do Nynysham a potem na kołach do norwegii. Pytanie czy Norwedzy wpuszczą obywatela Polski skoro przemieszczał się po terytorium Szwedzkim. ?

shownomercy66

16-07-2020 06:39

Przejście od strony Charlottenberg w kierunku Kongsberg. W poniedziałek był szlaban na wjeździe i każdy samochód kierowano na bok na kontrol. Ktoś przekraczał granicę 15 lipca ? Jak wygląda to teraz ?

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram