Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Automatyczne autobusy jeszcze w tym roku? Rząd wyda na projekt 100 milionów koron Aktualności
Monika Pianowska 19 kwietnia 2017
08:00

Automatyczne autobusy jeszcze w tym roku? Rząd wyda na projekt 100 milionów koron

Skomentuj
Wkrótce w Norwegii mają się pojawić bezzałogowe, elektryczne pojazdy. dagbladet.no/screenshot
17 maja Minister Transportu Ketil Solvik-Olsen zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku miesięcy w Norwegii pojawi się zautomatyzowany transport publiczny. Na bezzałogowe pojazdy rząd chce przeznaczyć 100 milionów koron – podaje dziennik Aftenposten.
Projekt ma zostać wdrożony zgodnie z najnowszym Narodowym Planem Transportowym Norwegii, który zakłada inwestycje norweskich miast w rozwój bardziej nowoczesnego transportu. Rząd rozdzieli 100 milionów koron zostanie rozdzielona między władze samorządowe.
Ten moduł wyświetla się tylko na wersji dla telefonów
Reklama
Reklama

Nowe miejsca pracy, ale nie dla kierowców

Chociaż mogłoby się wydawać, że rezygnacja z manualnej obsługi pojazdów transportu miejskiego będzie się wiązała raczej ze zwolnieniami, np. na stanowisku kierowcy, minister Solvik-Olsen dostrzega nowe perspektywy pracy w związku z projektem.

Na łamach Aftenposten powiedział, że ulepszanie i utrzymanie nowych zautomatyzowanych pojazdów to dwa obszary, w których nowi pracownicy będą mieli okazję się wykazać. Nie ukrywał, że przyszłe sukcesy Norwegii widzi w nowoczesnych działaniach. – To właśnie ukierunkowanie w stronę innowacji i rozwoju stworzy nowe miejsca pracy, mimo że wszystko będzie zautomatyzowane – dodał.

„Nowoczesność jest atrakcyjna”

Zdaniem norweskiego ministra transportu pomysł wprowadzenia do użytku zautomatyzowanych pojazdów transportu publicznego ma się wiązać z testowaniem nowych technologii i ulepszaniem mobilności.

Solvik-Olsen liczy na to, że przy okazji projektu deweloperzy i producenci odkryją nowe rozwiązania, co również uczyni Norwegię bardziej atrakcyjną dla zagranicznych inwestorów.
Istotne miejsce w projekcie zajmuje też ekologia. Rozwój nowych technologii ma bowiem wpłynąć na zmniejszenie liczby samochodów w miastach, a co za tym idzie – poprawy jakości powietrza.

Autobusy na autopilocie w przyszłym roku – Oslo pójdzie na pierwszy ogień?

Obecnie bezzałogowe pojazdy nie są dopuszczone do użytku na norweskich drogach, jednak minister transportu zapowiedział, że postara się w ciągu wiosny przygotować propozycję ustawy, która przyczyni się do ich zalegalizowania.

Endre Angelvik, kierownik ds. usług transportu miejskiego stołecznej spółki Ruter uważa, że nastawianie się na wprowadzenie bezzałogowych autobusów na drogi w ciągu paru najbliższych miesięcy jest zbyt optymistyczne. Niemniej pomysł wydaje się możliwy do zrealizowania już w 2018 roku.
Według informacji agencji NTB Ruter ma zamiar kupić 10-50 automatycznych autobusów. Spółka nie wie jednak jeszcze, gdzie takie pojazdy prowadzone bez kierowców pojawią się w pierwszej kolejności. Wyklucza na pewno najbardziej popularne linie autobusowe.

Źródła: aftenposten.no, dagbladet.no, aftenbladet.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Kredyt gotówkowy w Norwegii- o czym należy pamiętać przy wyborze oferty?

Eff.14,9%, 65000kr, 5 år, kost 28730kr, Tot. 93730kr Reklama

Bliżej nas