Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
„Atak na wolność i państwo prawa”: norweskie media o reformach polskich sądów [PRZEGLĄD PRASY] Aktualności
Maja Zych 10 lipca 2018
14:38

„Atak na wolność i państwo prawa”: norweskie media o reformach polskich sądów [PRZEGLĄD PRASY]

17
Skomentuj
Zmiany w polskim prawie budzą kontrowersje wśród polityków i dziennikarzy na całym świecie. By Marcin Białek [GFDL (http://www.gnu.org/copyleft/fdl.html) or CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], from Wikimedia Commons
Sprawa polskiej reformy Sądu Najwyższego budzi duże kontrowersje nie tylko w Polsce, ale też w całej Europie. W ostatnim czasie temat ten jest coraz częściej poruszany także przez norweskich dziennikarzy, którzy starali się informować obywateli o zmianach zachodzących w kraju, z którego pochodzi największa grupa imigrantów w Norwegii.
Wśród artykułów z ostatnich dni zaczęły pojawiać się słowa krytyki ze strony kluczowych mediów znad fiordów – m.in. gazeta Aftenposten nazwała zmiany w polskich sądach „smutnym rozwojem zarówno dla Polski, jak i Unii Europejskiej”, a Bergens Tidende zachęcało do wsparcia protestów na ulicach Warszawy.
Reklama
screenshot: Aftenposten

Władza sądownicza w rękach rządu?

Media zwracają w głównej mierze uwagę na sposób wyboru sędziów, budzący niepokój Unii Europejskiej. Podkreślają, że rząd, który zyskał prawo do wyboru większości sędziów Sądu Najwyższego, będzie miał nad nimi większą niż do tej pory władzę – istnieje zatem ryzyko, że straci on swoją niezawisłość, a co za tym idzie, Polska przestanie być państwem prawa.
screenshot: Avisen Agder
Aftenposten podkreśla, że reforma daje rządowi możliwość decydowania o wyborze sędziów, którzy są wobec nich lojalni.
screenshot: Aftenposten

Popierają strajkujących

Uwadze norweskich mediów nie umknęły także protesty, które mają miejsce od dłuższego czasu na ulicach polskich miast. Lokalna gazeta Bergens Tidende ostro wypowiedziała się w temacie polityki rządu, nazywając ją „atakiem na wolność i państwo prawa”. Zdaniem dziennikarzy wychodzący w imię sprzeciwu wobec reform Polacy zasługują na wsparcie obywateli norweskich, a także całego rządu Norwegii, który do tej pory nie angażował się w sprawę.
Screenshot: Bergens Tidende

Podkreślają sprzeciw Unii

Ważnym tematem jest także stanowisko Wspólnoty, a ta uruchomiła wobec Polski tzw. artykuł 7. Media podkreślają, że politycy UE sprzeciwiają się zmianom zachodzącym pod rządami Prawa i Sprawiedliwości, które „są wbrew regulaminowi i wartościom Unii Europejskiej” – szacunkowi dla praw człowieka, demokracji i równości wobec prawa.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Ryszard Pobozny
Ryszard Pobozny 13-07-2018 15:17

Dac chlopu pinset i bedzie wierny.
Komuna tez dawala- "czy sie stoi czy sie lezy - sie nalezy". Kto powiedzial " te podwyzki im sie po prostu nalezaly". PO przeginalo, ale PiS przekracza wszelkie granice. Miliardy dla kleru - za co? - za glosy w wyborach.
Nie wiecie co to komuna. Nie wiecie za co gornicy gineli. Podoba wam sie kato- komuna , to dlaczego nie wracacie? Ja poczekam az PiS znajdzie sie tam gdzie byl.

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Tomasz Lenartowicz
Tomasz Lenartowicz 13-07-2018 14:41

To ważne aby rozumieć związki miedzy historia i teraźniejszością. Bo właściwie dlaczego Polacy musza emigrować i zarabiać wykonując proste prace fizyczne? Przecież klimat Drammen nie jest lepszy od klimatu Wałbrzycha.

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Josef Satan
Josef Satan 12-07-2018 11:51

W Polsce wszystko jest najlepsze, bo polskie.
Teraz jak sie sady uzdrowi, to beda najsprawiedliwsze i najbardziej wydajne na calym swiecie.
Widze juz oczyma duszy, jak wycieczki spragnionych wiedzy sedziow z krajow calego globu beda pielgrzymowac do Polski. - po wiedze, po nowoczesne rozwiazania, po wsparcie duchowe.

I niech w to wyznawcy PIS -u wierza. Oni i tak sa niereformowalni.

-30
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Fakty i prawda
Fakty i prawda 12-07-2018 11:14

pis nie rozni sie w metodach niczym od komunistow. Propagandowa tvp, rzadzi sekretarz parti i tylko on, we wszystkich sprawach sa najmadzejsi i najpiekniejsi, odpowiadaja tylko na pytania, ktore im pasoja premie sobie placa kosmiczne. O swoich aferach nic nie mowia np. skoki, bilbordy, corka lesniczego(tak sie zalatwia w komunie prace wlasnie), puszcza i kornik szyszko, bor i wypadki, miliony dla rydzyka nie wspome o zniszczeniu koncertu w Opolu. I na koniec prosze mi powiedziec, ktory to polityk ma prawo kogokolwiek w Polskim czy innym parlamencie nazywac "zdradzieckie mordy, kanalie….." Takie zeczy tylko wlasnie w pisokomunie sa mozliwe. Zycze milego dnia tym ktorzy maja takie zdanie jak ja i tym, ktorzy maja odmienne.

-78
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 12-07-2018 06:13

Każdy kto broni polskiego wymiaru niesprawiedliwości kompromituje sie... Było mnóstwo reportaży na temat funkcjonowania sądów, nawet w postkomunistycznych mediach, kto miał z nimi doczynienia to wie ze ten system wymaga reform. Bogata cześć Europy obserwuje jak Polacy zaczynaja wracać do kraju, ze jest dużo lepiej. Kto bedzie sprzątał kible i kopał rowy za mniejsze stawki i z wydajnością za kilka osób? W moich oczach tracą wszyscy, którzy bronią postkomuchow, którzy stworzyli nam takie perspektywy ze musieliśmy wyjechać.

105
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Ireneusz Drohomirecki
Ireneusz Drohomirecki 12-07-2018 02:37

A czy PIS każe do kogoś strzelać czy władze PIS-u kogoś prześladują,czy władze PIS- rozsprzedają majątek narodowy jak czyniło to PO.PIS zatrzymał afery paliwowe, to PIS dał twoim dzieciom 500+,to PIS zwalcza mafie prywatyzacyjne.Gdyby PIS rządził 20 lat temu tak jak dziś to nie musielibyśmy tułać się po świecie i pracować jak to niektórzy w stoczni Kleven za 150 bo resztę zabiera kto no oczywiście polski pośrednik wycwaniony przez postbolszewicką nomenklaturę pookrągłostołową.No ale oczywiście oczy bielmem zaszły i dobrego nie widać tylko lewacką demagogię i bezmyślne: bo jest źle, bo za PO było lepiej a jeśli tak to przejrzyj na oczy kogo bronisz -byłych ubeków i zomowców oraz liliowotogich(nadzwyczajnej kasty),Widać byłeś swego czasu bardzo biernym i miernym patriotą skoro uważasz że to źle wykorzenić komunę do cna.

113
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Ireneusz Drohomirecki
Ireneusz Drohomirecki 11-07-2018 20:34

Ktoś tu pisze o PIS-owskich komuchach ,chyba ci się chłoptasiu wiele rzeczy pomyliło ale jestem pewny ze twoja wiedza wyniesiona ze szkoły jeśli jakiąś w ogóle ukończyłeś jest zbyt nikła żeby ocenić kto jest komuchem ,postkomuchem ,lewicowcem kto z prawej lub lewej strony stoi.Twoja wiedza najpewniej bierze się z dyskusji przy flaszce czystej w towarzystwie takich samych mądrych jak ty.Żeby coś dobrze zrozumieć to trzeba wgryźć się w temat chociażby stoczni sprzedanych i zamkniętych przez kogo PIS czy czy tak chwalonego Tuska.Norwedzy nie są w stanie zrozumieć przemian jakie teraz się dokonują w naszym kraju.Oni swojego Vidkuna Quislinga rozstrzelali a my niestety pozwoliliśmy swoim komuchom rozmnażać swoje teorie i okradać państwo

93
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Solid Project entr.AS Solid Project entr.AS
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz
Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas