Pieniądze ze zwrotu podatku
z Norwegii w 2 tygodnie!
Sprawdź
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Alarm powodziowy na zachodzie trwa. Zalane domy i drogi [AKTUALIZACJA] Aktualności
Monika Pianowska 13 października 2018
13:21

Alarm powodziowy na zachodzie trwa. Zalane domy i drogi [AKTUALIZACJA]

Skomentuj
Ryzyko podtopień wzrosło szczególnie w Hordaland i Sogn og Fjordane. pxhere.com/ CC0 Public Domain
[AKTUALIZACJA 15.10.18]: Urząd ds. Dróg Wodnych i Energetyki (NVE) szacuje, że w najbliższych dniach poziom wód gruntowych na obszarach zagrożonych powodzią w Vestlandet zacznie stopniowo opadać, podobnie będzie wycofywać się woda z terenów zalanych w ciągu 13-14 października. Wszystko to dzięki spadającym temperaturom i ustającym opadom. NVE uczula jednak mieszkańców okolic, w których ogłoszono w ostatnich dniach pomarańczowy lub czerwony alarm, że niektóre cieki, jak dolna część rzeki Otta, wciąż będą wezbrane. Dalej niebezpiecznie jest w gminach Stryn, Luster, Årdal i Aurland.
W ciągu minionego weekendu intensywne opady i wysokie temperatury powodujące topnienie śniegu w regionach górskich doprowadziły do lokalnych podtopień i powodzi. Najbardziej dotkliwe skutki w postaci zalanych domów, ulic i mostów, a także przerwanych dostaw prądu odnotowano w regionach Sogn og Fjordane, Oppland i Hordaland. M.in. w gminach Voss, Skjåk i Luster konieczne okazały się ewakuacje ludzi i zwierząt.
[AKTUALIZACJA 14.10.18]: NVE ogłosiło czerwony poziom zagrożenia powodziowego w Indre Sogn oraz w okolicach górnych partii rzeki Otta. W wielu miejscach drogi i domostwa są już zalane.

Zamknięto drogę 13 w Hordaland między Odda i Tyssedal. Powodem zagrożenie osuwiskami. Możliwy objazd drogą 550 przez Utne dopóki kursuje prom.

Za kryzysową uznaje się sytuację w gminie Skjåk w okręgu Oppland. Wielu mieszkanców trzeba było ewakuować z powodu wody zatapiającej domy, część pozostaje bez prądu. Statens vegvesen obawia się również o zalewane przez masy wody mosty i sparaliżowaną komunikację.
Slik ser det ut i Skjåk nå
Przed południem 13 października Urząd ds. Cieków Wodnych i Energetyki (NVE) ogłosił podniesienie poziomu zagrożenia powodziowego z żółtego na pomarańczowy w okręgach Hordaland oraz Sogn og Fjordane. Z powodu zalania już zamknięto niektóre drogi.
W związku z intensywnymi opadami w zachodniej części Norwegii wzrosło ryzyko podtopień. W Hordaland i Sogn og Fjordane poziom zagrożenia powodziami ocenia się już na drugi najwyższy (pomarańczowy). Na terenie Sunnmøre, południowego obszaru okręgu Møre og Romsdal, NVE ogłosiło żółty poziom.
[AKTUALIZACJA 16:00:00]: Z powodu zalania zamknięte są także drogi 333 Skjold-Skjolden oraz 453 Stardalen między Klagegg a Fonn, podobnie 421 Horsevika pomiędzy Foss i Hestad. Dodatkowo w związku z zagrożeniem osuwiskami zamknięto drogę 609 Heilvang między Askvoll a Førde.

Deszczowy weekend

Meteorolodzy szacują, że przez sobotę i niedzielę w wymienionych regionach opady będą się utrzymywać. Niektóre miasta mogą się nastawiać na nawet 70-100 milimetrów deszczu, ok. 40-50 milimetrów w ciągu sześciu godzin. Poza tym, że same intensywne opady wpływają na podwyższenie poziomu jezior i zwiększenie nurtu rzek w Vestlandet, swój udział w całym procesie będzie miał również roztapiający się śnieg z terenów górzystych. Ponadto NVE ostrzega przed osuwiskami.

Zalane trasy

Zamknięte z powodu zalania są już m.in. drogi 345 w Modalen (Hordaland) i 422 w Hjelmeland (Sogn og Fjordane). Geirangervegen między Geiranger a Langvatn wyłączono natomiast z ruchu w związku z zagrożeniem lawiną kamienną.

Urząd ds. Cieków Wodnych i Energetyki radzi trzymać się z dala szczególnie od wezbranych rzek i zabezpieczyć dobytek (garaże, piwnice, podwórka) mieszkańcom gospodarstw domowych zlokalizowanych w pobliżu zbiorników wodnych.

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas