Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Aktualności

30 lat walki z wyludnieniem północy bezskuteczne. Dodatkowy urlop szansą na sukces?

Emil Bogumił

06 grudnia 2022 17:00

Udostępnij
na Facebooku
3
30 lat walki z wyludnieniem północy bezskuteczne. Dodatkowy urlop szansą na sukces?

Gminę Skjervøy (na zdjęciu) w latach 1990-2020 opuściło blisko 10 proc. mieszkańców. Fot. Simo Räsänen, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Trwający od 32 lat program walki z wyludnieniem dalekiej północy Norwegii okazał się nieskuteczny, wynika z audytu Ministerstwa Samorządu Terytorialnego. Rządzący szukają sposobu, który sprowadzi do regionu nowych mieszkańców. Wśród propozycji znalazła się możliwość dodania zatrudnionym dodatkowych dni wolnych.
Nowe działania zaproponował gubernator okręgu Troms og Finnmark, Tarjei Jensen Bech. – Atrakcyjnym środkiem może być dodatkowy tydzień urlopu – czytamy na łamach NRK. Zwrócił także uwagę, że zaludnienie obszaru może być kluczowym elementem do wzmocnienia bezpieczeństwa i zniwelowania zagrożeń płynących z bliskości Rosji – wschodniego sąsiada okręgu. Z kolei Rada Ministrów proponuje, by mieszkańcy północnej części Troms og Finnmark mogli liczyć na umorzenie większej części kredytu studenckiego. 

Minister samorządu terytorialnego zaznaczył, że państwo musi zachęcić Norwegów do zaludnienia północnych części kraju oraz prowadzenia w regionie działalności gospodarczej. Rządzący uznają ten teren za atrakcyjny i posiadający niewykorzystany potencjał. – Pracujemy już nad podjęciem nowych działań, które sprawią, że obszar będzie bardziej atrakcyjny. [...] To ważne posunięcie rządu, zapisane w projekcie ustawy budżetowej. Wszystko ma ruszyć jesienią 2023 roku – skomentował szef resortu Sigbjørn Gjelsvik (Sp).

30-letnie starania na nic

Ministerstwo Samorządu Terytorialnego 5 grudnia opublikowało raport z audytu, sprawdzającego skuteczność specjalnych przepisów wprowadzonych w 1990 roku w północnej części Troms og Finnmark. Regulacje miały przeciwdziałać postępującemu spadkowi populacji w regionie. – Środki były skuteczne przez pierwsze pięć-sześć lat po ich wprowadzeniu. Potem ich efekt zmalał – komentuje na łamach NRK Håkon Vennemo, profesor ekonomii społecznej i dyrektor Vista Analyze przeprowadzającego audyt. W 1990 roku północną część Troms og Finnmark zamieszkiwało 94 tys. osób. W 2020 roku było ich około 1200 mniej. Wzrost mieszkańców odnotowały jedynie gminy Alta i Hammerfest. W ich przypadku sukces wiąże się m.in. z wybudowaniem infrastruktury, która stworzyła dodatkowe miejsca pracy.
Według stanu z 2020 roku, Troms og Finnmark zamieszkiwały 243 311 osoby.

Według stanu z 2020 roku, Troms og Finnmark zamieszkiwały 243 311 osoby.Fot. stock.adobe.com/standardowa/U. Gernhoefer

Mieszkańcy północnej części regionu mogli od 1990 roku liczyć na zwolnienie z części podatków (zarówno osobistych, jak i dla pracodawców), umorzenie części kredytów studenckich oraz zwolnienie z opłat dodatkowych związanych ze zużyciem energii elektrycznej. – Wartość tych metod nie jest tak wysoka, jak w przeszłości – poinformowało Ministerstwo Samorządu Terytorialnego.
Nowe środki zaproponowała również Vista Analyze. Eksperci twierdzą, że do sukcesu programu niezbędne jest stworzenie dużej kampanii informacyjnej. Twierdzą, że niektóre elementy ulg – m.in. zwolnienie z opłat z tytułu wykorzystania energii elektrycznej – powinny zostać wyeliminowane, przez wzgląd na niską atrakcyjność. Uzyskane w ten sposób środki miałyby przysłużyć się wprowadzeniu bardziej popularnych metod przyciągnięcia nowych mieszkańców – zwiększeniu zasiłku na dziecko, czy zmniejszeniu stawki podatku od nieruchomości.

Źródła: Ministerstwo Samorządu Terytorialnego, NRK, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


milan196514

11-12-2022 23:06

Rekordowa cena prądu w północnej Norwegii. W ciągu doby wzrosła o 443 procent....

Jaro111 Kwiatkowski

11-12-2022 14:20

To jest hipokryzja…żadna z gmin nie zrezygnuje z bompenger bo to są ogromne pieniądze wpływające do budżetu.

prozyc

06-12-2022 18:59

i w ramach tej walki z wyludnieniem wprowdzaja bompenger w Tromso...

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok