Druga klasa podatkowa (Skatteklasse 2)

Każdy podatnik, nawet osoby które korzystają już z innych zniżek, np. statusu pendler czy ulgi 10%, może ubiegać się dodatkowo o drugą klasą podatkową.
Możesz rozliczyć się w drugiej klasie podatkowej, jeśli:

  • pracujesz w Norwegii, ale utrzymujesz współmałżonka w Polsce lub Norwegii,
  • jeśli małżonek nie przekroczył dochodu określonego przez urząd na dany rok,
  • przez cały dany rok podatkowy oboje byliście zameldowani pod jednym adresem,
  • jesteście małżeństwem nie krócej niż od października roku, poprzedzającego rok podatkowy, za który chcesz skorzystać z ulgi w ramach II klasy podatkowej.


Rok 2017 był ostatnim rokiem podatkowym, za który można było się rozliczyć z uwzględnieniem drugiej klasy podatkowej z tytułu niskich zarobków małżonka.

Dochód, którego nie może przekroczyć współmałżonek za rok podatkowy w 2017 roku wynosi 46 640 NOK (ok. 21 296 PLN) brutto
UWAGA: Sezony rozliczeń podatkowych trwają w miesiącach kwiecień-maj każdego roku i dotyczą poprzedzającego roku podatkowego. Poza okresem kwiecień-maj można składać odwołania od rozliczeń podatkowych za dany rok. Termin złożenia odwołania od podatku za dany rok wynosi zasadniczo 6 tygodni od daty publikacji wyniku rozliczenia podatkowego (norw. Skatteoppgjør, ang. Tax Assessment Nortice), jednak urząd skarbowy na ogół rozpatruje odwołanie przesłane po terminie, uwzględniając uzasadnienie ze strony podatnika. Jeśli odwołanie jest składane po 12 miesiącach od daty publikacji wyniku podatkowego, urząd może nie wziąć go pod uwagę, co jest często zależne od argumentacji podatnika i okoliczności towarzyszących złożeniu odwołania. Maksymalnie podatnik może składać zapytania podatkowe do 10 lat wstecz, jednak realna szansa na pozytywne rozpatrzenie zmian w zeznaniach podatkowych dotyczy 2 ostatnich lat podatkowych.

Aby wykonać odwołanie od podatku, należy przedstawić wymienioną poniżej dokumentację podatkową dotyczącą danego statusu oraz dokument Skatteoppgjør (ang. Tax Assessment Notice) oraz Utskrift av likningen (ang. Tax Assessment). Osoby posiadające kody PIN do systemu Altinn / MinID posiadają te dokumenty w swoim profilu w systemie.

Lista wymaganych dokumentów:
  • Zestawienie roczne dochodów i pobranych zaliczek - dokument wystawiany przez pracodawcę oraz NAV, jeśli były pobierane zasiłki (uwaga: jeśli miałeś więcej niż jednego pracodawcę, załącz zestawienie roczne od każdego z nich),
  • Skattemelding (ang. Tax Return) - (wstępne rozliczenie podatkowe, które jest wysyłane przez norweski urząd podatkowy na zarejestrowany adres podatnika w Polsce lub w Norwegii),
  • Årsoppgave fra NAV (czyli rozliczenie roczne z NAV-u, które dokumentuje wszystkie ewentualne zasiłki pobierane w ciągu roku),
  • Kody PIN do systemu Altinn/MinID, czyli kody PIN potrzebne do złożenia norweskiego zeznania podatkowego przez internet (więcej informacji tutaj: Co to są kody PIN i jak je uzyskać?),
  • Akt małżeństwa (na standardowym druku unijnym albo polski akt przetłumaczony na jęz. norweski lub angielski),
  • Aktualne zaświadczenie o wspólnym miejscu zameldowania ze współmałżonkiem w Polsce (zaświadczenie musi być aktualne i być przetłumaczone na jęz. norweski lub angielski).
  • Zaświadczenie o dochodach współmałżonka z urzędu skarbowego w Polsce (tłumaczone na jęz. norweski lub angielski). W przypadku, gdy małżonek przebywa także w Norwegii wystarczy jego Skattemelding.
    WAŻNE! PIT od polskiego pracodawcy NIE jest uznawany za ważne zaświadczenie o zarobkach współmałżonka.
Nie możesz odtworzyć filmu, przeczytaj treść
  • Jednym z rodzajów rozliczeń jest druga klasa podatkowa. Czy mógłbyś powiedzieć na czym ona polega?
  • Druga klasa podatkowa to forma rozliczenia podatkowego, w której współmałżonek podatnika nie przekroczył pewnej granicy dochodu określonej przez urząd skarbowy w Norwegi, gdzie za 2020 rok ta granica wynosi 46 640 NOK (ok. 21 296 PLN) brutto za cały rok.
  • Czy wiele osób rozlicza się w drugiej klasie podatkowej?
  • Tak, zwłaszcza bardzo wielu polskich podatników rozlicza się w tej formie i często jest ona łączona także z odpisami statusu pendler.
  • Jakie dokumenty z Polski trzeba przedstawić, aby rozliczyć się w drugiej klasie?
  • Przede wszystkim należy dostarczyć akt małżeństwa. Czy to na druku unijnym, czy też polski akt przetłumaczony na język angielski lub norweski. Poza tym trzeba dostarczyć zaświadczenie o wspólnym zamieszkaniu ze współmałżonkiem w Polsce i zaświadczenie to musi być aktualne, czyli wydane w 2017 roku. Ostatnim dokumentem jest jeszcze wymagane zaświadczenie z urzędu skarbowego w Polsce - o dochodach uzyskanych przez współmałżonkach za 2020 rok. Zarówno zaświadczenie o wspólnym zameldowaniu, jak i zaświadczenie z urzędu skarbowego należy przetłumaczyć na język angielski lub norweski.
  • Czy samotnym rodzicom również przysługuje status drugiej klasy podatkowej?
  • Nie, dlatego, że odpis drugiej klasy podatkowej dla samotnego rodzica został zniesiony z 2013 rokiem i od tego momentu zastępuje go specjalny odpis podatkowy dla osób, które samotnie wychowują dziecko czy też dzieci i pobierają rozszerzony zasiłek rodzinny z NAV, czyli utvidet barnetrygd.
  • Dziękuję.
  • Dziękuję.
  • Zwiń treść
Odzyskaj podatek z Norwegii i rozlicz się w drugiej klasie podatkowej. Jeśli pracowałeś w Norwegii w 2020 roku, a Twoja żona zarabiała mniej niż 46 640 NOK brutto możesz ubiegać się o druga klasę podatkową.
Odzyskaj podatek



Wypełnij formularz w celu rozliczenia podatku w Norwegii
ZAZNACZ WSZYSTKIE
Zapoznałem się z treścią i akceptuję treść Regulaminu [pełna treść]
Wyrażam zgodę na kontakt telefoniczny, SMS oraz e-mailowy w celu promocji usług MultiNOR oraz jego partnerów związanych w szczególności z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Wyrażam zgodę na otrzymywanie e-mailem informacji handlowych dotyczących świadczenia usług doradczych związanych z pobytem i pracą w Norwegii. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć. [pełna treść]
Będziemy przetwarzać Twoje dane na zasadach opisanych w Polityce Prywatności. [pełna treść]
Rozlicz się
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:
MojaNorwegia.pl