Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Pozostało jeszcze:

4
DNI

do zakończenia rozliczeń podatkowych w Norwegii

Rozlicz podatek

Różnice kulturowe - PROŚBA O OPINIĘ - Norwegia

Czytali temat:
Pawel x A B Więcej Nie podam! Eterni Norge AS Eterni (2937 niezalogowanych)
5 Postów

(Clarice)
Wiking
Jestem studentką Uniwersytetu Jagiellońskiego i piszę pracę na temat różnic kulturowych między Polską a Norwegią. Będę niezmiernie zobowiązana, jeśli zechce Pani/Pan poświęcić dwie minuty na odpowiedź na 8 pytań (ankieta anonimowa)

1. Przed wyjazdem z Polski, z czym kojarzyła się Pani/Panu Norwegia?
2. Przed wyjazdem z Polski, jakimi osobami - Pana/Pani zdaniem - byli Norwegowie? Jacy okazali się w rzeczywistości?
3. Skąd czerpał(a) Pan/Pani swoją wiedzę o Norwegii?
4. Jak wyobrażał(a) sobie Pan/Pani typowy dzień pracy w Pana/Pani zawodzie w Norwegii? Czy realia to potwierdziły?
5. Jak przewidywał(a) Pana/Pani rozwój swojej kariery w Norwegii?
6. Jak długo planowała Pani/Pan wyjazd do Norwegii?
7. Jeśli może Pani / Pan powiedzieć, to proszę powiedzieć, jakie były powody wyjazdu.
8. Jakie były negatywne strony związane z wyjazdem z Polski?

Dziękuję!
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -11  
Odpowiedz   Cytuj
862 Posty

(maciejko)
Maniak
1. z państwem prawa gdzie je mozna egzekwować
2. okazali sie małomiasteczkowymi zakłamanymi oszustami, miłymi tylko na początku
3. z nikąd, po prostu tu przyjechałem
4. Typowy dzien..praca od 7 do 11, póznij przerwa poł godzina, 'praca' do 15, póznij szef jedzie do domu i cała budowa staje zbierając sie na fajke gadając o dupie marynie
5. Chciałbym moc przewidywac ale to mało daje
6. Ja długo z kazdą duperelą bo przeciez lepszy człowiek przygotowany
7. a czy w jakims przypadku były powody nie finansowe? kto by chciał tu mieszkac gdzie mało jest słonca, w zimie nie ma słonca przez 2 mies bo chmury zasłaniają lub po godzinie 17 z kazdej miejscowosi robi sie miasto duchów...zero ludzi na 'miescie'..wie ten kto tu mieszka bo miasta pustoszeja
8. Negatywne to takie że jak sie wraca do Polski po np poł roku to człowiek jest otepiały, patrzy na ludzi ze zdziwieniem bo jak dłuzej posiedzi w norwegii to zwyczajnie dziczeje...nie jest tak Polacy ??, nie dziwią was zachowania innych np. na promie, w samolocie czy jak dojedziecie/dolecicie na miejsce. dla mnie inny swiat
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
5 Postów

(Clarice)
Wiking
Dziękuję za odpowiedź!
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
3656 Postów
Anna Bak
(Lindemans)
Maniak
maciejko napisał:
nie jest tak Polacy ??

Nie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis:  
Odpowiedz   Cytuj
39 Postów

(kaja20)
Nowicjusz
1. Norwegia kojarzyła mi się z koleżanką która wyjechała do No, fiordami
2.Przed wyjazdem nie miałam o nich zdania, a po wyjeżdzie cóż spotkałam różnych Norwegów do jednego worka n
e chcę wrzucać wszystkich , na pewno są samotnikami .
3. Przyjechałam tu
4. Nie miałam wyobrażenia na temat pracy
5.Zycie pokaże.................
6.Kilka mies
7. lepsze życie i główny do faceta
8. Cięzko odnalesc się w Pl przez pierwszy tydzień powrotu z No potem już ok
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 7  
Odpowiedz   Cytuj
21 Postów

(cosmeticgeek)
Wiking
1.Z miejscem pracy
2.Przed wyjazdem nie miałam zdania na temat norwegów wiec poznawałam ich takich jacy są.
3.Od bliskich, zamieszkujących Norwegię dłużej niż ja
4. Dzień pracy wyobrażałam sobie od poniedziałku- piątku od godziny 7:30 do 15:00. W życiu realnym od 10-17, 10 kaw i przerwa, co 30 min ( palacz co 15 min )
5."Przewidywałam"zamieniłabym na " wyobrażałam", wyobrażałam sobie ze praca zapewni mi rozwój osobisty i polepszenie kompetencji zawodowych. W rzeczywistości praca w zawodzie gwarantuje mi zarówno rozwój osobisty jak i zawodowy.
6. Planów jako takich nigdy nie robiłam.
7.Praca i lepszy standard życia.
8. Tęsknota za tym co swojskie...jedzenie, natura, życie społeczne, kultura... czyli ogólnie rzecz biorąc wszystko to co jest tutaj inne.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -12  
Odpowiedz   Cytuj
29 Postów
Marcin Polskie
(maxsimusganjus)
Wiking
Rożnicę kulturowe?
Rozumiem, ze pytasz o całokształt duchowego i materialnego dorobku społeczeństwa norweskiego.
Nie jest to łatwa sprawa sprawa do wyjaśnienia.
Myśląc o kulturze norweskiej trzeba całkowicie odrzucić jakąkolwiek więź z kultura europejska.
Norwegia była i praktycznie jest do dziś całkowicie odizolowana od reszty Europy. Brak jakiejkolwiek infrastruktury transferowej zrobił swoje. Dodaj do tego pogodę - brak słońca, ciągły deszcz i zimno.
Do niedawna życie w Norwegii do było prawdziwym koszmarem. Nie było tu klasy średniej jak w Europie. Byli tu tylko bogacze w większości mieszkający w Oslo i plebs rozrzucony po całej Norwegii.
Gospodarstwa rolne działały na zasadzie najmu. Po śmierci najemcy reszta rodziny wraz z dziećmi momentalnie wyrzucana była na bruk a właściciel wynajmował gospodarstwo nowej rodzinie.
Totalna i całkowita patologia była tu norma.
Wyobraź sobie 5, 10 gospodarstw tworzących lokalna społeczność, odizolowanych praktycznie całkowicie od następnej grupy gospodarstw. Skutki kazirodztwa są widoczne gołym okiem do dziś.
Najbardziej poszkodowana grupa w tym wszystkim były dzieci, które nie znaczyły tu dosłownie nic. Niewolnictwo z ich udziałem było czymś powszechnym.
Ma to odbicie w dzisiejszych strasznie surowych prawach i zasadach dotyczących właśnie dzieci.
To nie tak, ze Norwegia jest wspaniałym i szczęśliwym krajem. Oni po prostu żeby zapobiec temu co tu sie działo stworzyli silne prawo.
Wiec tak naprawdę nie ma tu żadnej kultury. Pozostało chłopstwo, które nagle dostało pieniądze, któremu kazano nauczyć się uśmiechać i wpojono zasadę świętego prawa. Nie ma tu spontaniczności czy prawdziwej radości. Sa tylko prawa, a mentalność pozostała praktycznie bez zmian.
Mam nadzieje, ze to przybliży Ci zrozumienie norweskiej kultury.
Pozdrawiam.
Jeszcze jedna sprawa, Norwegia praktycznie w każdym rankingu dotyczącym poziomu i jakości życia przoduje na świecie. Ale co innego usłyszysz od Norwegów będących pod wpływem alkoholu. Oni nienawidzą samych siebie nawzajem.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 1  
Odpowiedz   Cytuj
88 Postów
Pawel x
(MikeP)
Początkujący
LOL dlugi wyklad i na temat . Bardzo interesujaca ankieta z ktorej wlasciwie prawie nic nie wynika odnosnie roznic kulturowych. Chyba studentka sie na zbiory przygotowuje- tak cos mi sie wydaje
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 2  
Odpowiedz   Cytuj
31 Postów
Nowicjusz
Clarice napisał:
[quote]

1. Przed wyjazdem z Polski, z czym kojarzyła się Pani/Panu Norwegia?
2. Przed wyjazdem z Polski, jakimi osobami - Pana/Pani zdaniem - byli Norwegowie? Jacy okazali się w rzeczywistości?
3. Skąd czerpał(a) Pan/Pani swoją wiedzę o Norwegii?
4. Jak wyobrażał(a) sobie Pan/Pani typowy dzień pracy w Pana/Pani zawodzie w Norwegii? Czy realia to potwierdziły?
5. Jak przewidywał(a) Pana/Pani rozwój swojej kariery w Norwegii?
6. Jak długo planowała Pani/Pan wyjazd do Norwegii?
7. Jeśli może Pani / Pan powiedzieć, to proszę powiedzieć, jakie były powody wyjazdu.
8. Jakie były negatywne strony związane z wyjazdem z Polski?

1. Z krajem zimnym i niedostępnym
2. Nie miałem wyobrażenia, oprócz tego są bardzo skryci w sobie. Okazali się większą zagadka niż Anglicy, jeśli chodzi o dwulicowość
3. Z kilku portali internetowych i gazet
4. Wyobrażałem sobie przy stawianych wymaganiach czegoś więcej, okazuje się ze wszystko jest prostsze w pracy niż się wydawało
5. Cały czas wszystko jest w toku, wszystko zajmuje dłużej niż człowiek sobie zaplanuje
6. 2 miesiące
7. Ekonomiczne i związane z godnym życiem, gdzie nikt Cie nie okrada z ostatniej złotówki
8. żadnych negatywnych stron
Zgłoś wpis
Oceń wpis: 3  
Odpowiedz   Cytuj
1209 Postów
Makaryna kowalska
(Makaryna)
Maniak
maxsimusganjus napisał:


.



Tak sobie mysle, ze ten tekst napisales, bo:
1. Jeszcze sie nie obudziles z jakiegos sennego majaczenia, gdzie logiki trudno sie doszukac
2. Jeszcze nie wytrzezwiales po wczorajszej imprezie
3. Jestes wybitnym absolwentem kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Koziolka Matolka w Pacanowie.
Zgłoś wpis
Oceń wpis: -2  
Odpowiedz   Cytuj


Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok