kr

Kredyt bankowy w Norwegii

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Eff. rente 14,9%, 65 000 kr. over 5 år, kost 28 730 kr., Tot. 93 730 kr.

Życie w Norwegii

Z lekami do Norwegii: sprawdzamy, jak przewieźć je legalnie i o czym pamiętać

Magda Berbeć

04 lipca 2017 08:00

Udostępnij
na Facebooku

Apteka wikimedia.org - Albin Olsson - Creative Commons Attribution 3.0 Unported

Które leki wolno nam przywieźć z Polski do Norwegii i w jakich ilościach? Jak powinny być zapakowane? Czy można wysłać je pocztą? Pytań dotyczących przewozu leków za granicę jest wiele, dlatego wyjaśniamy najważniejsze kwestie i przypominamy obowiązujące przepisy.
Od 1 października 2015 na terenie Unii Europejskiej oraz krajów należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego obowiązują ściśle określone warunki importu leków przez osoby prywatne. Zasady są dość rygorystyczne i mocno ograniczają nasze możliwości przewozu oraz wysyłki leków.

Wysyłka leków do Norwegii

Z Polski wysłać możemy jedynie leki wydawane bez recepty, które są dopuszczone do obrotu na terenie Norwegii i zawierają norweskie opakowanie. Oprócz tego leki muszą służyć osobistemu użytkowi w celach medycznych – aby to udowodnić, jesteśmy zobowiązani posiadać np. receptę lub zaświadczenie lekarskie. Osoby importujące lekarstwa muszą ponadto mieć ukończone 18 lat, a zapas leków nie może przekraczać ilości odpowiadającej 3 miesiącom zażywania ich.

Zapytaliśmy Statens legemiddelverk, norweską agencję nadzoru nad lekami, jak przepisy wyglądają w praktyce, bowiem wysyłka z Polski leków w norweskim opakowaniu wydaje się być wręcz niemożliwa. Na pytanie, czy w takim razie nie możemy wysłać do Norwegii aspiryny kupionej w Polsce (aspiryna jest sprzedawana również w Norwegii, jednak podmiot odpowiedzialny jest inny), otrzymaliśmy odpowiedź twierdzącą:

Zgadza się. Importować można jedynie leki, które da się kupić w norweskich aptekach.

Do Norwegii nie można także importować leków dla zwierząt.
Szczegółowe informacje w języku norweskim można znaleźć tutaj.

Podróż z walizką pełną leków?

Przewóz leków do Norwegii w bagażu jest dozwolony pod kilkoma warunkami. Przede wszystkim, środki muszą być przeznaczone do prywatnego użytku związanego z leczeniem. Musimy też być w stanie udokumentować, że zostały legalnie nabyte, a ich ilość nie może przekroczyć zapasów na 12 miesięcy.

Do Norwegii można zabrać ze sobą leki, które zawierają środki narkotyczne (np. silne leki przeciwbólowe czy uspokajające) oraz środki dopingujące – pod warunkiem, że zostały przepisane do osobistego użytku przez lekarza, a ich ilość nie przekracza ilości odpowiadającej 30 dniom stosowania. W niektórych przypadkach należy mieć ze sobą zaświadczenie uprawniające do przewozu środków odurzających oraz substancji psychotropowych do celów leczenia medycznego.

Gdy przydarzy nam się kontrola Urzędu Celnego, powinniśmy mieć ze sobą paragon i kopię recepty lub zaświadczenia lekarskiego.

Zapytaliśmy Statens legemiddelverket, czy podczas podróży do Norwegii możemy mieć ze sobą leki w polskim opakowaniu, czy, podobnie jak w przypadku wysyłki, muszą to być leki wyprodukowane w Norwegii. W tym wypadku jest inaczej – możemy zabrać polskie leki, a jeśli są one na receptę, musimy po prostu móc udokumentować, że są dla nas.

A co z lekami, które w Polsce są sprzedawane bez recepty? Np. tabletkami przeciwbólowymi?
- Jeżeli leki, które zabierzemy z Polski do Norwegii, mają swoje odpowiedniki bez recepty w naszym kraju, można zabrać je ze sobą w małych ilościach. W niektórych krajach np. tabletki z kodeiną są sprzedawane bez recepty. W Norwegii uważa się je za narkotyki.

Tylko co właściwie jest lekiem i które są legalne?

To, które środki są uważane za lekarstwa, może różnić się w zależności od kraju. Przykładowo, w Norwegii za leki uważa się środki homeopatyczne oraz wszystkie substancje, które reklamuje się jako lekarstwa – niezależnie od ich składu.

W przypadku wszystkich środków leczniczych, należy upewnić się co do ich klasyfikacji – więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj

Skąd wiadomo, czy dany lek jest w Norwegii legalny? Można to łatwo sprawdzić za pomocą wyszukiwarki Legemiddelverket. Jeżeli wyszukiwana przez nas nazwa środka nie przyniesie żadnego rezultatu, oznacza to, że lek nie jest dopuszczony do sprzedaży w Norwegii. Natomiast litera „F” używana jest do oznaczenia leków, które są w Norwegii dostępne bez recepty – mogą więc być wysyłane do Norwegii pocztą.

Źródła: helsenorge.no, legemiddelverket.no
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram