Pożyczka dla Ciebie w Norwegii
Priseks: Eff. rente 15,8%, 65 000kr. over 5 ar, etablering 950kr., Totalt: 92 354kr.
Oblicz ratę
„To największa zmiana od czasów reformacji”: Kościół Norwegii rozstał się z państwem Życie w Norwegii
Iga Jaruszewska 05 stycznia 2017

„To największa zmiana od czasów reformacji”: Kościół Norwegii rozstał się z państwem

3
Skomentuj
Kirkenes kirke wikimedia.org/Htm

1 stycznia, po prawie 500 latach, Kościół Norwegii formalnie zerwał więzi łączące go z norweskim państwem. – Stajemy naprzeciwko największej zmiany organizacyjnej od czasów reformacji –  powiedział Jens-Petter Johnsen, który stoi na czele Narodowej Rady Kościoła Norwegii.
1 stycznia 2017 roku relacje pomiędzy Kościołem a państwem uległy zmianie. Na mocy decyzji podjętej przez parlament osiem lat temu, 1250 księży i biskupów Kościoła Norwegii (Den norske kirke) przestało być urzędnikami państwowymi. Norweski kościół natomiast nie będzie już miał statusu rządowej agencji i stanie się niezależnym podmiotem.
Reklama

Największa zmiana od reformacji

Jens-Petter Johnsen, który stoi na czele Narodowej Rady Kościoła Norwegii, stwierdził, że relacje państwo-kościół ulegną poważnej zmianie.

– Stajemy naprzeciwko największej zmiany organizacyjnej od czasów reformacji. Zmiany doprowadzą do wyraźnego rozdzielenia Kościoła od państwa.~Jens-Petter Johnsen w wypowiedzi dla NTB

Zmiany w Konstytucji

Transformacja w statusie Kościoła wiąże się także ze zmianami w konstytucji Norwegii, z której zniknęły słowa o tym, że „religia ewangelicko-luterańska jest religią państwową". Zastąpiono je frazą: „Kościół Norwegii, kościół ewangelicko-luterański, pozostanie norweskim kościołem narodowym i będzie wspierany jako taki przez państwo".

Kościół narodowy czy państwowy?

Nie wszyscy dzielą jednak przekonania, że zachodzące w Norwegii zmiany są oczywiste i wyraźne.

Kristin Mile, sekretarz generalna Norweskiego Towarzystwa Humanistycznego (HEF), jest zdania, że sformułowanie zawarte w konstytucji uniemożliwia całkowity rozdział Kościoła od państwa.

Jak długo konstytucja mówi, że Kościół Norwegii jest norweskim kościołem narodowym, i że powinien być wspierany przez państwo, tak długo będziemy mieć kościół państwowy.~Kristin Mile

Według niej nowa koncepcja „kościoła narodowego” budzi niepokój, ponieważ konstytucyjnie łączy Norwegów z określoną wspólnotą religijną.

–  To jest w pewnym sensie jeszcze gorsze niż połączenie szczególnej wspólnoty religijnej z państwem –  powiedziała Mile.

Przedstawiciele HEF nadal dążą do całkowitego rozdzielenia Kościoła od państwa.

Kościół także zaniepokojony

Idea „kościoła narodowego” jest również powodem do obaw wewnątrz samego Kościoła.

– Kiedy mieliśmy kościół państwowy, trwały dyskusje wokół pytania, czy mamy kościół, w którym o wszystkim powinno decydować państwo. Z kościołem narodowym debata skupia się wokół zagadnienia, w jakim stopniu ludzie powinni sami o wszystkim decydować  – powiedział Johnsen.

Kwestia tego, w jak dużej mierze ludzie powinni ingerować w zasady Kościoła, stała się szczególnie istotna w kwietniu ubiegłego roku. Organizacja Otwarty Kościół Ludowy (Åpen folkekirke) odniosła wtedy ogromne zwycięstwo – parom homoseksualnym pozwolono zawierać śluby kościelne.
Czytaj także: „Tak” dla małżeństw homoseksualnych. Kościół Norwegii podjął decyzję

Kościół i państwo razem od XVI wieku

Kościół Norwegii (Den norske kirke) to kościół protestancki tradycji ewangelicko-augsburskiej. Jego historia sięga XVI wieku – od 1537 roku luteranizm jest religią państwową Norwegii.


źródła: dagsavisen.no, rp.pl
Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
wiktor 3
wiktor 3 21-01-2017 13:56

andrzeju 141 o czym ty piszesz,na mózg ci padło.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Wróg kościoła
Wróg kościoła 15-01-2017 15:16

Co mądry naród to mądry. Żyją dostatnio i mają w d.... kościół a polski ciemnogród łatwo zastraszyć uciekając się do najniższych moralnych pobudek. Zastraszyć = kasa to jest prawdziwa ideologią KK

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Andrzej141
Andrzej141 06-01-2017 00:36
Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Zgłoś komentarz

Bliżej nas