Wysokie kwoty

zasiłków na dzieci

Pobieraj świadczenia

w Norwegii

Sprawdź

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Tej zimy w Norwegii wykryto mniej niż 100 wilków. To pierwszy raz od siedmiu lat

Monika Pianowska

24 marca 2023 12:21

Udostępnij
na Facebooku
1
Tej zimy w Norwegii wykryto mniej niż 100 wilków. To pierwszy raz od siedmiu lat

Do tej pory tej zimy wykryto 87-90 wilków na obszarach obejmujących całą Norwegię i przy szwedzkiej granicy. stock.adobe.com/licencja standardowa

Zimowy monitoring sytuacji wilków w Norwegii dobiega końca i jak dotąd w kraju fiordów udokumentowano zaledwie 9 miotów i mniej niż 100 osobników ogółem, w tym martwych. To pierwsza taka sytuacja od zimy 2015/2016.
Wyniki przedstawiono w nowym wstępnym raporcie, który Høgskolen i Innlandet sporządziła w imieniu Rovdata. Sezon monitoringu trwa od 1 października do 31 marca.

Część nie żyje

Do tej pory tej zimy wykryto 87-90 wilków na obszarach obejmujących całą Norwegię i przy szwedzkiej granicy, z czego 37-38 na terenie całej Norwegii i 44-46 na terenach po obu stronach granicy państwowej ze Szwecją. Ponadto 6 wilków ma niepewny status graniczny. To minimalny wzrost w stosunku do 83-89 wilków, które zostały udokumentowane w styczniu ubiegłego roku.
– To, że nie znajdujemy więcej wilków pomimo szeregu nowych tropów, uzupełnionych o analizy DNA, świadczy o tym, że znaleźliśmy zdecydowaną większość osobników. Jeśli tak, to po raz pierwszy od zimy 2015/2016 w kraju wykryto mniej niż 100 wilków – mówi Jonas Kindberg, szef Rovdata.
Liczba obejmuje 25 osobników, o których wiadomo, że zostały zabite podczas polowania w sezonie zimowym. Po odjęciu martwych wilków pozostaje 62-65 przedstawicieli gatunku, z czego 32-33 to wilki o statusie całkowicie norweskim. Praktycznie wszystkie zwierzęta zostały wykryte w południowo-wschodniej Norwegii w okręgach z tzw. strefą wilka, tj. we wschodnich częściach Innlandet i Viken.
Trzy z dziewięciu miotów wilczych szczeniąt są w pełni norweskie, udokumentowane jako urodzone w 2022 roku w Mangen, Setten i Østmarka.

Trzy z dziewięciu miotów wilczych szczeniąt są w pełni norweskie, udokumentowane jako urodzone w 2022 roku w Mangen, Setten i Østmarka. stock.adobe.com/licencja standardowa

Najważniejsze są młode

Trzy z dziewięciu miotów wilczych szczeniąt są w pełni norweskie, udokumentowane jako urodzone w 2022 roku w Mangen, Setten i Østmarka. Wszystkie znajdują się w strefie wilka. Pozostałe sześć miotów urodziło się na terenach przygranicznych Ulvåa, Juvberget, Kynna, Kockohonka, Kymmen i Fjornshöjden, które znajdują się po obu stronach granicy państwowej ze Szwecją. Wynik ten mieści się w granicy limitu populacji wilków ustalonej przez władze.
Ślady wilków lub inne obserwacje i znaleziska można zgłaszać do Państwowego Inspektoratu Przyrody (SNO), Høgskolen i Inlandet (INN) w Evenstad lub za pośrednictwem skandynawskiego systemu Skandobs.
Wyniki zimowych rejestracji wilków w Norwegii zostaną przedstawione w nowym wstępnym raporcie o stanie populacji tych zwierząt w połowie maja br., natomiast ostateczny raport o wilkach w Norwegii i Szwecji w zimie 2022-2023 planowany jest do publikacji 1 czerwca 2023 r.
Źródła: rovdata.no, NRK
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Rafik71

24-03-2023 14:58

Mlode wilki sa najwazniejsze ale do starszych nie ma problemu strzelac ....co za hipokryzja !

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok