
- Wzdłuż wybrzeży Trøndelagu
będzie dziś szalał sztorm, momentami przechodzący nawet w silny sztorm. Silnych wiatrów należy oczekiwać również w Nordmøre. Spodziewamy się też opadów śniegu i złych warunków na drogach. Bardzo interesująca sytuacja – mówi meteorolog Stig Arild Fagerli.
Siła wiatru w Norwegii Środkowej powinna osłabnąć w piątek, ale przed południem wciąż mogą zdarzać się zawieje i zamiecie śnieżne.
Ciepło i mokro
Na południu Norwegii swój wpływ w tych dniach zaznaczy potężny niż znad Islandii. Oznacza to, że będzie dość ciepło i raczej mokro.
- Znad Islandii napływają ciepłe masy powietrza, które sprawią, że w Bergen i Stavanger będziemy mieć temperatury rzędu 7-8 stopni Celsjusza, a w Oslo około 5-6 stopni – mówi Fagerli.
Dzięki dodatnim temperaturom spora część śniegu, który spadł w południowej części kraju, stopi się:
- Z powodu obfitych opadów deszczu w województwach Rogaland i Agder śnieg powinien zniknąć. Bardziej na wschodzie trochę się go może uchować, ale i tu należy spodziewać się dość intensywnych roztopów, zwłaszcza w weekend.
Z czasem ociepli się nieco również na północy.
Szary Nowy Rok
Tuż przed Nowym Rokiem spodziewane jest niewielkie ochłodzenie, ale nie na tyle duże, by nie miało być wciąż szaro i mokro.
- To, że w środku zimy zdarzają się okresy odwilży nie jest niczym niezwykłym – uspokaja Fagerli. - Wiele zim było łagodnych w ogóle, a teraz po protu mamy przed sobą taki cieplejszy czas.
Źródło: Dagbladet

To może Cię zainteresować