Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Równouprawnienie? Tylko w Skandynawii!

 
 foto: ap.no
Północ Europy jest rajem dla kobiet. Islandia, Finlandia, Norwegia i Szwecja to państwa, które plasują się najwyżej w kwestii równouprawnienia.
Według rocznego raportu sporządzonego przez World Economic Forum, Norwegia jest na trzecim miejscu na świecie jeśli chodzi o równouprawnienie.  Na pierwszym miejscu znalazła się Islandia, za nią uplasowały się Finlandia, Norwegia i Szwecja. Pierwsza trójka nie zmieniła się od zeszłego roku.

W raporcie wyczytać można, że w żadnym państwie kobiety nie mają lepszych możliwości niż mężczyźni, jednak na północy Europy różnice między płciami są minimalne.

Panie tyłem


World Economic Forum oceniało państwa pod względem 4 kryteriów: możliwości i udziału w rynku pracy, wykształcenia, wpływu na politykę i zdrowia.

Kobiety są daleko za mężczyznami zwłaszcza jeśli chodzi o możliwości rozwoju i udziału na rynku pracy. Najmniejsze różnice zanotowano pod względem zdrowia, udział w  życiu politycznym charakteryzuje się sporymi różnicami.

W rankingu znalazło się 136 z 193 państw. Trzy ostatnie miejsca zajęły Czad, Pakistan i Jemen.

rownouprwnienie_mleczko.jpg
rys. A. Mleczko


Oby do przodu


Autorzy raportu informują, że od zeszłego roku zanotowano niewielką poprawę sytuacji kobiet na świecie. 86 z 136 państw poprawiło swoje wyniki względem zeszłego roku.

13 z 20 pierwszych miejsc zajmują państwa europejskie. Sytuacja w samej Europie nie jest jednak jednoznaczna, państwa ze wschodu i południa zajmują odległe miejsca na liście (Hiszpania - 31, Francja - 45, Włochy - 71, Polska - 54).

Japonia i Korea Południowa na szarym końcu


Filipiny wypadły całkiem nieźle, z 8 miejsca wspięły się na 5 - to najlepsza pozycja wśród państwa azjatyckich. Japonia zajęła miejsce 105, Korea Południowa 111. W tych państwach kobietom ciężko jest odnieść ekonomiczny sukces, wiele z nich decyduje się  na pozostanie z dziećmi w domu.

Bliski Wschód poza czołówką, Afryka Północna w pierwszej dwudziestce


Bliski Wschód nie wypadł w rankingu najlepiej. Najwyższe miejsce w tej grupie, 109, zajęły Zjednoczone Emiraty Arabskie. Państwa te nie mają szans na awans, ponieważ kobiety nie mają tam dużych szans na zrobienie kariery i zdobycie wykształcenia.

Afryka Północna zajmuje miejsce już w pierwszej dwudziestce. Lesotho  zajęło miejsce 16, RPA 17, Burundi 22 a Mozambik 30.

Pełny raport: http://www3.weforum.org/docs/WEF_GenderGap_Report_2013.pdf

Źródło: ap.no
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok