Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Skomentuj
Życie w Norwegii

Przemówienie noworoczne do Narodu - Jego Królewskiej Mości, króla Norwegi Haralda V

Tradycyjnie podczas Świąt Bożego Narodzenia przemówienia do narodu wygłasza większość monarchów Europy, król Norwegii Harald V i królowa Danii Margreth II, czynią to na Nowy Rok.

Wypowiedzi tych dwóch skandynawskich monarchów uważa się za popularne, ponieważ są napisane przez nich samych. Noworoczne przemówenie Jego Królewska Mość Król Harald V, wygłosił w wieczór sylwestrowy, kilka godzin przed połnocą.

"Być może lepiej byłoby liczyć pieniądze, zamiast liczyć naszych dni”

Król Harald w przemówieniu omówił min.kwestię-ochrony środowiska naturalnego. Obawia się, że brak konkretnych działań, może stworzyć dramatyczne dysproporcje w globalnym klimacie i doprowadzić do poważnych konsekwecji.

Jednocześnie nie ukrwa zadowolenia, że Norwegia jest krajem dobrym do życia;ekologicznym, a jego mieszkańcy są świadomi skutków globalnego ocieplenia. Chce by Norwegowie kontynuowali ten sposob myślenia. Wezywał wszystkich do podjęcia się tego wyzwania, ponieważ „nasza ziemia” ma być przekazywana nowym pokoleniom.

"Być może lepiej było liczyć pieniądze, zamiast liczyć nasze dni. Jeśli nie podejmniemy konkretnych działań w kierunku zmian klimatycznych, będziemy mieli do czynienia z bardzo poważnymi konsekwencjami” - ostrzegł.

Komentując fakt, że w 2009 r. mnieło 20 lat od upadku Muru Berlińskiego, król poruszył problem "murów" między narodami i społeczeństwami.

„Berlin Walls" można znaleźć wszędzie. Ściany nienawiść i nieufność przyczyniają się do wojen i konfliktów w wielu miejscach na świecie łącznie z Norwegią. Nierówności i niesprawiedliwości budują mury i tworzą podziały. Ważne jest, aby mieć wokół siebie tych, którzy burzą te mury. Musimy mieć w naszej lokalnej społeczności ludzi którzy działają jak "klej" ,zrobią wszystko, by zmienić nasz świat na lepsze”.

"Obserwujemy coraz przykładów nietolerancji, skrajnej i przemocy. Takich rzeczy, nie możemy zaakceptować. Ważne jest byśmy nie tracili naszych korzeni, ale jednocześnie nie wolno nam traktować innych jako obcych i wrogów”- dodał

"Gdzie są wszyscy bohaterowie?”

Król przemówieniu noworocznym poświęcił uwagę bohaterom, o których nigdy nikt słyszał w mediach. Wysłał specjalne podziekowania dla wszystkich, którzy poświęcili i poświęcają swoje życie dla innych.

"Gdzie są wszyscy bohaterowie?", Śpiewa Jan Eggum. Zatanawiam się czy codziennie spotykam bohaterów. Niektórzy z nich zostali uhonorowani Medalem za Zasługi i byłi w Pałacu. Ale zdecydowana większość nigdy nie była wymieniona nawet na pierwych stronach gazet i właśnie im nalężą im się ogromne podziękowania” – mowił król podczas przemówienia.

Powiedział, że w historii Norwegii jest wiele przykładów i osób, które całe swoje życie poświęcili dla dobra innych . W 2010 roku będziemy świętować rocznice śmierci jednej z nich. (Autora) Bjørnstjerna Bjørnsona. Stojąc jako rzecznik humanizmu i godności człowieka w Europie.(W kwietniu 2010 minie 100 lat od śmierci Bjørnsona )

Latwo się patrzy na tych którym się nie powiodło”

Tak jak wszystkie inne głowy państw, mówił o gospodarce i jak Norwegowie mogą uczyć się od niego. W przemówienu podkreślił, że ludzie często oceniają swój sukces i bgactwo według wartości materialnych. „Latwo się patrzy na tych, którym się nie powiodło”.

"Kryzys finansowy ma wiele przyczyn, ale na jedna z nich związana jest z krótkim okresem dużych zysków. W tym sensie kryzys może może służyć jako przypomnienie, że dla gospodarki i społeczeństwa, wartości materialne nie powinny stać na pierwszym miejscu"- powiedział król Norwegii Harald V, w swoim noworoczym przemówieniu do narodu.

Na zakończonie Jego Wysoka Mość, Harald V życzył sowjemu ludowi, zdrowia i szczęścia w 2010 roku.

ZOBACZ VIDEO W TV2: Przemówienie noworoczne Haralda V

Foto:Print Screen: Podczas noworocznego przemówienia w norweskiej TV2

Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas