Pożyczka dla Ciebie w Norwegii
Priseks: Eff. rente 15,8%, 65 000kr. over 5 ar, etablering 950kr., Totalt: 92 354kr.
Oblicz ratę
Skomentuj
Życie w Norwegii

Nowe zasady dotyczące praw jazdy

 
 
19. stycznia 2013. roku wejdą w życie nowe przepisy dotyczące praw jazdy. Najważniejszym z nich jest obowiązek odnawiania prawa jazdy co 15 lat. Oprócz tego osoby starsze dłużej będą mogły prowadzić samochód.


Osoby, które miały nadzieję, że w spokoju będą mogły jeździć na tym samym dokumencie do swoich setnych urodzin z pewnością będą rozczarowane. 19. stycznia 2013. roku wejdzie mianowicie w życie „trzecia dyrektywa dotycząca praw jazdy”, nakazująca odnawianie dokumentu co 15 lat.

- Obecne prawo jazdy wciąż będzie ważne do momentu ukończenia przez kierowcę 100 lat, ale co 15 lat trzeba będzie je administracyjnie zaktualizować. Chodzi tu głównie o umieszczenie w dokumencie nowego, aktualnego zdjęcia. Natomiast samo prawo do prowadzenia pojazdu nie ulegnie zmianie, nie trzeba będzie zdawać nowego egzaminu itp. - wyjaśnia John Helge Klaussen ze stacji nadzoru pojazdów w Hønefoss.

Dziarscy staruszkowie

Na dzień dzisiejszy osoby powyżej 70 roku życia, które nadal chcą mieć prawo do kierowania pojazdem, muszą zrobić badania lekarskie i mieć ze sobą w samochodzie, oprócz prawa jazdy, orzeczenie lekarskie, zezwalające na prowadzenie samochodu.

Ta granica wiekowa ulegnie od przyszłego roku zmianie, jako że ludzie starsi z reguły trzymają się dziś lepiej, niż kiedyś.

Od 19. stycznia dopuszczalnym wiekiem, do którego można będzie prowadzić samochód bez dodatkowych zaświadczeń lekarskich, będzie 75 lat.

Z drugiej strony, po ukończeniu 75 roku życia nie wystarczy samo orzeczenie od lekarza, ale trzeba będzie odnowić samo prawo jazdy. Nowe prawo jazdy dla seniorów będzie niejako zawierać w sobie orzeczenie lekarskie, więc wożenie dodatkowych dokumentów nie będzie konieczne.

- Termin ważności takiego prawa jazdy będzie odpowiadał ważności orzeczenia lekarskiego. To lekarz zadecyduje na jak długo osoba powyżej 75 roku życia może dostać prawo jazdy – mówi Klaussen.

Ujednolicanie

W Europie funkcjonuje obecnie 130 różnych rodzajów praw jazdy. Od stycznia przyszłego roku pojawi się wspólne europejskie prawo jazdy, ale kierowcy nie muszą spieszyć się z wymianą papierów. Mają czas do 2033 roku, czyli całe 20 lat.

Dopiero wtedy Jan Kowalki, Ola Nordmann, Brian Smith i Juanita Mendez będą mieć takie same prawa jazdy.

- Prawo jazdy Unii Europejskiej będzie wszędzie wyglądać tak samo i będą w nim stosowane te same kody i klasy dokumentu w każdym kraju. Chodzi o to, by ułatwić kontrole kierowców i utrudnić fałszowanie praw jazdy – wyjaśnia Klaussen.

Nowe zasady jak chodzi o masę przyczep

W przyszłym roku wejdą również w życie nowe zasady dotyczące dopuszczalnej masy przyczep samochodowych.

- W tej chwili jest tak, że mając prawo jazdy kategorii B można prowadzić samochód osobowy z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Mając kategorię BE można prowadzić samochody osobowe z przyczepami bez ograniczeń wagowych, ale żeby uzyskać tę kategorię trzeba zaliczyć czterogodzinny kurs i egzamin. Nie wszyscy kierowcy dopełniają tego obowiązku, co może zakończyć się mandatem wyższym, niż koszt kursu i egzaminu – śmieje się Klausen i dodaje: - Od roku 2013 nadal będziemy mieć kategorie B i BE, ale czas szkolenia na prawo jazdy kategorii BE wzrośnie z czterech do siedmiu godzin i dodatkowo pojawi się ograniczenie jak chodzi o masę przyczepy. Dojdzie także nowa kategoria: B, kod 96. Szkolenie na nią będzie takie samo jak na kategorię BE, ale nie trzeba będzie zdawać egzaminu. Mając kategorię B z kodem 96 można będzie ciągnąć przyczepki o masie do 4,25 tony.

Zmiany od 19. stycznia 2013 - podsumowanie:

– Co 15 lat trzeba będzie aktualizować prawo jazdy (nowe, aktualne zdjęcie).

– Do roku 2033 wszystkie obecne prawa jazdy zostaną zastąpione ujednoliconym unijnym prawem jazdy.

– Granica wiekowa dla badań lekarskich dla seniorów zostanie podniesiona z 70 na 75 lat.

– Osoby powyżej 75. roku życia nie będą musiały wozić ze sobą osobnego orzeczenia lekarskiego. Zaktualizowane prawo jazdy będzie zawierać w sobie informację od lekarza.

– Nowe dopuszczalne masy przyczep samochodowych przy kategoriach B i BE


Źródło: TV2Gość
Wyślij
Dodaj zdjęcie
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas