Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Potwierdź swoje wykształcenie w Norwegii

Reklama

Życie w Norwegii

Norwegii przybyło milionerów. Tymczasem na świecie ich liczba spada

Monika Pianowska

04 czerwca 2023 18:00

Udostępnij
na Facebooku
3
Norwegii przybyło milionerów. Tymczasem na świecie ich liczba spada

W 2022 roku Norwegia zyskała kolejne 4 tys. milionerów, jeśli chodzi o majątek w dolarach. stock.adobe.com/licencja standardowa

W przeciwieństwie do innych części świata od 2022 roku liczba milionerów w Norwegii wzrosła. Wskazuje na to najnowszy Raport o bogactwie świata (World Wealth Report) paryskiej firmy consultingowej Capgemini.
W 2022 roku Norwegia zyskała kolejne 4 tys. milionerów, jeśli chodzi o majątek w dolarach. Ogółem jednak ich liczba na świecie spadła o 3,3 proc. To najsłabszy wynik od ponad dziesięciu lat.

Kraj fiordów rajem dla bogaczy?

Norwegia ma ponad 200 tys. milionerów dolarowych. Zwiększyli swój majątek o 1,2 proc. do łącznej kwoty 544 miliardów dolarów. Raport pokazuje również, że norweska gospodarka radziła sobie lepiej niż reszta świata w 2022 roku. Giełda w Norwegii spadła zaledwie o 1 proc.

Milionerzy dolarowi to osoby, których majątek wynosi co najmniej milion dolarów. W skład bogactwa nie są wliczane domy. Analitycy biorą pod uwagę środki, które można w przyszłości zainwestować.

– Norwegia to dobrze prosperujący kraj z dobrze funkcjonującą gospodarką, na który pozytywnie wpływają wysokie ceny energii. Zamożni Norwegowie radzili sobie w 2022 roku lepiej niż bogacze w pozostałej części świata – mówi Liv Fiksdahl, szefowa działu bankowości i ubezpieczeń w Capgemini.

Ucierpieli Amerykanie

Ameryka Północna ma najbardziej stromą krzywą, gdzie spadek wynosi aż 7,4 proc. Na kolejnych miejscach znajdują się Europa (3,2 proc.) i Azja oraz region Pacyfiku. Norwegia, Afryka, Ameryka Łacińska i Bliski Wschód odnotowały w 2022 roku wzrost gospodarczy dzięki dobrym wynikom w sektorze ropy i gazu.
Miliarderzy technologiczni byli jednymi z najbardziej dotkniętych spadającymi wycenami, a giganci Mark Zuckerberg i Elon Musk stracili dziesiątki miliardów ze swojego majątku od 2021 r. Ceny akcji Meta i Tesli spadły odpowiednio o około 30 i 35 proc. w ciągu ostatniego roku.
Źródła: e24.no, Capgemini, MojaNorwegia.pl, standard.co.uk
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Xx1

05-06-2023 20:13

Tania korona, eksport większy to i milionerów przybywa. A zwykli ludzie już po śmietnikach tu nawet grzebią (było o tym w mediach jakiś czas temu).

Jan Kowalski

05-06-2023 13:22

Przeczytaj ze zrozumieniem. Chodzi o milionerow dolarowych. Poniewaz kurs korony do dolara spada to teoretycznie powinno byc trudniej zostac w Norwegii miliopnerem w dolarach.

Myśliwy

04-06-2023 18:50

noooo jak tak dalej pójdzie to po chleb bedzie trzeba iść z banknotem 10000 nok
w polsce to przerabialiśmy do 1995r pamietam jak kupowałem jedną rzecz w sklepie i płaciłem nominałem 10000zł . Jesteśmy na dobrej drodze
wszyscy będziemy milionerami czyż to nie wspaniale???

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok