Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Norwegia to jedno z najmniej skorumpowanych państw na świecie – raport Transparency International Życie w Norwegii
Klaudia Synak 28 stycznia 2016
08:00

Norwegia to jedno z najmniej skorumpowanych państw na świecie – raport Transparency International

5
Skomentuj
korupcja MN
„Żaden kraj na świecie nie jest całkowicie wolny od korupcji” –  tak twierdzi organizacja Transparency International w swoim tegorocznym raporcie dotyczącym korupcji na świecie. Norwegia w ich rankingu zajmuje 5 miejsce. Polska w rankingu jest daleko za nią – na 30 pozycji.
Organizacja Transparency International co roku publikuje Corruption Perceptions Index – raport, który przedstawia poziom korupcji na świecie. Badania przeprowadza się w 168 krajach. W tegorocznym rankingu Norwegia znalazła się na 5 miejscu, ex aequo z Holandią, zdobywając 87 punktów na 100 możliwych (100 punktów oznacza całkowity brak korupcji).

Na podium znalazła się Dania (91 pkt), zaraz za nią Finlandia (90 pkt), Szwecja (89 pkt) i na 4 miejscu – Nowa Zelandia (88 pkt).

Polska zdobyła w rankingu 62 punkty i uplasowała się na 30 miejscu. Ten wynik komentują autorzy raportu: Na Węgrzech, w Polsce i w Turcji politycy i ich zwolennicy przejmują instytucje państwowe,  aby wzmocnić swoją siłę.”
Reklama
Na szarym końcu rankingu znalazły się natomiast takie państwa jak: Somalia, Afganistan, Korea Północna, Sudan, Angola i Południowy Sudan. Korea i Sudan zdobyły tylko 8 punktów w 100-stopniowej skali.

Wszystkie państwa, które zdobyły mniej punktów niż 50, autorzy klasyfikują jako państwa poważnie skorumpowane.
Ranking korupcji w państwach, Norwegia zajęła 5 miejsce, Polska 30.
Ranking korupcji w państwach, Norwegia zajęła 5 miejsce, Polska 30. Źródło: Transparency International

Korupcja jest wszędzie

Twórcy raportu przypominają jednak, że we wszystkich państwach, które przodują w rankingu, także dochodziło do korupcji. Na przykład w Danii aresztowano 13 pracowników korporacji za przyjmowanie łapówek, a w Norwegii, w Bergen, również za korupcję, aresztowano burmistrza.

Plaga, której ludzie mają dość

Średnia liczba punktów w raporcie wynosi 43, co oznacza, że około 6 miliardów ludzi na świecie żyje w skorumpowanych krajach.

– Raport z 2015 roku pokazuje, że korupcja nadal jest plagą we wszystkich krajach na świecie – mówi José Ugaz z Transparency International. – Jednak w 2015 roku ludzie wyszli na ulice i protestowali przeciwko korupcji. Wysłali wyraźny sygnał władzom na całym świecie, że czas coś z tym zrobić.
Korupcja na świecie. Obszary zaznaczone na czerwono są najbardziej skorumpnowane.
Korupcja na świecie. Obszary zaznaczone na czerwono są najbardziej skorumpnowane. Źródło: Transparency International
Zdjęcie frontowe: Klaudia Synak
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Gorguts ...
Gorguts ... 24-02-2016 21:16

Norweskie Ministerstwo Rybołówstwa każe fałszować wyniki badań, a za tym siedzi szanowna pani minister, a to dlatego, że ma 8% udziału w dużej hodowli, a kolejne 20% mają jej krewni. Norweskie ryby hodowlane mają w sobie 5x więcej chemikaliów niż jakiekolwiek inne produkty. Oto link do filmu:
Cała prawda o rybach (2015) -

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
ela kowal
ela kowal 29-01-2016 20:33

Norwegia najmniej skorumpowana?? Hahahahaaaaaaaaaaaaaaaaa.....az mi puszka po piwie wypadla .Norwegia najlepsza we wszystkim, w zaklamaniu tez.Statystyki swoje a ludzie swoje.Pogadaj ze starszym Norwegiem, tam znajdziesz prawde.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Dorota Hansen
Dorota Hansen 29-01-2016 08:16

Jest mi niezmiernie ciezko uwierzyc w korupcje w Korei Polnocnej. Tam kazdy obywatel dobrowolnie I w pocie czola oddaje sie ciezkiej pracy na czesc ojca narodu, a korupcja, jako choroba toczaca zdemoralizowane spoleczenstwa, zostala na pewno dawno zbadana I wyleczona. Korea jest wszak przodownikiem m.innymi w badaniach medycznych, o czym mozna sie dowiedziec doniesien ichniej tv.

Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas