Życie w Norwegii

Luksus w parze z nauką: największy na świecie superjacht wypłynął do Norwegii. Są pierwsze zdjęcia

Monika Pianowska

05 września 2019 10:14

Udostępnij
na Facebooku

W pierwszy badawczy rejs REV Ocean wypłynie planowo na przełomie 2020 i 2021 roku. revocean.org/ materiały prasowe

Jeszcze niedawno był jedynie wizją norweskiego miliardera – teraz nabrał realnych kształtów i rozpoczął swoją podróż nad fiordy. Mowa o REV Ocean, najdłuższym jachcie świata i jednocześnie najnowocześniejszej jednostce do ekspedycji badawczych na morzu, którą w ramach spłaty społecznego długu sfinansował Kjell Inge Røkke.
24 sierpnia superstatek opuścił stocznię w rumuńskiej Tulczy i po 35 dniach holowania powinien dotrzeć do Brattvåg. W rodzinnym kraju ojca projektu REV spędzi osiem miesięcy, a następnie przeniesie się do niemieckiej stoczni, gdzie przejdzie ostatnie szlify, zanim zadebiutuje jako najbardziej zaawansowany statek badawczy świata. Nastąpi to planowo na przełomie 2020 i 2021 roku.
Reklama

W dowód wdzięczności

Na pomysł budowy jednostki mającej za zadanie badać morskie życie w trakcie ekspedycji wpadł jeden z najbogatszych obywateli Norwegii, prezes firmy wiertniczej i połowowej Aker ASA, Kjell Inge Røkke. To jednak nie wszystko, ponieważ miliarder postanowił na jego realizację przeznaczyć sporą część swojego majątku. Jak sam stwierdził, do obecnego statusu doszedł dzięki morzu – karierę zaczął na łodzi rybackiej, a potem wzbogacił się, przerabiając stare łodzie na trawlery. REV Ocean w jego mniemaniu ma spłacić dług wdzięczności.
Statek REV Ocean jest już w drodze do Norwegii.
Statek REV Ocean jest już w drodze do Norwegii. revocean.org/ fot. Guillaume Plisson
Superjacht będzie miał za zadanie przede wszystkim badać morskie życie i jednocześnie oczyszczać dalekie wody z plastiku, jednak będzie się na nim również dało wynająć kajutę. Na pokładzie REV pomieści 54 członków załogi i 36 gości. Kjell Inge Røkke zapowiedział, że również będzie brał udział w rejsach, lecz zapłaci za nie jak każdy zainteresowany żeglugą w jego niezwykłej jednostce. Dochody z rejsów pokryją koszty ekspedycji.
Wizualizacja REV Ocean.
Wizualizacja REV Ocean.
revocean.org/materiały prasowe
Wodowanie REV Ocean.
Wodowanie REV Ocean.
revocean.org/materiały prasowe
Wodowanie REV Ocean.
Wodowanie REV Ocean.
revocean.org/materiały prasowe
Wodowanie REV Ocean.
Wodowanie REV Ocean.
revocean.org/materiały prasowe
Prawie 183-metrowy (600 stóp) REV Ocean zdetronizował jednostkę Azzam, która przez sześć lat cieszyła się tytułem największego prywatnego jachtu na świecie (590 stóp). Jej właścicielem jest prezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chalifa ibn Zajid Al Nahajja. W przeciwieństwie do jachtu szejka, REV będzie nie tylko luksusowy, ale i możliwie jak najbardziej przyjazny środowisku.
REV Ocean hits the water for the first time!
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram