Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Życie w Norwegii

Kazał Afrykance wynosić się z Norwegii, teraz musi zapłacić prawie 50 000 koron za mowę nienawiści

Monika Pianowska

12 stycznia 2023 19:00

Udostępnij
na Facebooku
Kazał Afrykance wynosić się z Norwegii, teraz musi zapłacić prawie 50 000 koron za mowę nienawiści

Sąd uznał, że mężczyzna obraził współpasażerkę na podstawie jej koloru skóry i pochodzenia etnicznego stock.adobe.com/licencja standardowa

68-letni mieszkaniec Romerike został skazany przez Sąd Rejonowy w Oslo na 16 dni więzienia w zawieszeniu i grzywnę w wysokości 45 tys. koron za mowę nienawiści. Chodziło o rasistowski komentarz w środku komunikacji miejskiej.
Mężczyzna został oskarżony o złamanie artykułu 185 Kodeksu karnego, tzw. paragrafu o rasizmie, po tym, jak wieczorem 27 lipca ubiegłego roku powiedział do współpasażerki pociągu: „Ty cholerna Afrykanko, wynoś się z mojego kraju” (Jævla afrikaner, kom deg ut av landet mitt).
Postawiono mu również zarzut naruszenia przepisów dotyczących „zastraszania, zakłócania spokoju lub innego lekkomyślnego zachowania”. Oskarżony przyznał się do winy, gdy sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Oslo na początku stycznia. Tłumaczył jednak, że nie pamięta epizodu w pociągu, ponieważ wcześniej wypił kilka piw.
Pod koniec września Sąd Najwyższy skazał na 15 dni pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz 15 tys. koron grzywny mężczyznę, który na Facebooku obrażał inną osobę za zmianę płci z męskiej na żeńską.

Pod koniec września Sąd Najwyższy skazał na 15 dni pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz 15 tys. koron grzywny mężczyznę, który na Facebooku obrażał inną osobę za zmianę płci z męskiej na żeńską.Źródło: fotolia.com

Sąd uznał jednak, że mężczyzna obraził współpasażerkę na podstawie jej koloru skóry i pochodzenia etnicznego. Grzywna w wysokości 45 tys. koron jest o 20 tys. niższa od żądań prokuratora. Sprawa została po raz pierwszy omówiona przez portal VårtOslo.

Norwegia karze za hejt

Nie jest to bezprecedensowa sprawa, jeśli chodzi o wymiar sprawiedliwości na tle mowy nienawiści w Norwegii. Pod koniec września Sąd Najwyższy skazał na 15 dni pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz 15 tys. koron grzywny mężczyznę, który na Facebooku obrażał inną osobę za zmianę płci z męskiej na żeńską.
W marcu 2021 53-latek zamieścił szereg komentarzy, gdzie nazwał ofiarę m.in. zboczeńcem.  Sąd uznał teksty za obraźliwe i za mowę nienawiści ze względu na tożsamość płciową lub ekspresję płciową danej osoby, a zamieszczanie tego typu treści za karalne.
Źródła: Dagsavisen, NRK, VårtOslo, Mojanorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok