Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Dziś Międzynarodowy Dzień Dziecka –  najmłodsi świętują, a Para Królewska odwiedza Finlandię Życie w Norwegii
Monika Pianowska 01 czerwca 2017
08:00

Dziś Międzynarodowy Dzień Dziecka – najmłodsi świętują, a Para Królewska odwiedza Finlandię

Skomentuj
W Polsce Dzień Dziecka od 1952 roku obchodzi się 1 czerwca. fotolia.com - royalty free
1 czerwca w wielu państwach na całym świecie, m.in. w Polsce, obchodzi się Międzynarodowy Dzień Dziecka, ustanowiony oficjalnie w latach 50. XX wieku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jednocześnie w tym roku to dzień wizyty norweskiej pary królewskiej w Helsinkach przy okazji obchodów 100-lecia niepodległości Finlandii.
Chociaż w Norwegii za święto dzieci uznaje się szczególnie 17 maja, kiedy wypada Dzień Konstytucji, czerwcowy pretekst do celebracji to, w przypadku najmłodszych, raczej nie powód do narzekań.

Oprócz uroczystych i radosnych pochodów małych Norwegów w rocznice ustanowienia Konstytucji najmłodsi mogą liczyć na wydarzenia dedykowane właśnie im. Na początku czerwca w Norwegii także polskie dzieci będą miały okazję bawić się podczas licznych festiwali, koncertów czy pikników obfitujących w atrakcje.
Reklama

Gdzie w Norwegii dzieci będą mogły świętować swój dzień?

Chociażby 4 czerwca w Vollen (okolice Oslo) odbędzie się impreza dla dzieci z Rybolllem. Organizatorzy przewidują mnóstwo atrakcji – szczególnie dla najmłodszych – m.in. rejsy motorówką, zawody wędkarskie, pokazy artystyczne i sportowe.

Z kolei najmłodsi pasjonaci sztuki z okolic Tønsberg będą mieli okazję uczestniczyć w dniu familijnym połączonym z warsztatami plastycznymi, organizowanym przez Muzeum Sztuki Haugar Vestfold

3 czerwca Dom Kultury w Lyngdal zaprasza na Dzień Dziecka 2017. W ramach święta najmłodszych odbędą się koncerty i warsztaty, wszyscy zainteresowani będą mogli również liczyć m.in. na darmowe lody, malowanie twarzy i wspólne szaleństwa na dmuchanym placu zabaw.
W dniach 1-4 czerwca Teatr Młodzieżowy Sandvika wystawi nową sztukę zatytułowaną Elefanten i rommet (Słoń w pokoju). Spektakl napisany jest w języku norweskim, jednak zawiera wiele elementów tanecznych, śpiewu i jest dostosowany do odbiorców w każdym wieku. 

Dzień Dziecka można wykorzystać także na wizytę w Muzeum Natury Agder (Kristiansand), które organizuje wystawę stawonogów. Podczas ekspozycji najmłodsi będą mogli przyjrzeć się z bliska owadom i pajęczakom, zarówno tym popularnym, jak i zupełnie egzotycznym. 

Norweskiego akcentu z kolei nie zabraknie w Szczecinie, gdzie od 27 maja w Teatrze Lalek Pleciuga trwa Teatralny Tydzień Dziecka. Do 3 czerwca mali widzowie będą mogli tam zobaczyć przedstawienia z krajów nordyckich.

Nie góra, a sztuka – norweski podarunek dla Finów

Tymczasem 1 czerwca w Finlandii upływa w równie radosnej co podczas Dnia Dziecka, ale i podniosłej atmosferze. Król Harald i królowa Sonja goszczą bowiem w Helsinkach, a ich wizyta połączona jest z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Finlandię. Norweską parę królewską podejmują prezydent Sauli Niinistö oraz rządowa rzeczniczka Jenni Haukio. 

Przy okazji celebracji 100 lat fińskiej niepodległości Norwegia zapowiedziała również, jaki prezent otrzymają od królestwa Finowie. Nie będzie to jednak góra, jak wcześniej spekulowano, lecz statua. Stanie ona w przyszłym roku na terenie Centrum Kultury Hanaholmen w Espoo pod Helsinkami. 

Stworzenie podarunkowej rzeźby sfinansuje Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Przeznaczy na to 750 tys. koron.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas