Rozliczenia podatkowe w Norwegii
bez wychodzenia z domu!
Wnioskuj online
zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
„Dziecko ma prawo do obojga rodziców‟ – norweski rząd szykuje zmiany w ustawie Życie w Norwegii
klaudia@mojanorwegia.pl 23 września 2016
14:03

„Dziecko ma prawo do obojga rodziców‟ – norweski rząd szykuje zmiany w ustawie

Skomentuj
Dzisiaj Storting będzie obradował na temat zmian w Barneloven – Ustawie o prawach dziecka i relacjach z rodzicami fotolia.com - royalty free
Dzisiaj rząd zamierza przedstawić propozycje zmian w Barneloven – ustawie o prawach dziecka i relacjach z rodzicami. Politycy chcą, aby rodzice sprawowali przede wszystkim naprzemienną opiekę nad dzieckiem. Nie obędzie się jednak bez kontrowersji – nowe zmiany nie podobają się Rzecznikowi Praw Dziecka, a także Związkowi Samotnych Rodziców.
Dzisiaj rząd przedstawi propozycje zmian, które chcą wprowadzić do Ustawy o prawach dziecka i relacjach z rodzicami (Barneloven). Ich głównym celem jest to, aby większość rodziców, którzy nie są razem (bez względu na to czy to rozwód, czy rozstali się jeszcze przed narodzinami dziecka) sprawowała naprzemienną opiekę nad dzieckiem. Nie wszystkim się to podoba – Rzecznik Praw Dziecka twierdzi wprost, że według rządu prawa rodziców są najważniejsze przy ich rozstaniu, a dobro dziecka schodzi na drugi plan.
Reklama

Wspólna odpowiedzialność

Rodzice będą zobowiązani do wspólnej odpowiedzialności za dziecko, nawet jeśli się rozstaną jeszcze przed narodzinami dziecka. Oznacza to, że jeśli ojciec nie jest z matką dziecka, to po tym, jak się ono urodzi, automatycznie otrzyma naprzemienne prawa do opieki nad nim.

W przypadku gdy rodzice się rozwiodą i nie dojdą do porozumienia, gdzie dziecko się przeprowadzi, będą musieli rozpocząć obowiązkowe negocjacje. Rodzice, jeśli nie będą chcieli naprzemiennie zajmować się dzieckiem, będą to musieli zgłosić podczas sprawy.

Politycy chcą przede wszystkim doprowadzić do tego, że dziecko będzie mieszkać u obojga rodziców przez równe okresy. Termin powiadomienia o tym, że z rodzicem zamieszka dziecko, zostałby wydłużony z 6 tygodni do 3 miesięcy.

– Chcemy umożliwić dzieciom mieszkanie z obojgiem rodziców, nawet po ich rozstaniu. Pojawienie się w prawie naprzemiennej opieki rodzicielskiej jest sygnałem dla rodziców, że chcielibyśmy, aby częściej decydowali się na tę opcję wychowawczą – mówi Minister ds. Dzieci i Równouprawnienia Solveig Horne.

Samotni rodzice protestują

Propozycje rządu nie podobają się wielu samotnym rodzicom.

– Naszym zdaniem obecne prawo dobrze funkcjonuje i żadne zmiany w ustawie nie są potrzebne. To nie są pozytywne zmiany – mówi Stig Rusten ze Związku Samotnych Rodziców (Aleneforeldreforeningen).

Zdaniem związku, wielu rodziców nie radzi sobie z naprzemienną władza rodzicielską ponieważ wymaga od nich ścisłej współpracy. Dodatkowo, jak podkreśla Rusten, wiele dzieci nie chce się ciągle przenosić z jednego domu do drugiego.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Finanstilsynet zaciska kredytowy pas. Od 15 maja nowe regulacje

Eff.14,15%, 100000kr, 5 år, kost 37120kr, Tot.137120kr Reklama

Bliżej nas