
Foto: Haugesund Avis (www.h-avis.no) |
Według informacji policji, która została powiadomiona o 8rano, wypadek wydarzył się wczoraj w nocy w zbiorniku na Karmøy. Do zajściadoszło w związku z opróżnianiem zasobnika na Marine Gas Oil.
Jak powiedział szef portu Sigurd Eikje w Haugesund NTB , na kilkaminut przed godz.11, sytuacja jest krytyczna, a jednostki interwencyjne ipolicja, nie mają żadnej kontroli nad sytuacją.
W od rana trawa usuwanie skutków wycieku
Od rana specjalne jednostki pracują nad oczyszczaniem wody. Strażnie ma informacji, na jakiej długości rozciągają się zanieczyszczenia. W celuzatrzymania i zebrania plam oleju strażacy wykorzystajądwa rodzajespecjalistycznych tam.
"Jeden rodzaj tamy to tzw. parkanowa, wykonana z wypełnionych powietrzempojemników z usztywnionego tworzywa sztucznego, odpornego na działaniasubstancji chemicznych. Tamę ustawiamy w poprzek rzeki; unosi się napowierzchni rzeki, przegradzając ją, a jej kształt powoduje, żezanieczyszczenia kierowane są do brzegu i tam ściągane specjalnymipowierzchniowymi zbieraczami.
Można je też przepuścić dodatkowo przez słomę lub trociny,które zatrzymują zanieczyszczenia - woda z olejem wsiąka i osadza się nanich" - wyjaśnił. Taka słoma czy trociny wydobywane są następnie z wody,pakowane i oddawane do utylizacji - powiedział Manager Operacyjny SveinSørensen, Haugesund Avis.
Jednostki interwencyjne chcą zastosować również innegorodzaju tamę, która zbiera zanieczyszczenia - tzw. tamę sorpcyjną. Rękaw takiejtamy wykonany jest z materiału, który pochłania substancje ropopochodne. Poakcji rękaw jest prany i zanieczyszczenia usuwane - wyjaśnił Sørensen.
Szefostwo miejskich wodociągów niedaleko Karmøy, zaapelowałodo mieszkańców miasta, by gromadzili zapasy wody pitnej na wypadek, gdybypaliwo przedostało się do filtrów.
Skutki i dokładna ilość wycieku oleju do morza nie jestjeszcze znana, napisał w oświadczeniu dyrektor administraycjny w Uno-X Energi Jarl Farstad.
ZOBACZ VIDEO
MN/iLogic Media
Reklama

Reklama
To może Cię zainteresować