Odzyskaj pieniądze w 2 tygodnie
Rozlicz podatek

Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu
Zdrowie

Spóźnione, ale będą: tabletki na koronawirusa docierają do Norwegii

Monika Pianowska

08 grudnia 2022 09:00

Udostępnij
na Facebooku
Spóźnione, ale będą: tabletki na koronawirusa docierają do Norwegii

Pod koniec kwietnia tego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że ​​„zdecydowanie zaleca” stosowanie leku. stock.adobe.com/ fot. Mike Mareen/ tylko do użytku redakcyjnego

Po wielu tygodniach opóźnień tabletka na koronawirusa w końcu dociera do Norwegii. Urząd ds. Zdrowia potwierdza, że dostawy już trwają.
Urząd jeszcze przed latem poinformował, że zamówiono 50 tys. pigułek Paxlovid, i miały one dotrzeć do kraju fiordów jesienią, jednak dostawy kilkakrotnie się przesuwały. Pierwszy sort preparatu ma się pojawić w Norwegii 8 grudnia, ale będzie mniejszy.

Pod koniec kwietnia tego roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stwierdziła, że ​​„zdecydowanie zaleca” stosowanie leku.

Tabletki na COVID-19 najpierw dotrą do regionu Oslo, a następnie do reszty kraju. Paxlovid jest lekiem przeznaczonym do stosowania na wczesnym etapie choroby, w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów, zwłaszcza u osób z wysokim ryzykiem rozwoju poważnej choroby.

Dla najwrażliwszych

– Dla tych, którzy są najbardziej narażeni na poważne zachorowanie, szansa na hospitalizację może zostać zmniejszona o co najmniej 80 proc., jeśli leczenie rozpocznie się wcześnie – mówi asystent dyrektora ds. zdrowia Espen Rostrup Nakstad w komentarzu dla TV2.
Ze względu na nowe warianty koronawirusa i inną sytuację infekcji niż przed latem pierwotne zamówienie z 50 tys. zostało zmniejszone do 25 tys. pigułek. Póki co nie ma jednak mowy, że w dłuższej perspektywie preparat zastąpi szczepionkę. Helsedirektoratet wyda teraz krajowe wytyczne dotyczące tego, kto powinien mieć dostęp do Paxlovidu w aptekach i placówkach służby zdrowia w całym kraju.

Źródło: TV2
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok