Refinansiering w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Kredyt konsumencki w Norwegii
Eff.rente 14,0%, 65 000kr. over 5 år,etablering 950kr., Totalt 89 093 kr.
Sprawdź
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Rakotwórczy azbest: Rocznie na raka płuc choruje ponad 200 Norwegów. Co czwarta budowa nie spełnia wymogów bezpieczeństwa Zdrowie
klaudia@mojanorwegia.pl 25 sierpnia 2016
13:49

Rakotwórczy azbest: Rocznie na raka płuc choruje ponad 200 Norwegów. Co czwarta budowa nie spełnia wymogów bezpieczeństwa

1
Skomentuj
Co czwarty plac budowy nie spełnia wymogów bezpieczeństwa pracy z materiałami zawierającymi azbest fotolia.com - royalty free
Na co czwartej budowie łamie się przepisy bezpieczeństwa pracy z azbestem, wskazuje ostatni raport Państwowej Inspekcji Pracy. Może to spowodować nową falę zachorowań na raka.
Państwowa Inspekcja Pracy (Arbeidstilsynet) przeprowadziła w tym roku kontrole na wybranych placach budowy w Norwegii. Okazało się, że co czwarty nie spełnia wymogów dotyczących zabezpieczeń przy demontażu azbestu. 

Według przepisów, takie miejsca należy najpierw zgłosić do Arbeidstilsynet, a pracownikom, którzy mają kontakt z azbestem, należy między innymi zapewnić odpowiedni ubiór ochronny i dostęp do prysznica. Resztki azbestu muszą być zapakowane w plastik. Te właśnie przepisy są często łamane.

Niedoinformowanie i brak uprawnień

W ciągu ostatnich 4 lat norweska inspekcja pracy nadzorowała usuwanie azbestu z 500 placów budowy, ale rezultaty ostatniej kontroli są niepokojące. Okazuje się, że na co czwartej budowie pracowników nie poinstruowano, jak mają obchodzić się z materiałami zawierającymi azbest, w rezultacie nie zabezpieczali oni miejsca pracy przed pyłem azbestowym. Z kolei co trzeci pracodawca nie był w stanie przedstawić dokumentacji, która uprawnia pracowników budowlanych do pracy z azbestem.

To niepokojące dane, bo łamiąc przepisy pracodawcy zwiększają ryzyko zachorowania pracowników na raka. Państwowy rejestr nowotworów odnotowuje corocznie aż 200-300 przypadków raka wśród pracowników budowlanych.
Reklama

200-300 przypadków zachorowań rocznie

Jak podaje państwowy rejestr nowotworów (Kreftregisteret), nie da się określić dokładnej liczby osób, które zachorowały na raka przez kontakt z azbestem. Jednak Kreftregisteret podaje Mojej Norwegii, że około 20 proc. zachorowań na raka wśród mężczyzn jest spowodowanych pracą, jaką wykonywali. To około 300-350 przypadków rocznie.

– Trzy czwarte z nich może mieć związek z kontaktem z azbestem – informuje Tom K. Grimsrud z Kreftregisteret – Daje to 200-300 przypadków zachorowań na raka rocznie, a także około 70 zachorowań rocznie na międzybłoniaka.

Ten ostatni to nowotwór złośliwy, występujący w opłucnej, osierdziu i otrzewnej.
Źródło: MN, Luis Prado

Przed 1986

Kto jest najbardziej narażony na choroby spowodowane kontaktem z azbestem? Kreftregisteret odpowiada, że to najczęściej pracownicy budowlani, który pracowali jeszcze przed wprowadzeniem zakazu importu materiałów azbestowych w 1986 roku. Narażeni są zwłaszcza ci pracownicy, którzy palą papierosy – wówczas ryzyko zachorowania wzrasta 50-krotnie. Państwowy Instytut Środowiska Pracy (Statens arbeidsmiljøinstitutt), potwierdza, że nie ma zbyt wielu zarejestrowanych przypadków zachorowań wśród pracowników pracujących po 1986. 

– Według naszych informacji nie ma obecnie zbyt wielu osób narażonych na kontakt z azbestem, a przepisy dotyczące obchodzenia się z azbestem i jego utylizacji są bardzo surowe – informuje Statens arbeidsmiljøinstitutt. 

Mimo to w Norwegii nadal stoją budynki zawierające azbest, dlatego szczególnie powinni uważać hydraulicy, elektrycy czy pracownicy budowlani, którzy pracują przy remontach, zaleca Kreftregisteret.

Polska ma rejestr, Norwegia zamierza go stworzyć

Do tej pory firmy budowlane zgłaszały w Inspekcji Pracy, że ich pracownicy będą przebywać w budynkach zawierających materiały azbestowe. Ze względu na częste łamanie przepisów, Arbeidstilsynet chce stworzyć rejestr budynków, w których znajduje się ten niebezpieczny materiał.

W Polsce liczba osób narażonych zawodowo nie jest do końca znana, informuje Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Ale istnieje u nas tzw. baza azbestowa, która powstała w 2009 roku i jest uzupełniana na bieżąco. Jest to rejestr budynków, w których znajdują się materiały azbestowe. Podobną bazę chce stworzyć Arbeidstisynet.
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Bartlomiej Estanoche
Bartlomiej Estanoche 26-08-2016 14:32

Do kogo mozna zglosic ze pracodawca swiadomie narazal pracownikow na kontakt z azbestem bez zadnych srodkow ochrony osobistej? Arbaidstylisynet ma to w dupie bo wlasciciel obiektow ma szerokie plecy...

1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas