Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Który szpital jest w Norwegii najlepszy? Pacjenci wybrali swojego faworyta Zdrowie
klaudia@mojanorwegia.pl 08 sierpnia 2016
14:08

Który szpital jest w Norwegii najlepszy? Pacjenci wybrali swojego faworyta

Skomentuj
Pacjenci wybrali swój ulubiony szpital pixabay.com - CC0 License
Norwescy pacjenci najbardziej cenią sobie szpitale w Skien, Flekkefjord, Tynset i Eidsvoll, wynika z niedawno opublikowanego rankingu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Żaden ze stołecznych szpitali nie zajął miejsca w pierwszej połowie. Najgorsze opinie zebrał natomiast szpital w Sarpsborgu. Mimo to norwescy pacjenci są coraz bardziej zadowoleni z opieki szpitalnej.
Nasjonalt Folkehelseinstitutt, czyli Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (FHI), przeprowadził ankietę wśród norweskich pacjentów. Badania dotyczyły zadowolenia z opieki medycznej we wszystkich placówkach w kraju. Przepytano 400 pacjentów z 61 szpitali. Placówka mogla otrzymać w rankingu maksymalnie 5 punktów.

Jak twierdzą twórcy rankingu, oceny pacjentów są subiektywne, dlatego nie można oceniać jakości szpitala tylko na tej podstawie. Ale jednak zestawienie daje pewien obraz popularności placówek.

Zadowoleni pacjenci

Cztery szpitale zdobyły najwyższe noty. Są to: Betanien Hospital, klinika Feiring, szpital Innlandet Tynset i oddział szpitala Sørlandet w Flekkefjord.

Pacjenci najbardziej lubią nieduże, specjalistyczne placówki. Na szczycie listy znalazł się szpital prywatny, a tuż za nim uplasował się szpital kardiologiczny.

– Klinika Feiring od lat znajduje się na szczycie listy. Pacjenci bardzo cenią sobie opiekę w tym szpitalu – mówi dyrektor administracyjna kliniki Hege Lundring.
Norwegowie wybrali ulubioną placówkę
Norwegowie wybrali ulubioną placówkę Źródło: MN

Najniższe noty

Szpital Østfold w Sarpsborgu został najniżej oceniony przez pacjentów, ale jak zastrzegają twórcy rankingu, ocena jest subiektywna. Placówka istnieje od niedawna i w czasie ankiety nie działała jeszcze “pełną parą”. Jeden z autorów rankingu, Olaf Holmboe, przyznaje, że ocena pacjentów w późniejszym czasie była wyższa.

Szpital w Bærum nie ma już takiego usprawiedliwienia. W zeszłym roku byli w połowie listy, mieli 3 punkty na 5, w tym roku zdobyli zaledwie 1.

– Na wiele bolączek nie ma szybkiego rozwiązania. Nasz szpital istnieje od 1924 roku, 2-4 osobowe pokoje dla pacjentów mieszczą się w budynku z 1982 roku. Nie jesteśmy w stanie zapewnić takiej prywatności, jakiej pacjenci by sobie życzyli – tłumaczy Ulrich Spreng, dyrektor szpitala.

Pracownicy stołecznych szpitali również nie mają powodów do radości. Żaden z nich nie znalazł się na wysokim miejscu, zdobywając noty wahające się od 3 do 2 punktów na 5 możliwych.
Te szpitale zebrały najniższe noty
Te szpitale zebrały najniższe noty Źródło: MN

Jest coraz lepiej

Jednak coraz więcej pacjentów jest zadowolonych z opieki, jaką otrzymują w norweskich szpitalach. W raporcie FHI znalazły się również odpowiedzi 9266 pacjentów na siedem innych pytań, między innymi o to, jak oceniają pracę lekarzy i pielęgniarek. Aż 89 proc. odpowiedziało, że pracownicy szpitali dobrze wykonują swoją pracę.

Najniżej oceniana jest procedura wypisania ze szpitala. Wielu pacjentów jest zdania, że jeszcze wiele można w tej dziedzinie ulepszyć. Pacjenci narzekają, że są niepoinformowani o dolegliwościach, na jakie mogą cierpieć po wyjściu ze szpitala. Tylko połowa z nich uważa, że otrzymała wystarczającą ilość informacji.
Wolicie się leczyć w Polsce, czy w Norwegii? Uzasadnijcie w komentarzach swój wybór
Wolę leczyć się w Polsce
67.86%
Wolę norweską służbę zdrowia
32.14%
łącznie głosów: 28
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych

Bliżej nas