Zaskakująca oferta Pożyczki z Norwegii Nawet 500 000 NOK Effektiv rente: 14,15%, 100 000kr over 5 år, kost 37 120kr, total kost 137 120kr Poznaj ofertę
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
Główny powód śmierci Norwegów? Niezdrowe jedzenie – jest gorsze niż papierosy Zdrowie
Konstancja Suchanek 15 marca 2016
12:55

Główny powód śmierci Norwegów? Niezdrowe jedzenie – jest gorsze niż papierosy

2
Skomentuj
Niezdrowe jedzenie jest główną przyczyną śmierci Norwegów fotolia.com - royalty free
Według najnowszego raportu norweskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) niezdrowe jedzenie stało się większym zagrożeniem dla zdrowia niż palenie papierosów.
Najnowszy raport norweskiego Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego (FHI) wykazał, że największe zagrożenie dla zdrowia społeczeństwa stanowi niezdrowa dieta. Dotyczy to przedstawicieli wszystkich grup wiekowych w Norwegii. Badacze wyjaśniają skąd taki rezultat.

Na co umierają Norwegowie?

Raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego po raz pierwszy ujawnił, na które choroby Norwegowie cierpią najczęściej. W przeszłości publikowano jedynie raporty dotyczące najczęstszych przyczyn zgonów.

Jak się okazuje, najbardziej powszechną dolegliwością w norweskim społeczeństwie jest ból karku. Na drugim miejscu znalazły się stany lękowe, depresja, choroby układu krążenia i nowotwory.

Za najczęstszą przyczynę śmierci badacze uznali jednak niezdrowy tryb życia. To właśnie niezdrowa dieta, otyłość, brak aktywności fizycznej oraz nadużywanie alkoholu i innych środków odurzających może prowadzić do chorób, które przyczyniają się do zgonu.
Reklama

Hamburger zamiast papierosa

– Niezdrowa dieta nie stanowi większego zagrożenia niż palenie papierosów, ale dotyczy znacznie większej części norweskiego społeczeństwa – tłumaczy Stein Emil Vollset z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Według danych FHI w 1990 roku aż 35 proc. Norwegów paliło papierosy. W tej chwili robi to jedynie 13 proc. Coraz więcej osób decyduje się zerwać z nałogiem, a coraz mniej wpada w jego sidła. Papierosy w ciągu ostatnich lat wyszły z mody i Norwegowie nie sięgają już po nie tak chętnie jak kiedyś.

Niezdrowe odżywianie można nazwać plagą w społeczeństwie – brak czasu i chęci na samodzielne gotowanie posiłków oraz wysokie ceny i długi czas oczekiwania w dobrych restauracjach powodują, że duża część Norwegów żywi się w barach typu fast-food lub zabija głód słonymi i słodkimi przekąskami.

Lepsze zdrowie niż kiedyś

Ogółem stan zdrowia Norwegów jest znacznie lepszy niż kiedyś. Raport wykazał, że liczba osób, które umierają na poszczególne choroby maleje z roku na rok. Jedyne dolegliwości, na które cierpi coraz więcej osób to: Alzheimer, rozedma płuc, nowotwór płuc i nowotwór prostaty.


Źródło: dagbladet.no
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
sylwia14
sylwia14 08-04-2016 16:39

Hahah no to odkryli Amerykę! Zresztą właśnie z parszywej ameryki się to wzięło. Na szczęście jest korea i jej wynalazki ja bardzo bardzo polecam dehydratory terapiasokami.pl/pl/p/Dehydrator-Counter...elligence-IR-D5-/403 , w nich możemy sobie sami robić przegryzki od których ja jestem uzależniona - wiemy przynajnniej ze są zdrowe i jeszcze ten akurat dehydrator jest na podczerwień, więc mamy też dużo witaminy D. A tak przeciwieństwo fast foodów - podsyłam wam ciekawy artykuł o superfood... terapiasokami.pl/superfood tanie, w zasięgu ręki i superzdrowe... otwórzcie oczy...

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz

Bliżej nas