Zostaniesz mamą? Sprawdź, jaką pomoc w Norwegii możesz uzyskać

21.11.2018.
Zostaniesz mamą? Sprawdź, jaką pomoc w Norwegii możesz uzyskać
Jeśli spodziewasz się dziecka, warto pomyśleć o odpowiednim świadczeniu. Podstawowym zasiłkiem dla matek jest zasiłek macierzyński – okres pobierania tego świadczenia może rozpocząć się już na 3 tygodnie przed porodem. Jeśli jednak matka dziecka nie wypracowała sobie prawa do zasiłku macierzyńskiego, może otrzymać becikowe, czyli jednorazową zapomogę. Za wypłatę zarówno becikowego, jak i zasiłku macierzyńskiego odpowiedzialny jest NAV.

W jaki sposób możesz wypracować sobie prawo do zasiłku?

Aby mieć prawo do pobierania świadczenia rodzicielskiego w Norwegii musisz: 
  • osiągnąć roczny dochód w wysokości co najmniej 0.5 G ( 48 441.5 NOK), 
  • osiągać dochód w Norwegii przez minimum 6 z 10 miesięcy przed rozpoczęciem pobierania świadczenia – nie tylko z tytułu pracy, wliczają się w to także zasiłki np. dla bezrobotnych.

Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego

O zasiłek macierzyński możemy wnioskować po 26 tygodniu ciąży, zaś okres pobierania świadczenia matka dziecka może rozpocząć na 3 tygodnie przed porodem. Następne 6 tygodni po porodzie zarezerwowanych jest tylko dla matki.

Okres pobierania zasiłku macierzyńskiego uzależniony jest od tego, czy obydwoje rodziców jest uprawnionych do zasiłku. Jeżeli zarówno ojciec, jak i matka mają prawo do zasiłku, to łączny czas zasiłku macierzyńskiego (mødrekvote) to 15 tygodni. Pozostałe 9 przysługujących tygodni matka dziecka może wykorzystać od razu lub później. W 7 tygodniu życia dziecka zasiłek rodzicielski może zacząć pobierać ojciec i okres pobierania świadczenia to także 15 tygodni. Następnie rozpoczyna się okres wspólny (fellesperiode). Długość trwania okresu wspólnego jest zależne od wyboru stawki zasiłku – 16 tygodni przy 100 proc. stawki lub 26 tygodni z 80 proc. stawki. Rodzice mogą podzielić się przysługującym im okresem wspólnym, ale nie muszą.

Zdarza się również, że ojciec dziecka nie wypracował sobie prawa do zasiłku i tylko matka ma prawo do zasiłku - wtedy wszystkie tygodnie przypadają matce. Oznacza to, że łączny czas pobierania zasiłku rodzicielskiego to 49 tygodni ze 100 proc. stawki zasiłku lub 59 tygodni z 80 proc. stawki.

Dokumentacja

Dokumenty potrzebne do złożenia wniosku o zasiłek macierzyński to:
  • karta ciąży, wystawiona po 26 tygodniu ciąży, przetłumaczona na norweski lub angielski – jeśli dziecko się jeszcze nie urodziło,​
  • akt urodzenia dziecka – przetłumaczony na norweski, angielski lub na druku unijnym, 
  • rejestracja pobytu w Norwegii, 
  • odcinki z pensji za ostanie 6 z 10 przepracowanych miesięcy

Stawka zasiłku

Kwota zasiłku rodzicielskiego obliczana jest na podstawie średniego dochodu, który osiągnęło się w momencie przejścia na zasiłek rodzicielski. Od 01.01.2019 będą obowiązywały nowe zasady wyliczania zasiłku, mianowicie będzie wyliczany ze średniej z ostatnich 3 miesięcy pracy. Warto wiedzieć, że zasiłek wypłacany jest tylko za dni robocze

Becikowe

Jeżeli matka dziecka nie wypracowała sobie prawa do zasiłku macierzyńskiego lub woli wnioskować o becikowe zamiast o zasiłek macierzyński, ma również taką alternatywę. Becikowe to jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia lub adopcji. Warunkiem jest członkostwo w norweskim systemie ubezpieczeń społecznych w chwili urodzin dziecka.

O becikowe, tak jak o zasiłek macierzyński, można wnioskować w 26 tygodniu ciąży, najpóźniej zaś 6 miesięcy po porodzie. Wysokość tej zapomogi to 63 140 NOK. Niezbędne dokumenty to:
  • rejestracja pobytu w Norwegii, 
  • karta ciąży lub akt urodzenia – w zależności czy dziecko się już urodziło. Oba te dokumenty muszą być przetłumaczone na język norweski lub angielski (lub druk unijny w przypadku aktu urodzenia).

Aby móc pobrać becikowe, w chwili narodzin dziecka matka musi należeć do systemu ubezpieczeń społecznych – oznacza to, że matka dziecka musi mieszkać lub pracować w Norwegii. Ważne jest, że nie możemy pobierać jednocześnie zasiłku rodzicielskiego i becikowego.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: Fotolia/Royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij


Zmieniony ( 21.11.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl