Straciłem pracę. Czy nadal mogę pobierać zasiłki na dzieci w Norwegii?

22.08.2018.
Straciłem pracę. Czy nadal mogę pobierać zasiłki na dzieci w Norwegii?
Twoja umowa o pracę powoli dobiega końca, a ty zastanawiasz się, co stanie się z zasiłkiem na dzieci, który obecnie pobierasz w Norwegii? Przeczytaj ten artykuł, a wszystkiego się dowiesz.

Jakie zasiłki na dzieci możesz pobierać w Norwegii

Najpopularniejszymi świadczeniami na dzieci są zasiłek rodzinny i opiekuńczy. Zasiłek rodzinny wynosi obecnie 970 NOK miesięcznie i przysługuje na każde nieletnie dziecko. W przypadku dzieci, które zamieszkują z drugim rodzicem w Polsce, ważne jest dopilnowanie, aby zostało zachowane pierwszeństwo krajów do wypłacania świadczenia. Jeżeli drugi rodzic pracuje w Polsce, pierwszeństwo do wypłacania świadczenia ma kraj, w którym mieszkają dzieci, a to oznacza, że w Norwegii wnioskować można tylko o zasiłek na pierwsze dziecko. Zasiłek opiekuńczy dotyczy dzieci w wieku od 13 do 24 miesięcy. Podstawowa stawka tego zasiłku miesięcznie wynosi 7 500 NOK, jednak w przypadku gdy dziecko uczęszcza do przedszkola, stawka miesięczna jest proporcjonalnie pomniejszona. W przypadku zasiłku opiekuńczego konieczne jest spełnienie wymogu przynależności do systemu ubezpieczeń społecznych przez co najmniej 5 lat zarówno ojca, jak i matki dziecka.
Reklama

Czy osoba, która nie pracuje w Norwegii, może pobierać świadczenia na dzieci?

Podstawowym wymogiem, który należy spełnić, jest przynależność do systemu ubezpieczeń społecznych w Norwegii. Oznacza to, że należy być zatrudnionym na umowę o pracę lub prowadzić własną działalność gospodarczą. Jeżeli nie pracujesz w Norwegii, to nie opłacasz składek społecznych i tym samym nie masz prawa do pobierania świadczeń na dzieci. Inaczej wygląda sytuacja, gdy po utracie pracy zostaje ci przyznany zasiłek dla bezrobotnych. Wtedy znów jesteś członkiem systemu ubezpieczeń społecznych, więc znów masz prawo do pobierania świadczeń. Jeżeli natomiast nie wnioskowałeś o dagpenger, zgłoś do urzędu informację, że straciłeś pracę i tym samym prawo do pobierania świadczenia!

Skończyła mi się umowa, więc wracam do Polski

Jeżeli po zakończeniu pracy w Norwegii masz zamiar wrócić do Polski, koniecznie poinformuj o tym urząd i złóż wniosek o zaprzestanie wypłacania świadczenia na dzieci. Informując z góry, unikniesz zapłaty niesłusznie wypłaconego zasiłku. Pamiętaj, że urząd i tak prędzej czy poźniej dostanie informację, że nie masz już prawa do świadczeń w Norwegii i zażąda zwrotu. Warto więc samodzielnie poinformować NAV.

Zasiłek dla bezrobotnych

Przy ubieganiu się o dagpenger w Norwegii możesz dodatkowo wnioskować o dodatek na dzieci. Oznacza to, że poza zasiłkiem rodzinnym możesz otrzymywać 17 kr dziennie za każdy dzień roboczy. Kwoty dodatku na dzieci sięgają miesięcznie ok. 350 NOK. Wystarczy, że zaznaczysz to w podaniu i załączysz akt urodzenia dziecka na druku unijnym lub przetłumaczony na język norweski lub angielski.

Pracowałem w Norwegii od lat, a teraz straciłem pracę. Czy mogę wnioskować o zasiłek rodzinny?

O zasiłek rodzinny można wnioskowac do 3 lat wstecz, a o zasiłek opiekuńczy do 3 miesięcy wstecz. Oznacza to, że jeżeli pracowałeś w Norwegii przez kilka lat i nie pobierałeś w tamtym czasie świadczeń na dzieci, możesz wnioskować o spłatę zasiłku wstecz.

Pamiętaj, że to, czy obecnie pracujesz, nie ma żadnego wpływu na twoje prawo do pobierania zasiłku rodzicielskiego.  


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
MultiNOR Konsultant
MultiNOR Konsultant 23-08-2018 12:37

Jeżeli jest Pan zatrudniony na umowę o pracę i przebywał Pan na płatnym urlopie oraz wypracował sobie Pan prawo do feriepenger w Norwegii, to duże prawdopodobieństwo, że otrzyma Pan zasiłek za ten miesiąc. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest poinformowanie NAV o płatnym urlopie w danym okresie i że otrzymało się feriepenger. Informację do NAV można wysłać poprzez stronę: www.nav.no/no/NAV+og+samfunn/Kontakt+NAV...ss/skriv%20til%20oss

Zgłoś komentarz
kamil929
kamil929 22-08-2018 18:33

Jeżeli w Norwegii nie przepracuję w danym miesiącu ani jednego dnia (np. jadąc na bardzo długi urlop) to czy należy mi się barnetrygd ?

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 07.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl