Sprawdź, czy otrzymasz wyższy niż dotychczas zasiłek na dziecko

03.10.2018.
Sprawdź, czy otrzymasz wyższy niż dotychczas zasiłek na dziecko
Jeszcze do niedawna kwota zasiłku rodzinnego przeliczana była łącznie na wszystkie dzieci razem. Dla osób, które mają wiecej niż jedno dziecko, i w Norwegii pobierały zasiłek rodzinny tylko na najstarsze, oznaczało to, że zasiłek przysługujący na nie będzie pomniejszony. Jak jest teraz?

W jaki sposób zasiłek rodzinny wyliczany był wcześniej?

W sytuacji, gdy osoba wnioskująca o zasiłek rodzinny w Norwegii miała więcej niż jedno dziecko, a pierwszeństwo do wypłacania świadczeń leżało po stronie polskiej, kwota zasiłku, o którą wnioskować można było w Norwegii, została pomniejszona o różnicę między zasiłkami w Polsce a zasiłkami w Norwegii. Już wyjaśniamy, o co chodzi. To, jaka kwota została przyznana na pierwsze dziecko w Norwegii, zależne było przede wszystkim od tego, ile osoba wnioskująca ma dzieci. Zasiłek rodzinny w Norwegii wynosi 970 NOK, a zasiłek rodzinny w Polsce, tzw. 500+, wynosi 500 PLN, czyli w przybliżeniu ok. 1178 NOK. Oznacza to, że zasiłek w Polsce jest większy niż zasiłek na dzieci w Norwegii. 

W sytuacji, gdy podatnik miał dwoje dzieci i na jedno z nich pobierał 500+ w Polsce, kwota zasiłku w Norwegii wyliczana była w nastepujący sposób: 

2 dzieci x 970 NOK – 1 dziecko x 500 PLN = 1940 NOK – 1178 NOK = 762 NOK 

Analogicznie w sytuacji, gdy podatnik miał troje dzieci i na dwoje pobierał 500+ w Polsce, kwota zasiłku w Norwegii wyliczana była w następujący sposób: 

3 dzieci x 970 NOK – 2 dzieci x 500 PLN = 2910 NOK – 2356 NOK = 554 NOK 

Różnica między zasiłkami wyliczana była z sumy zasiłków na dzieci w Norwegii oraz sumy zasiłków na dzieci w Polsce.
Reklama

Jak jest teraz?

Obecnie różnica między zasiłkami wyliczana jest za każde dziecko osobno. Oznacza to, że w sytuacji, gdy osoba wnioskująca ma troje dzieci, to różnica wyliczana jest w nastepujący sposób: 

Pierwsze dziecko:
kwota przysługująca na dziecko w Norwegii (970 NOK) – kwota przysługująca na to dziecko w Polsce (0 NOK) = 970 NOK 

Drugie dziecko:
kwota przysługująca na dziecko w Norwegii (970 NOK) – kwota przysługująca na to dziecko w Polsce (1178 NOK) = 0 NOK 

Trzecie dziecko:
kwota przysługująca na dziecko w Norwegii (970 NOK) – kwota przysługująca na to dziecko w Polsce (1178 NOK) = 0 NOK

Jeżeli dotychczas pobierałeś zasiłek rodzinny w Norwegii tylko na pierwsze dziecko, a zasiłek ten był pomniejszony o różnicę między zasiłkami, obecnie otrzymywać będziesz pełną stawkę 970 NOK na pierwsze dziecko w Norwegii.

Skąd mam wiedzieć, który kraj ma pierwszeństwo do wypłacania świadczenia?

To, który kraj ma pierwszeństwo do wypłacania zasiłku na dzieci, zależne jest głównie od drugiego rodzica. W sytuacji, gdy jeden rodzic mieszka w Norwegii, a drugi mieszka z dziećmi w Polsce i nie pracuje, pierwszeństwo do wypłacania zasiłku na dzieci ma Norwegia. Natomiast w sytuacji, gdy jeden rodzic mieszka w Norwegii, a drugi mieszka z dziećmi w Polsce i pracuje, to pierwszeństwo do wypłacania świadczenia ma Polska. Oznacza to, że Polska powinna wypłacać zasiłek 500+ na drugie, trzecie i kolejne dzieci, a Norwegia zasiłek na pierwsze dziecko. W sytuacji, gdy Norwegia ma pierwszeństwo do wypłacania świadczenia, można pobierać w Norwegii zasiłek na wszystkie dzieci.


Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Łukasz Grochot

05-10-2018 21:16

na taki artykuł czekałem, właśnie NAV karze mi wrócić pieniądze za barnetrygd w pełnej kwocie a wg wzoru pwinienem dostawać 554nok . Dzieki za artyku. brawo

Zmieniony ( 03.10.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl