Ponad 80 000 koron zasiłku na dzieci

14.08.2015.
Ponad 80 000 koron zasiłku na dzieci
Zasiłki rodzinne i opiekuńcze na dzieci - dodatkowy i nieopodatkowany zysk dla Polaków pracujących w Norwegii.

Każdy Polak mający dzieci i pracujący w Norwegii powinien wiedzieć, że ma możliwość uzyskania dodatkowych korzyści finansowych, aplikując o uzyskanie świadczeń rodzinnych czy opiekuńczych. Aby mieć możliwość skorzystania z takich świadczeń, wystarczy spełniać kilka podstawowych warunków.

Przede wszystkim należy pracować lub prowadzić działalność gospodarczą w Norwegii oraz odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne (norw. trygdeavgift) w tym kraju. Ponadto posiadane dzieci muszą być w wieku 0-18 lat i należy mieć z nimi wspólny adres zameldowania.

O świadczenia można się ubiegać niezależnie od tego, czy dzieci przebywają w Polsce, czy też w Norwegii. Kraj zamieszkania dzieci ma wpływ jedynie na obszerność składanej dokumentacji wraz z aplikacją. Osoby mające dzieci w Polsce muszą również dłużej poczekać na przyznanie świadczeń, gdyż formalności zajmują więcej czasu.


Urzędem odpowiedzialnym za rozpatrywanie podań o świadczenia rodzinne i opiekuńcze jest NAV, czyli Urząd Pracy i Polityki Socjalnej.

Zasiłek rodzinny


Podstawowym świadczeniem socjalnym z Norwegii na dzieci jest zasiłek rodzinny (norw. barnetrygd). Jest on przyznawany na dzieci w wieku 0-18 lat. Stawka miesięczna na każde dziecko wynosi od 1054 do 1654 NOK. Zasiłek można uzyskać nawet do 3 lat wstecz.

Osoby wychowujące samotnie dzieci mogą się ubiegać o przyznanie tzw. rozszerzonego zasiłku rodzinnego (norw. utvidet barnetrygd). Stawka rozszerzonego zasiłku wynosi 1054 NOK na jedno dziecko więcej niż faktyczna liczba dzieci. Warto wiedzieć, że pobieranie tego świadczenia warunkuje uzyskanie wprowadzonego od stycznia 2013 roku specjalnego odpisu podatkowego dla samotnego rodzica (norw. særfradrag for enslig forsørger), który zastępuje zniesioną od 2013 roku druga klasę podatkową dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Zasiłek rodzinny


Zasiłek opiekuńczy


Zasiłek opiekuńczy (norw. kontantstøtte) jest dodatkowym świadczeniem socjalnym przyznawanym na dzieci w wieku 1-2 lat. Stawka zasiłku opiekuńczego wynosi 7 500 NOK na każde dziecko w wieku 13-23. Zasiłek można uzyskać do 3 miesięcy wstecz i łączyć go z pobieranym zasiłkiem rodzinnym.

Średni czas oczekiwania na uzyskanie świadczeń rodzinnych czy opiekuńczych wynosi od 12 do 24 miesięcy w przypadku, gdy dzieci przebywają w Polsce. Jeśli dzieci przebywają w Norwegii i posiadają numery personalne, długość rozpatrywania podań nie powinna przekroczyć 6 miesięcy. Długość czasu oczekiwania nie ma wpływu na wysokość przyznanych świadczeń.

Zasiłek rodzinny


Dlaczego warto?


Świadczenia rodzinne i opiekuńcze to dodatkowe, nieopodatkowane źródła dochodu dla Polaków pracujących w Norwegii. Złożenie podania o spłatę świadczeń wstecznie może oznaczać znaczny jednorazowy przypływ gotówki (na ogół rzędu kilkudziesięciu tysięcy koron, w zależności od okresu spłaty oraz liczby dzieci), a comiesięczny dodatkowy dochód jest również wart poświęcenia uwagi na przygotowanie odpowiednich podań oraz dokumentacji dla NAV.

Aby mieć pewność, że przygotowana aplikacja i dokumentacja jest prawidłowa, najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się pomocą dla Polaków w Norwegii.

Aplikację na zasiłek rodzinny i opiekuńczy można bardzo łatwo złożyć przez Internet, oszczędzając czas i pieniądze. KLIKNIJ TUTAJ!

Zasiłek rodzinny


 
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Amaa

29-01-2017 20:24

Witam, mam pytanie czy jak się ma barnetryg na dziecko czy jeszcze się należy jakiś zasiłek, dziecko ma w tym roku 5 lat? Dziękuję za informacje

Doradca MultiNOR

10-06-2014 11:25

@maciek sz
To, o czym Pan pisze dotyczy tylko zasiłku opiekuńczego (kontantstøtte). Jeśli dziecko chodzi do państwowego żłobka/przedszkola w pełnym wymiarze godzin, świadczenie opiekuńcze nie przysługuje. Nie dotyczy to żłobka/przedszkola prywatnego. Na zasiłek rodzinny nie ma wpływu żadna z powyższych sytuacji. Pozdrawiam

Zmieniony ( 14.08.2015. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl