Ponad 1000 koron miesięczne na dziecko. Sprawdź, jak ubiegać się o zasiłek

05.05.2019.
Ponad 1000 koron miesięczne na dziecko. Sprawdź, jak ubiegać się o zasiłek
Każda osoba pracująca w Norwegii, która jest wspólnie zameldowana ze swoim dzieckiem, może ubiegać się o zasiłek rodzinny wynoszący obecnie 1054 korony miesięcznie. Poniżej przedstawiamy szczegółowe informacje.
Jesteś zatrudniony w Norwegii na umowę o pracę, prowadzisz własną działalność lub pobierasz z NAV opodatkowane świadczenie zastępujące dochód? Zatem możesz ubiegać się o zasiłek rodzinny w Norwegii. O świadczenie to wnioskować można do 3 lat wstecz. Oznacza to, że jeżeli pracujesz w kraju fiordów od kilku lat, wnioskując dzisiaj, możesz starać się o spłatę zaległego zasiłku od maja 2016 roku.

W którym kraju przysługuje mi zasiłek na dzieci? W Polsce czy Norwegii?

Warto wspomnieć, że nie można wybrać kraju, w którym chcemy ubiegać się o świadczenia. To, który z nich ma pierwszeństwo do wypłacania zasiłku na dzieci, uzależnione jest od kilku czynników.

Pierwsza zasada – zasiłek wypłaca kraj, w którym pracuje rodzic dziecka

Aby mieć prawo do zasiłku w Norwegii, jeden z rodziców musi pracować oraz odprowadzać składki społeczne w kraju fiordów. Jest to nadrzędna zasada. Jeżeli więc jeden z rodziców pracuje w Norwegii i jest jedynym pracującym rodzicem, to pierwszeństwo do wypłacania świadczenia ma kraj, w którym ta osoba pracuje, czyli Norwegia.

Druga zasada – zasiłek wypłaca kraj, w którym kwota świadczenia na dziecko jest wyższa

Jeżeli oboje rodziców pracuje, to należy kierować się drugą zasadą dotyczącą wysokości kwoty zasiłku na dziecko – pierwszeństwo do wypłacania zasiłków ma kraj, w którym świadczenie jest wyższe. Obecnie zasiłek rodzinny w Norwegii jest niższy niż 500+ w Polsce, dlatego na drugie, trzecie i kolejne dzieci zasiłek wypłaca Polska. Świadczenie na pierwsze dziecko, na które nie przysługuje zasiłek w Polsce, wypłaca kraj fiordów.

Poniżej: w tabeli przedstawiono, jaki kraj, w zależności od jednej z trzech sytacji, wypłaca zasiłek. 
Polska Norwegia
1 dziecko 2 dziecko 3 dziecko 1 dziecko 2 dziecko 3 dziecko
Oboje rodziców pracuje w Norwegii - - -
Jeden rodzic pracuje w Norwegii, a drugi nie pracuje w Polsce - - -
Jeden rodzic pracuje w Norwegii, a drugi pracuje w Polsce - - -

Wymagana dokumentacja

To, jakie dokumenty wymagane są w przypadku wnioskowania o zasiłek rodzinny w Norwegii, zależne jest przede wszystkim od kraju zamieszkania dziecka.

Gdy dziecko mieszka w Norwegii:
– akt urodzenia,
– akt małżeństwa,
– rejestracja pobytu osoby wnioskującej,
– rejestracja pobytu dziecka. 

Gdy dziecko mieszka w Polsce:
– akt urodzenia,
– akt małżeństwa,
– rejestracja pobytu osoby wnioskującej,
– umowa o pracę,
– zestawienie roczne za ubiegłe lata,
– odcinki z pensji za obecny rok,
– dokument tożsamości. 

Jeżeli nie pracujesz już w Norwegii, pamiętaj, że możesz wnioskować o spłatę zasiłku do 3 lat wstecz. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

08-05-2019 04:04

Xx1 napisał:
Brak mi słów na to z jaką pogarda wypowiadają się niektórzy o własnym kraju... Im lepiej polska będzie postrzegana za granicą tym lepiej będziemy traktowani w krajach, w których mieszkamy.

Mi brak słów z jaką pogardą wypowiadają się niektórzy o Norwegii o Norwegach i innych mieszkańcach tego kraju ( piszę o tym tu, bo to forum o tym kraju) skłoniła mnie w/w wypowiedź. Piszą to Polacy. Moi rodacy. Ludzie dojrzali którzy z pełną świadomością, przygotowaniem i tym samym wzięciem na klatę konsekwencji podjęcia decyzji przeprowadzki sami czy z rodzinami. Jakie mam mieć o nich zdanie? Z całym moim optymistycznym podejściem? Mam nadzieję że żaden obcokrajowiec - odnosząc się do powyższego postu - nie śledzi tego forum bo wstyd przyznać co by pomyślał o Polakach...
Jedyny wniosek jaki mi się nasuwa to NIESTETY taki że mieszkając w Polsce narzekali, wyjechali oczekując nie wiadomo czego. Minęło trochę czasu i teraz wieszają psy na to co tu zastali. I tak część tkwi tutaj i narzeka, część wróciła i hejtuje ( bo poniosła porażkę) O co Wam chodzi Ludzie?? Załóżcie forum MojaPolska i się tam spełniajcie. Tu nie będzie smrodu, tam będą same bukiety kwiatów. Tu i tam święty spokój o który chyba wszystkim chodzi. Słowem szczęście będzie

Joanna Kuchnicka

06-05-2019 22:02

Xx1 napisał:
Brak mi słów na to z jaką pogarda wypowiadają się niektórzy o własnym kraju... Im lepiej polska będzie postrzegana za granicą tym lepiej będziemy traktowani w krajach, w których mieszkamy.

Pisanie nazwy kraju małą literą to też pogarda...

Joanna Kuchnicka

06-05-2019 22:01

Komentarz został usunięty ze względu na naruszenie regulaminu portalu
Xx1

06-05-2019 21:17

Brak mi słów na to z jaką pogarda wypowiadają się niektórzy o własnym kraju... Im lepiej polska będzie postrzegana za granicą tym lepiej będziemy traktowani w krajach, w których mieszkamy.

boj fra oszlo

06-05-2019 19:02

..nowy profil
...to nowe życie
...to czyste konto
...ale smród ten sam

Joanna Kuchnicka

06-05-2019 19:01

pozytywnazołza napisał:
Asikhb napisał:
cham napisał:
Norweski barnetdrygd jest taki niski bo jest tylko dla dziecka. W Polsce, 500?+, musi jeszcze pokryc wydatki rodzicow na wodke i papierosy. Dlatego jest to +. I nikt mi nie powie ze w Polsce jest zle !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To jest najbardziej prorodzinny kraj w Europie. Szczegolnie pomaga niepelnosprawnym
Jest idealnie! Do tego bezpiecznie na drogach kierowcy mili i bez stresu bo mandaty tanie, paliwo nie drogie, AC OC zresztą też. Sklepy wciąż pootwierane, monopolowy na każdym rogu. Z tego braku stresu nie ma jadu między ludźmi, kłótni politycznych. Z obfitości finansowych i wypracowanego honorowego charakteru brak złodziejstwa i kombinacji. Pomoc społeczna dla dzieci, starszych, samotnych i niepełnosprawnych super. Czego chcieć więcej? Po co ludzie wyjeżdżali i wyjeżdżają?

Cyt: \\\" Sklepy wciąż pootwierane, monopolowy na każdym rogu. (ale wyszczegolniasz priorytety.. ) Z tego braku stresu nie ma jadu między ludźmi,\\\"
No nie ma jadu miedzy ludzmi, masz racje.. skoro priorytetem sa dla Ciebie sklepy monopolowe na kazdym rogu ..

Wymieniłam dwanaście przykładów. To że wybrałaś akurat ten jest oczywiste. Gdyby monopolowy był dla mnie priorytetem to zgadnijmy gdzie bym mieszkała. To że z gramatyką polską masz kłopot to wiedziałam, teraz widzę że z czytaniem również. Zamiast podpierać każdą wypowiedź pismem obrazkowym zajmij się polskim. To naprawdę potem pomaga w pisaniu i rozumieniu tekstu.

Joanna Kuchnicka

06-05-2019 18:51

Może nie zmieni. Może dotarło po długim czasie jak debilnym jest mieć co chwilę inny profil. Może w końcu też dotrze jak debilnym do potęgi jest puszczanie bąków i pawi publicznie. Może... Ech..

boj fra oszlo

06-05-2019 18:30

...grochowa!
...przestan puszczac już te bąki
...czas na zmiane kapelusza

Zmieniony ( 30.04.2019. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl