Otrzymasz wyższy zasiłek na dzieci

17.02.2019.
Otrzymasz wyższy zasiłek na dzieci
Już za 2 tygodnie, od 1 marca 2019 r., zacznie obowiązywać nowa, większa stawka zasiłku rodzinnego. Sposób wyliczania świadczenia, a także jego wysokość zmienia się co jakiś czas. Sprawdź, jak zmieni się w tym roku.

Zasiłek rodzinny

Przypomnijmy, zasiłek rodzinny przysługuje na wszystkie niepełnoletnie dzieci w Norwegii. Warunkiem, który należy spełnić, jest opłacanie składek społecznych w Norwegii, czyli praca na umowę o pracę, prowadzenie własnej działalności gospodarczej lub pobieranie opodatkowanego świadczenia zastępującego dochód. Warto wspomnieć też o tym, że osoba ubiegająca się o świadczenie na dzieci musi przynależeć do systemu ubezpieczeń społecznych w Norwegii, tj. mieszkać lub pracować w Norwegii.
Reklama

Jak zmieniała się stawka zasiłku rodzinnego?

Żeby wyjaśnić, w jaki sposób wyliczany był wcześniej zasiłek, najpierw należy wspomnieć o zasadach obowiązujących od wprowadzenia 500+ w Polsce. Od 1.04.2016, zanim złożymy wniosek o zasiłek rodzinny w Norwegii, musimy ustalić, który kraj ma pierwszeństwo do wypłacania świadczenia na dzieci – Polska czy Norwegia.

Wyróżniamy 3 najczęstsze sytuacje:
– dzieci mieszkają w Norwegii razem z osoba wnioskującą – wówczas pierwszeństwo do wypłacania świadczenia ma Norwegia, NAV wypłaci wówczas zasiłek na wszystkie dzieci,

–  dzieci mieszkają w Polsce, osoba wnioskująca pracuje w Norwegii, a drugi rodzic przebywa w Polsce z dziećmi i nie pracuje – w takiej sytuacji pierwszeństwo do wypłacania świadczenia ma kraj, w którym pracuje rodzic, czyli także Norwegia. NAV wypłaci wówczas świadczenie na wszystkie dzieci,

– dzieci mieszkają w Polsce, osoba wnioskująca pracuje w Norwegii, a drugi rodzic przebywa z Polsce z dziećmi i pracuje – jeżeli drugi rodzic jest aktywny zawodowo w Polsce, to ma prawo pobierać 500+ na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Oznacza to, że w Norwegii można wnioskować o zasiłek na dziecko, na które nie przysługuje w Polsce 500+.  

Do końca 2017 roku zasiłek na pierwsze dziecko w Norwegii w przypadku trzeciej sytuacji wyliczany był z pełnej kwoty przysługującej na dzieci. Oznacza to, że im większa liczba dzieci, na które pobierane było w Polsce 500+, tym mniejsza stawka zasiłku na pierwsze dziecko z Norwegii. Jeżeli podatnik miał dwójkę dzieci – na jedno pobierane było 500+ w Polsce, a na drugie wnioskowano o zasiłek rodzinny w Norwegii, to zasiłek przysługujący na pierwsze dziecko pomniejszony był o różnicę między zasiłkami w Polsce a zasiłkami w Norwegii w następujący sposób:  

Zasiłek przysługujący na pierwsze dziecko z Norwegii:
Zasiłek rodzinny w Norwegii na 2 dzieci – świadczenie 500+ przysługujący w Polsce tj. (970 NOK x 2) – 500 PLN = 1940 NOK – 1172 NOK = 768 NOK  

Od 2018 roku nie wylicza się już różnicy między zasiłkami. Na pierwsze dziecko w Norwegii zawsze przysługuje 970 NOK – bez względu na to, na ile dzieci pobiera się świadczenie 500+ w Polsce.  

Od 1.03.2019 obowiązywała będzie nowa stawka na dziecko miesięcznie – 1054 NOK. Oznacza to, że w skali roku możesz otrzymać 1000 NOK więcej.

Wymagana dokumentacja:

Jeżeli chciałbyś wnioskować o zasiłek rodzinny w Norwegii, to musisz zadbać o kompletną dokumentację. W zależności od tego, czy dziecko przebywa w Polsce, czy w Norwegii, dokumentacja jest nieco inna. 

Potrzebne dokumenty, gdy dziecko jest w Norwegii:
– akt urodzenia dziecka,
–akt małżeństwa,
– rejestracja pobytu osoby wnioskującej,
– rejestracja pobytu dziecka. 

Potrzebne dokumenty gdy dziecko mieszka w Polsce:
– akt urodzenia dziecka,
– akt małżeństwa,
– rejestracja pobytu,
– umowa o pracę,
– zestawienie roczne od pracodawcy,
– odcinki z pensji za dany rok podatkowy,
– dokument tożsamości. 

Miej na uwadze, że urząd norweski zawsze może poprosić cię o dosłanie dodatkowych dokumentów i informacji, i jesteś zobowiązany spełnić tę prośbę. Warto też wspomnieć o tym, że NAV każdorazowo wysyła zapytania do urzędu wojewódzkiego w Polsce i oczekuje z rozpatrzeniem podania, aż otrzyma odpowiedz z Polski. 

Pamiętaj, że zasiłek rodzinny można pobierać razem z zasiłkiem opiekuńczym, co może znacznie zwiększyć miesięczną stawkę na dziecko. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Frakoblet fra systemet
Frakoblet fra systemet 15-07-2019 22:23

A co jeśli dzieci są już w Polsce a rodzice jeszcze w Norwegii?

Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 15.02.2019. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl