Nowa stawka zasiłku rodzinnego – sprawdź, od kiedy obowiązuje

09.01.2019.
Nowa stawka zasiłku rodzinnego – sprawdź, od kiedy obowiązuje
NAV, czyli norweski Urząd Pracy i Polityki Socjalnej, wkrótce wprowadzi nową kwotę zasiłku rodzinnego. Jeśli pobierasz to świadczenie, bądź na bieżąco z wszelkimi zmianami dotyczącymi tego zasiłku na dzieci.

Zasiłek rodzinny

Przypomnijmy, barnetrygd to jedno z najpopularniejszych świadczeń socjalnych, które można otrzymać na dzieci do 18. roku życia. Aby je pobierać, wystarczy spełniać trzy warunki:
  • być zatrudnionym na umowę o pracę lub prowadzić działalność gospodarczą w Norwegii,
  • odprowadzać składki na ubezpieczenie społeczne w Norwegii (trygdeavgift),
  • mieć stałe zameldowanie z dzieckiem.
W zależności od tego, gdzie mieszka dziecko oraz czy drugi rodzic jest aktywny zawodowo w kraju zamieszkania dziecka, wnioskować można albo o zasiłek na wszystkie dzieci, albo o zasiłek na pierwsze dziecko. Nie wiesz, czy masz prawo pobierać zasiłek na najstarsze dziecko czy raczej możesz pobierać go na wszystkie? Sprawdź, która z poniższych sytuacji cię dotyczy.
  1. Dzieci mieszkają wraz z osobą wnioskującą w Norwegii: w takiej sytuacji zasiłek pobierać można na wszystkie dzieci.
  2. Dzieci mieszkają w innym kraju, a drugi rodzic nie jest aktywny zawodowo w kraju zamieszkania dzieci: w takiej sytuacji prawo do wypłacania świadczenia na wszystkie dzieci ma Norwegia.
  3. Dzieci mieszkają w innym kraju, a drugi rodzic jest aktywny zawodowo w kraju zamieszkania dzieci: w takiej sytuacji rodzic mieszkający z dziećmi w Polsce ma prawo pobierać świadczenie 500+ na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Jeżeli więc drugi rodzic jest aktywny zawodowo, w Norwegii pobierać można zasiłek rodzinny tylko na pierwsze, najstarsze dziecko.
Pod stwierdzeniem „aktywność zawodowa” rozumiemy pracę, pobieranie opodatkowanych świadczeń zastępujących dochód (zasiłek dla bezrobotnych, zasiłek macierzyński) lub opłacanie składek KRUS. O zasiłek rodzinny w Norwegii można wnioskować do 3 lat wstecz.

Nowa stawka zasiłku rodzinnego

Do tej pory wysokość zasiłku wynosiła 970 NOK miesięcznie na każde dziecko. Od 1 marca 2019 kwota zasiłku wzrośnie i będzie wynosić 1054 NOK miesięcznie na każde dziecko.

Rozszerzony zasiłek rodzinny dla samotnie wychowującego rodzica

Osoby samotnie wychowujące dzieci mogą się ubiegać również o tzw. rozszerzony zasiłek rodzinny (norw. utvidet barnetrygd). Dotychczas kwota tego zasiłku także wynosiła 970 NOK, a od 1 marca 2019 wzrośnie i będzie wynosić 1054 NOK. Oznacza to, że samotny rodzic, oprócz 1054 NOK podstawowego zasiłku rodzinnego, otrzyma dodatkowo kwotę 1054 NOK. Zasiłek rozszerzony na jedno dziecko miesięcznie wyniesie 2108 NOK.

Co pozostaje bez zmian?

Nie zmieniają się natomiast inne zasady dotyczące tego świadczenia, jak np. pierwszeństwo kraju do wypłacania świadczenia lub konieczność informowania urzędu o wszystkich zmianach mających wpływ na prawo do pobierania zasiłku na dzieci. Warto pamiętać, że wnioskując o zasiłek do 3 lat wstecz, do 28.02.2019 zostanie przyznana kwota 970 NOK, a od 01.03.2019 kwota 1054 NOK.

Podsumowując, nowe stawki to dobra wiadomość dla wszystkich pobierających zasiłek rodzinny lub rozszerzony zasiłek rodzinny, a także dla osób zastanawiających się nad wnioskowaniem o te zasiłki. Kwota zasiłku na jedno dziecko rocznie wzrośnie aż o 1000 koron.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Xx1
Xx1 10-01-2019 19:28

Ten kraj na psy schodzi, trzeba naprawdę pomyśleć o ewakuacji z tego g...na!

4
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Xx1
Xx1 10-01-2019 19:27

Chyba PO im korepetycji udzielało, podnieść cholocie 5 groszy i będą cicho siedzieć.

2
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Piotr Wojcik
Piotr Wojcik 10-01-2019 11:16

Za SFO i przedszkole tez trzeba wiecej placic wiec gowno z tej podwyzki

7
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
ad wolanski
ad wolanski 09-01-2019 23:15

Śmiech na sali z tą podwyżka o kilka koron barnetryg !

19
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Sikieratek
Sikieratek 09-01-2019 19:53

W ch** kasy, chyba tu zostanę

19
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 09.01.2019. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl