Norweskie świadczenia na dzieci

08.10.2017.
Norweskie świadczenia na dzieci
Norwegia słynie ze swojego dobrze funkcjonującego systemu świadczeń socjalnych. Przekonali się o tym Polacy, którzy korzystają z pakietu świadczeń przysługujących na dzieci. Miesięcznie można otrzymać nawet 8470 koron na dziecko. Poniżej informujemy, kto może otrzymać świadczenia w Norwegii i w jaki sposób należy się o nie ubiegać.
Polacy pracujący w Norwegii często zmuszeni są wyjechać z kraju bez swoich rodzin. Jednak fakt, że dzieci przebywają w Polsce nie dyskwalifikuje w ubieganiu się o świadczenia w Norwegii. Wystarczy mieć wspólny adres zamieszkania w dziećmi. Najczęściej pobierane w Norwegii zasiłki to zasiłek rodzinny (barnetrygd) oraz zasiłek opiekuńczy (kontantstøtte).

Zasiłek rodzinny

Świadczenie rodzinne w Norwegii przeznaczone jest dla osób, które:

są zatrudnione w Norwegii ,
odprowadzają składki na ubezpieczenie społeczne,
sprawują opiekę nad dziećmi do 18. roku życia.

Zasiłek wypłacany jest za każdy miesiąc pracy w Norwegii, ale dopiero po pierwszym przepracowanym miesiącu. Miesięczna stawka świadczenia to 970 koron na każde dziecko. Do otrzymania pełnej stawki mają prawo osoby, które nie otrzymują świadczeń rodzinnych w Polsce. O tym, jak polskie 500+ wpływa na prawo do zasiłku rodzinnego w Norwegii pisaliśmy w osobnym artykule.

Przyjechałeś do Norwegii kilka lat temu, ale nie wiedziałeś, że możesz ubiegać się o zasiłek rodzinny? Możesz jeszcze odzyskać należne pieniądze. Istnieje możliwość ubiegania się o spłatę zasiłku rodzinnego nawet za trzy lata wstecz.

Osoby samotnie wychowujące dziecko mają prawo do rozszerzonego zasiłku rodzinnego. Dodatek wynosi 970 koron miesięcznie. Rozszerzony zasiłek rodzinny to 1940 koron miesięcznie.

Jak wnioskować?

Aby otrzymać zasiłek rodzinny należy wysłać do NAV odpowiedni wniosek. Prawo do pobierania świadczenia należy poprzeć odpowiednią dokumentacją:
  • rejestracja pobytu w Norwegii,
  • kopia dokumentu tożsamości,
  • akt urodzenia dziecka,
  • umowa o pracę,
  • wszystkie odcinki z pensji za bieżący rok,
  • roczne zestawienie dochodów za poprzednie lata (jeśli ubiegasz się o spłatę za poprzednie lata).
Średni czas rozpatrywania wniosku do od 12 do 24 miesięcy. W międzyczasie NAV kontaktuje się z odpowiednim polskim urzędem w celu zweryfikowania danych, które znajdują się we wniosku. Często zdarza się też, że NAV wysyła pismo do wnioskującego, w którym powiadamia o brakujących dokumentach lub informacjach. Po otrzymaniu pisma należy jak najszybciej dosłać ewentualne braki. Niedotrzymanie terminu może skutkować odrzuceniem wniosku.

Trzeba również pamiętać o tym, że w razie zaistnienia jakichkolwiek zmian, które mogą mieć wpływ na prawo do świadczenia, wnioskujący zobowiązany jest niezwłocznie poinformować o nich NAV. Dotyczy to sytuacji utraty / zmiany pracy lub wyjazdu z Norwegii.

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy to świadczenie przysługujące rodzicom dzieci między pierwszym a drugim rokiem życia. Ma ono na celu wsparcie dla rodziców dzieci, które nie uczęszczają do żłobka/przedszkola lub uczęszczają, jednak w niepełnym wymiarze godzin.

Wymogi co do dokumentacji są podobne jak w przypadku wyżej opisanego zasiłku rodzinnego. Od sierpnia 2017 NAV wprowadził nowy przepis, mówiący o tym, że prawo do zasiłku opiekuńczego przysługuje osobom, które przynależą do systemu ubezpieczeń społecznych przynajmniej 5 lat. Konieczne jest więc dostarczenie dokumentu z ZUS/KRUS świadczące o opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne przez rodziców.
Oblicz jaki otrzymasz zwrot podatku w Norwegii
Na zasiłek opiekuńczy nie mają wpływu inne pobierane świadczenia – można więc otrzymywać jednocześnie zasiłek rodzinny i opiekuńczy. Od sierpnia 2017 miesięczna stawka zasiłku opiekuńczego wzrosła do 7500 koron miesięcznie (wcześniej było 6000 koron).

Podsumowując: osoby, które pracują w Norwegii i posiadają dzieci, mogą liczyć na wsparcie finansowe ze strony urzędu. Składając wniosek, należy pamiętać, że NAV kontaktuje się z polskim urzędem w celu sprawdzenia poprawności zawartych w podaniu danych. O wszelkich wątpliwościach NAV informuje wnioskującego listownie.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor.
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
mnia

16-10-2017 19:48

Jeżeli dziecko pod koniec pażdziernika kończy 2 lata to czy dostanie ostatnią wypłatę zasiłku opiekuńczego.

Zmieniony ( 06.10.2017. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl