Masz prawo do tego, wykorzystaj to

27.06.2014.
Masz prawo do tego, wykorzystaj to
Norweska polityka prorodzinna należy do najlepiej rozwiniętych w Europie i ma na celu zapewnienie mieszkańcom optymalnych warunków do założenia i pielęgnowania rodziny.


Norwegia jest państwem zamożnym i ustatkowanym, które ogromną część funduszy publicznych przeznacza na świadczenia rodzinne. Nie są one jednak przyznawane automatycznie, nawet jeśli spełniamy wszystkie stawiane nam warunki i wcześniej korzystaliśmy już z pomocy NAV.

Polityka prorodzinna


Każda osoba odprowadzająca składkę na ubezpieczenie społeczne w Norwegii zyskuje też prawo do pobierania szeregu świadczeń rodzinnych, oczywiście pod warunkiem, że spełnia określone wymogi.

Zasiłek rodzinny oraz opiekuńczy są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych dodatków i mogą być pobierane nawet w przypadku, gdy dzieci mieszkają z drugim rodzicem w Polsce. Jest to możliwe w myśl zasady, że to Polska jest „domem", a Norwegia miejscem pracy i tymczasowym miejscem zamieszkania.

Dzieci
flickr.com

Formularze i podania


Kwoty przyznawanych zasiłków rodzinnych są dosyć duże, dlatego warto się o nie wnioskować. Pomimo niewielkich wymagań stawianych podatnikom, niezbędne jest każdorazowe ubieganie się o ich przyznanie. Żaden z zasiłków nie zostanie wypłacony samoczynnie, niezależnie od tego, jakie informacje posiada NAV oraz czy pobieramy lub pobieraliśmy podobne zasiłki.

Jeśli pan Malinowski pracuje w Å na Lofotach i otrzymuje dodatek na 4 letnią córkę Anię, natomiast mały Krzyś urodził się już na terenie Norwegii, to pan Malinowski musi złożyć nowe podanie i przesłać kolejny zestaw dokumentów dotyczący obydwojga dzieci. Pomimo faktu, że NAV posiada wszystkie informacje o rodzinie Malinowskich i nowo narodzonym Krzysiu, należy samodzielnie ubiegać się o wypłatę zasiłku.

Kolejnym przykładem potwierdzającym istotę i znaczenie własnej inicjatywy w sprawach z NAV, są wszelkie przestoje w wypłacaniu świadczeń lub brak odpowiedzi z urzędu. Problemy wynikać mogą z prostego faktu, że zmieniliśmy adres zamieszkania, a korespondencja wysyłana jest na nieaktualny już adres. Urząd może wstrzymać wypłacanie zasiłku, jeśli nie otrzyma w określonym terminie dodatkowej dokumentacji (np. nowej umowy o pracę), o którą prosił w liście.

MN


Zasiłek rodzinny i opiekuńczy


Istnieje duże prawdopodobieństwo, że oprócz prośby o wypłacanie zasiłków rodzinnego i opiekuńczego, będziemy również ubiegać się o wyrównanie za ubiegłe lata, w których to mieliśmy prawo do świadczenia, ale go nie pobieraliśmy. W takim przypadku, jeśli sprawa rozpatrzona jest pozytywnie, to może zdarzyć się, że NAV wypłaci tylko zaległe raty, a o kontynuowanie musimy aplikować jeszcze raz.

Zasiłek rodzinny przysługuje już od pierwszego miesiąca do 18 roku życia dziecka, natomiast zasiłek opiekuńczy między pierwszym a drugim rokiem życia. Można ubiegać się o wypłatę niepobranego zasiłku, odpowiednio 3 lata wstecz dla rodzinnego oraz 3 miesiące dla opiekuńczego.

Jeśli masz wątpliwości, potrzebujesz więcej informacji dotyczących zasiłków, urlopów rodzicielskich czy becikowego, zapraszamy na www.multinor.no

  zdjęcie: fotolia - royalty free

Gość
Wyślij


Zmieniony ( 23.01.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl