Jeśli pobierasz 500+ w Polsce, nadal masz prawo do zasiłków na dzieci w Norwegii

09.09.2018.
Jeśli pobierasz 500+ w Polsce, nadal masz prawo do zasiłków na dzieci w Norwegii
Wiele osób wychodzi z założenia, że jeżeli pobierają świadczenie rodzinne 500+ w Polsce, nie mają prawa do wnioskowania o zasiłki na dzieci w Norwegii. Nic bardziej mylnego! Chcesz wiedzieć, jaki zasiłek ci przysługuje? Przeczytaj ten artykuł.
Jeżeli opłacasz składki społeczne w Norwegii, tj. pracujesz na umowę o pracę lub prowadzisz własną działalność gospodarczą, to masz prawo pobierać świadczenia na dzieci w Norwegii. Nawet jeżeli twoja żona przebywająca w Polsce pobiera zasiłek  500+, ty możesz wnioskować o zasiłki na dzieci w Norwegii.
Reklama

Zasiłek rodzinny

Zasiłek rodzinny w Norwegii (barnetrygd) przysługuje na każde nieletnie dziecko i wynosi miesięcznie 970 kr. Świadczenie 500+ w Polsce przysługuje na drugie, trzecie i kolejne dzieci. Pierwszeństwo kraju do wypłacania świadczenia zależne jest od tego, czy drugi rodzic przebywający z dziećmi w Polsce pracuje, czy też nie. Jeżeli drugi rodzic jest aktywny zawodowo, tzn. pracuje, pobiera zasiłki lub opłaca składki KRUS, to pierwszeństwo do wypłacania świadczenia ma kraj, w którym mieszkają dzieci. Oznacza to, że rodzina mieszkająca w Polsce może pobierać 500+ na drugie, trzecie i kolejne dzieci w sytuacji, gdy rodzic mieszkający w Polsce jest aktywny zawodowo. A skoro pobierane jest 500+, to czy można ubiegać się o zasiłek rodzinny w Norwegii? Odpowiedź brzmi TAK. Można wnioskować o barnetrygd w Norwegii, ale zostanie ono przyznane tylko na pierwsze dziecko, na które nie przysługuje 500+ w Polsce.

Pamiętaj! Mimo że masz prawo do pobierania świadczenia tylko na pierwsze dziecko, musisz wnioskować w Norwegii na wszystkie dzieci.

Zasiłek opiekuńczy

Zasiłek opiekuńczy przysługuje na dzieci w wieku od 13. do 24 miesięcy. Zasiłek ten opłaca się najbardziej w sytuacji, gdy dziecko nie uczęszcza do przedszkola lub chodzi do przedszkola prywatnego. Koniecznym do spełnienia wymogiem, w przypadku tego zasiłku, jest przynależność do systemu ubezpieczeń społecznych przez co najmniej 5 lat zarówno ojca, jak i matki dziecka. Inna opcja: można mieszkać na terenie Norwegii co najmniej 5 lat.  Warto wiedzieć, że świadczenie 500+ nie ma żadnego wpływu na prawo do pobierania zasiłku opiekuńczego.

Zasiłek opiekuńczy można pobierać razem z zasiłkiem rodzinnym. Łącznie to 8 470 NOK na dziecko miesięcznie.

Dokumentacja

Do podania o zasiłek rodzinny lub opiekuńczy należy załączyć dokumenty, które opisuje poniższa tabelka:
Zasiłek opiekuńczy Zasiłek rodzinny
Akt urodzenia dziecka/dzieci – dokument musi być wydany na druku unijnym lub przetłumaczony na język norweski lub angielski
Akt małżeństwa (jeżeli wnioskujący jest w związku małżeńskim)
Odcinki z pensji za bieżący rok podatkowy
Rejestracja pobytu w Norwegii
Dokument tożsamości
Umowa o pracę lub wypis z brreg.no o prowadzeniu własnej działalności gospodarczej
Zaświadczenia z ZUS/KRUS potwierdzające opłacanie składek na ubezpieczenie społeczne przez minimum 5 lat zarówno ojca, jak i matki dziecka Zestawienia rocznego za wszystkie lata, za które wnioskujesz o spłatę zasiłku wstecz (można do 3 lat wstecz)
Pamiętaj, że poza przedłożeniem odpowiedniej dokumentacji, musisz także być na stałe zameldowany z dzieckiem. Dokumentu poświadczającego meldunek nie trzeba załączać do podania. Urząd może o niego poprosić w razie wątpliwości.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Mieczyslaw Jarosz
Mieczyslaw Jarosz 09-09-2018 18:49

Mnie tez nav odebral barnetrygd(musialem zwocic za 8 miesiecy za trojke dzieci bo zona pracuje w Polsce)ale po jakims czasie ten sam NAV pieniadze mi oddal.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
grzegorz gawron
grzegorz gawron 09-09-2018 13:31

Norwegia odebrała a Polska nie chce oddać, choć powinna. Żona opłaca KRUS i oczywiście z braku znajomości przepisów nie złożyłem wniosku o 500+ w 2016r. NAV zażądał zwrotu pieniędzy i odebrał przy skatteopgjør. Powołując się na wniosek złożony w Norwegii poprosiłem o wypłatę 500+ wstecz w ROPS. Odpisali że za ten okres mogą rozpatrzyć czy należał mi się zasiłek rodzinny. Rodzinny to nie 500+ i wiadomo że się nie należał bo ma kryteria dochodowe. Poczytałem trochę prawo europejskie i powołałem się na Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego nr883/2004 artykuły od 3 do 8 jak dobrze pamiętam. Dołączyłem wniosek o 500+ za tamten okres. Na odpowiedź na ten list czekam już 5 miesięcy. Czy ktoś z was odzyskał pieniądze z ROPS? Dziwi mnie też dlaczego NAV wcześniej wypłacał mi tylko różnicę pomiędzy zasiłkami tj. ok 780kr a teraz wypłaca pełną kwotę na 1 dziecko 970kr. Pozdrawiam.

-1
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Malaguti B
Malaguti B 09-09-2018 12:01

I to mi sie podoba, jak PIS nie da to norwegia doplaci.

-3
Odpowiedz
Zgłoś komentarz
Zmieniony ( 07.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl