Jakie wymogi musisz spełnić, gdy chcesz przejść na zasiłek ojcowski w Norwegii

22.07.2018.
Jakie wymogi musisz spełnić, gdy chcesz przejść na zasiłek ojcowski w Norwegii
Jeżeli jesteś świeżo upieczonym rodzicem, możesz wnioskować w Norwegii o zasiłek rodzicielski. Jednak nie wszystkim on przysługuje. Sprawdź, jakie wymogi musisz spełnić, aby uzyskać to świadczenie.

Podstawowe wymogi

NAV stawia wiele warunków, które należy spełnić, aby uzyskać zasiłek rodzicielski w Norwegii. Tak jak w przypadku wszystkich zasiłków, musisz przynależeć do norweskiego systemu ubezpieczeń społecznych, tj. mieć umowę o pracę w Norwegii lub prowadzić własną działalność w kraju fiordów. Istotne jest także, abyś osiągał dochody w Norwegii przez 6 z ostatnich 10 miesięcy pracy. Dodatkowe kryterium dotyczy łącznej kwoty osiągniętego dochodu – musi ona przekraczać 0,5 stawki G, czyli 48 441,5 NOK.
Reklama

Gdy ojciec chce przejść na zasiłek

W przypadku, gdy ojciec dziecka wnioskuje o zasiłek rodzicielski, matka dziecka musi wrócić do pracy na co najmniej 3/4 etatu lub rozpocząć naukę w trybie dziennym. Do podania należy załączyć wtedy zaświadczenie od pracodawcy matki dziecka lub z uczelni, zawierające dokładną datę powrotu do pracy lub rozpoczęcia nauki. Jeżeli natomiast matka dziecka prowadzi własną działalność, ojciec wnioskujący o zasiłek powinień przedłożyć w Norweskim Urzędzie Pracy zaświadczenie od księgowej matki dziecka informujące o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim. Pamiętaj, że na zaświadczeniach musi widnieć dokładna data, stanowisko oraz wymiar pracy w procentach.

Podstawowa dokumentacja

Do podania o zasiłek ojcowski należy załączyć następujące dokumenty:
  • akt urodzenia dziecka na druku unijnym lub przetłumaczony na język norweski bądź angielski,
  • jeżeli wniosek wysyłany jest przed narodzinami dziecka, należy załączyć kartę ciąży z dokładną datą porodu, podpisaną przez lekarza, przetłumaczoną na język norweski bądź angielski,
  • potwierdzenie dochodu z 6 z ostatnich 10 miesięcy pracy,
  • rejestrację pobytu,
  • paszport matki dziecka poświadczony przez norweską ambasadę bądź konsulat (potrzebny, gdy matka dziecka mieszka poza Norwegią),
  • dokumentacja potwierdzająca powrót matki dziecka do pracy bądź szkoły.

Dokumentacja, o którą często prosi urząd

Mimo tego, że załączyłeś wszystkie wymagane dokumenty do podania, NAV może cię poprosić o dosłanie dodatkowych dokumentów. Często są to:
  • zaświadczenia z ZUS informującego, że matka dziecka jest zarejestrowana jako pracownik, który opłaca składki społeczne,
  • zaświadczenie z urzędu w Polsce, że matka dziecka nie pobiera zasiłku macierzyńskiego w okresie, za który wnioskujesz o zasiłek rodzicielski w Norwegii.
W przypadku, gdy matka dziecka prowadzi działalność gospodarczą, może zdarzyć się, że urząd poprosi cię o dosłanie:
  • opisu dnia pracy matki dziecka,
  • PIT-u za poprzedni rok podatkowy.

To, o jakie dodatkowe dokumenty Urząd Pracy prosi, jest sprawą indywidualną. Należy być przygotowanym, że mimo kompletu dosyłanej dokumentacji będzie trzeba dosłać dodatkowe dokumenty.

Jak długo mogę pobierać zasiłek?

Zasiłek ojcowski, w przypadku gdy tylko ojciec wypracował sobie prawo do pobierania świadczenia, można otrzymywać przez 40 tygodni ze stawką 100% lub 50 tygodni ze stawką 80%. Pamiętaj, że zasiłek rodzicielski dla ojca można pobierać od 7 tygodnia po urodzeniu się dziecka.

Czy muszę pobierać całość zasiłku od razu od 7 tygodnia?

Niekoniecznie. Musisz jednak wiedzieć, że zasiłek naliczany jest od 7 tygodnia życia dziecka. Oznacza to, że jeżeli rozpoczniesz pobieranie świadczenia np. od 9 tygodnia życia dziecka, to 2 tygodnie zasiłku przepadną. Warto pamiętać, że zasiłek można odroczyć. Po 6 tygodniach pobierania świadczenia możesz przenieść resztę zasiłku na inny okres.

Jednak musisz z niego skorzystać do 3 roku życia dziecka. W innym przepadku pozostałe tygodnie przepadną. Podanie o odroczenie zasiłku najlepiej wysłać razem z podaniem o zasiłek rodzicielski
Artykuł powstał we współpracy z firmą Multinor. 
Zdjęcie frontowe: fotolia.pl/royalty free
Reklama
Osoby mające pytania na temat zasiłków w Norwegii zapraszamy do kontaktu:

Bezpłatna konsultacja telefoniczna MultiNOR:
pn-pt: 8:00-18:00
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych
Zmieniony ( 07.09.2018. )
 

Zapytaj bezpłatnie jaki zasiłek Ci się należy

Oddzwonimy i wszystko Ci wytłumaczymy
Wyślij
Wybierając usługi firmy MultiNor trafiasz w ręce profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem i znajomością specyfiki rynku norweskiego.
Skontaktuj się z nami:

MojaNorwegia.pl